Teatr Provisorium z „Trans-Atlantykiem” Gombrowicza w SDK

SANOK. Teatr Provisorium jest jednym za najważniejszych teatrów wychodzących z nurtu kultury studenckiej w Polsce. Pod tą nazwą teatr istniej od początków lat 70. i należy do nielicznego grona powstałych w tym okresie teatrów, które przetrwały do dziś.


Od zawsze poszukiwał inspiracji w wybitnych tekstach polskiej i światowej literatury. „Trans-Atlantyk”, podobnie jak wcześniejsza „Ferdydurke” i „Do piachu” to spektakle przeprowadzające swoistą wiwisekcję problemu polskości, naszych narodowych cech i przywar.

„Trans-Atlantyk” jest drugą realizacją gombrowiczowską we wspólnym dorobku Teatru Provisorium i Kompanii „Teatr”. Spektakl pokazuje zderzenie polskości z realiami Argentyny, czyli nowego świata, w którym przyjdzie żyć bohaterom. Dynamiczna, czasem przybierająca wręcz szalone tempo akcja „Trans-Atlantyku” rozgrywa się wokół znajdującej się w centrum sceny palmy. To tu dochodzi do zderzenia Ojczyzny z Synczyzną, czyli tradycyjnego, konserwatywnego patriotyzmu polskiego z nowym życiem emigracyjnym. Synczyzna kusi rozbuchaną erotyką, Ojczyzna próbuje trzymać na krótkiej smyczy. Która z tych sił przeważy?

Z recenzji prasowych:
„90 minut przezabawnego zdzierania masek z polskiej duszy: politycznych, patriotycznych, religijnych, patriarchalnych. A jednak w finale śmiech staje nam kością w gardle. Lubelskim aktorom udało się w barokowo-gawędowej formie uzmysłowić nam utratę tożsamości narodowej i jednostkowej. Gorycz, ból i refleksja, a także poczucie, ze czegoś już nie ma, że trawi nas dotkliwy brak.”
„Spektakl jest wysoce estetyczny, kusi swym pięknem teatralnym. (…) Czy coś uwiera w lubelskim “Trans-Atlantyku”? Chyba tylko świadomość, że zaraz się skończy”

Na spektakl zaprasza Sanocki Dom Kultury – 28 października (czwartek) o godzinie 10.00 (szkolne grupy zorganizowane, cena biletu 15 zł) i o 18.00 (cena biletu 20 zł).
Kasa SDK czynna w dni powszednie od 9.00 do 14.00 i od 17.00 do 19.00. Rezerwacja telefoniczna – 13 463 10 42ZDOBĄDŹ ZAPROSZENIE!

Jedno podwójne zaproszenie na spektakl teatru „Trans-Atlantyk” otrzymuje pani Anna Malec.

Aby otrzymać podwójne zaproszenie należy wysłać na adres konkurs@p24.pl wiadomość e-mail z dopiskiem (w tytule) „TRANS ATLANTYK”  zawierającą swoje imię, nazwisko, numer telefonu. Na e-maile czekamy do poniedziałku (25 października), do godziny 12.00.
10-ta osoba, która wyśle e-mail otrzymuje zaproszenie.
Ze zwycięzcami skontaktujemy się telefonicznie w godz. 12.00-14.00

Udział w konkursie jest równoznaczny ze zgodą na opublikowanie danych osobowych na stronie www.esanok.pl oraz www.sanok24.pl

DREWEX 5 - 10 - 15 INWEST PROFIL

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."