REKLAMA

Parlament Europejski bez Tajemnic – Lekcja Europejska w Brzozowie

BRZOZÓW. W dniu 7 listopada 2011 r. Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego spotkała się z uczniami brzozowskich szkół ponadgimnazjalnych. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Parlament Europejski bez tajemnic – Lekcje Europejskie.

Projekt realizowany jest przez przez Eurodeputowaną, przy współpracy Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Udział w przedsięwzięciu zadeklarowało łącznie ponad 30 szkół z całego województwa podkarpackiego, w tym z Brzozowa – I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego oraz Zespół Szkół Ekonomicznych, które zostały odwiedzone przez Posłankę.

Podczas zajęć Poseł Łukacijewska przekazała słuchaczom zarówno priorytetowe informacje z zakresu wiedzy europejskiej, jak również opowiedziała o „unijnych ciekawostkach” związanych z pracą PE. Ponadto głos zabrał dyrektor RCIE – Pan Dominik Łazarz, który przedstawił najważniejsze zagadnienia związane z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

Uczniowie po spotkaniu zgodnie twierdzili, że taka lekcja to świetny pomysł ponieważ można dowiedzieć się o rzeczach, które nie zawsze zawarte są w standardowych podręcznikach szkolnych. Podkreślali również, iż dzięki temu, że taką wiedzę przekazuje im osobiście  Europosłanka, lekcja staje się dużo bardziej interesująca niż standardowy WOS, a to bez wątpienia sprzyja łatwiejszemu zapamiętywaniu podanych informacji.

Młodzi ludzie zapytani co najbardziej podobało im się podczas spotkania – odpowiadali zgodnie – informacje przekazane o możliwościach jakie stwarza młodym ludziom UE – szansę na wyjazd na staż, programy wymiany studenckiej oraz konkursy organizowane przez instytucje związane z UE. Jeden z uczniów dodał – na spotkaniu dowiedziałem się, iż marchewka według prawa unijnego jest uznawana za owoc oraz że UE leży aż na 5 kontynentach. Taka lekcja to świetna sprawa – a samo spotkanie z Europosłanką – stwarza możliwość jeszcze bliższego poznania codziennej pracy Europosłów i działalności Parlamentu Europejskiego.

Spotkania z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych organizowane w ramach lekcji europejskich mają przede wszystkim w sposób przystępny przybliżyć młodym ludziom informację na temat Unii Europejskiej. Nauka z podręczników oraz na zwykłych lekcjach jest całkiem inaczej odbierana przez młodzież, niż jak spotka się z nimi osoba, która na co dzień pracuje w Parlamencie Europejskim oraz z własnego doświadczenia przekaże im posiadaną wiedzę. Myślę, że takie zajęcia pokazują młodym ludziom, jakie szanse stwarza członkowstwo w Wspólnocie, jakie możliwości adresowane są bezpośrednio do nich –młodych obywateli UE. Możliwości są – trzeba potrafić tylko z nich skorzystać – i to jest również jeden z bezpośrednich celów naszego projektu – pokazanie, że Wspólnota jest blisko każdego z nas – komentuje Europoseł Elżbieta Łukacijewska.

08-11-2011
Poprzedni artykuł:
«
Następny artykuł:
»


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.