W Muzeum Budnownictwa Ludowego rozpoczął się projekt „Gwoździec Rekonstrukcja”

24-05-2011

SANOK. W poniedziałek 23 maja w Sali Herbowej Urzędu Miasta w Sanoku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt „Gwoździec Rekonstrukcja”. Jest on realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich wraz z pracownią Handshouse pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Sanoka – Wojciecha Blecharczyka.

Jest to projekt edukacyjny, w ramach którego podczas cyklu warsztatów zostanie odtworzony dach nieistniejącej XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca. Będzie on jedną z atrakcji galerii Miasteczko w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich. Prace będą prowadzone do 1 lipca br. w sanockim Skansenie, ponieważ, jak twierdzą pomysłodawcy projektu, to najlepsze miejsce do realizacji konstrukcyjnej części projektu.

W projekcie biorą udział: międzynarodowy zespół historyków, architektów, ponad 200 studentów z USA, Europy i artystów zajmujących się tradycyjnym rękodziełem drewnianym. Warsztaty konstrukcyjne w Skansenie rozpoczęły się 24 maja.

Uczestnicy warsztatów własnoręcznie, tradycyjnymi metodami, materiałami i narzędziami odtworzą drewniany, zdobiony dach. Będzie tam również przygotowane drewniane sklepienie (8 paneli), które w trakcie późniejszych prac malarskich zostanie ozdobione przy użyciu tradycyjnych technik.

Obok samych warsztatów konstrukcyjnych planowane są panele dyskusyjne oraz inne aktywności przybliżające tematykę i kulturę tradycyjnego rzemiosła, kultury polskiej i żydowskiej, które będą miały miejsce w Sali Herbowej Urzędu Miasta w Sanoku. Jednocześnie jest to szansa na zdobycie doświadczenia pracy w międzynarodowym zespole.

Wszystkie warsztaty będą otwarte dla publiczności. Oznacza to, że nie tylko studenci – uczestnicy warsztatów, ale każdy z nas będzie mógł poznać fragment historii, która „wydarzy się” na naszych oczach lub którą „odtworzymy” własnymi rękoma. To dlatego projekt jest tak fascynujący – mówi Robert Supeł, dyrektor projektu wykonania wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Zanim wykonany w Sanoku dach znajdzie się w warszawskim muzeum, zostanie ozdobiony polichromią (wymalowaną na 8 drewnianych panelach) podczas cyklu warsztatów malarskich, które odbędą się w oryginalnych synagogach murowanych znajdujących się na terenie Polski.

oprac. Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.