Mimo mniejszej liczby turystów, sanocki skansen nadal cieszy się dużą popularnością…

30-08-2010

SANOK. Jak wynika z danych prowadzonych przez Muzeum Budownictwa Ludowego, liczba turystów odwiedzających obiekt jest obecnie mniejsza niż w ubiegłym roku. Mimo to, jak zapewniają pracownicy skansenu nie ma powodów do obaw.

W tym roku od stycznia do lipca skansen odwiedziło o 25% mniej turystów niż w poprzednim.
- Niższa frekwencja w porównaniu do ubiegłego roku nie oznacza, że turystom nie podoba w naszym skansenie - stwierdza Hubert Ossadnik, kustosz i kierownik Działu Oświatowo-Promocyjnego skansenu.
- W naszej ocenie jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim z ogólną promocją regionu. Jeżeli np. w Bieszczadach ruch jest mniejszy to wiadomo, że u nas będzie podobnie. Warto wspomnieć, że duży wpływ na frekwencję miały powodzie, które dotknęły Podkarpacie w maju i czerwcu. Wiele wycieczek, a także indywidualnych turystów odwołało więc swoje wizyty. Gdyby nie zaistniała sytuacja, to liczba turystów byłaby porównywalna z rokiem ubiegłym, w którym to  frekwencja była rekordowa, nie porównywalna z żadnym innym - dodaje.

Mimo niższej frekwencji Muzeum Budownictwa Ludowego w dalszym ciągu należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów skansenów, nie tylko w Polsce, ale i Europie. W ciągu roku sanocki skansen odwiedza od 80 do 100 tys. turystów. Największy odsetek zwiedzających stanowią indywidualni turyści (aż 49% wszystkich zwiedzających). Przybywa też bardzo dużo osób z zagranicy, najwięcej z Francji i Niemiec, ale też z innych krajów, takich  jak: Wielka Brytania, USA, Ukraina, a nawet Malta i Kanada.

Tak duża liczba turystów wymaga też odpowiednio przeszkolonej kadry przewodników.
- W skansenie pracuje ok. 90 przewodników. Im większy ruch turystyczny tym przewodników potrzeba więcej. Warto zaznaczyć, że aby zostać naszym przewodnikiem wystarczy być w pierwszej klasie szkoły średniej. Po ukończonych 2-miesięcznych  kursach (teoretycznych i praktycznych) śmiało można już oprowadzać po naszym obiekcie - tłumaczy Hubert Ossadnik.

Co nowego w skansenie?
Obecnie w Muzeum Budownictwa Ludowego trwają prace nad centrum galicyjskiego miasteczka. Jak informuje kustosz wszystko odbywa się w ramach projektu „Galicyjski rynek – budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku”. Ogółem ma powstać 26 drewnianych budynków, których rozmieszczenie stanowić będzie typowy układ galicyjskiego miasteczka z  końca XIX w. i początku XX w. Każdy z obiektów zostanie wyposażony w odpowiednie sprzęty, urządzenia, meble, a więc wszystko to co odzwierciedli pełny obraz życia, pracy i wypoczynku społeczności miasteczka.

Już teraz powstało 23 obiekty, a  jeszcze 3 czekają do realizacji. W całości miasteczko gotowe ma być do czerwca 2011 r.

Klaudia Twarda


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.