Policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

07-12-2011

PODKARPACIE. Dziś na Podkarpaciu policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Są one ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz kierującym jednośladami. Akcja ta jest realizowana w związku z ogólnopolskim „Tygodniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”.

Każdego roku, począwszy od września, gwałtownie rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Jest to związane z  pogarszającymi się warunkami pogodowymi i coraz wcześniej zapadającym zmrokiem.

Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. W tym roku na drogach Podkarpacia doszło do 1925 wypadków, w 448 z nich uczestniczyli piesi. Od początku roku na drogach naszego województwa zginęło 196 osób, 58 z zabitych to właśnie piesi.

Warunki atmosferyczne, które nas dziś rano przywitały nie były łatwe, zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Oblodzone jezdnie i chodniki znacznie zwiększyły niebezpieczeństwo wypadków. Dziś od rana, policjanci skupiają swoje działania na bezpieczeństwie „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na kierowców, którzy źle zachowują się wobec pieszych. Przyjrzą się temu, jak piesi zachowują się na drodze, gdyż najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowania i przystanków. Główne błędy pieszych to  wtargnięcie na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię zza pojazdu.

Nie bez powodu Policja zachęca do używania elementów odblaskowych. Noszenie odblasków sprawia, że po zmroku piesi i rowerzyści są lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy, kierowca dostrzeże ich znacznie wcześniej i może zmniejszyć prędkość i bezpiecznie ominąć. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków

KWP

Tagi: ,

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.