„Z otwartymi dłońmi” w Parlamencie Europejskim

21-06-2012

Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau. Został misjonarzem w Afryce i był pierwszym arcybiskupem Lusaki w Zambii. Wkrótce potem zaliczono go do grona 100 najbardziej wpływowych Polaków za granicą.

W dniu wczorajszym, 19 czerwca 2012 r. w Europarlamencie została otwarta wystawa poświęcona pamięci kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, zatytułowana „Z otwartymi dłońmi”.

Inicjatorką wystawy i konferencji w Parlamencie Europejskim poświęconej misjonarskiej i edukacyjnej działalności kardynała Adama Kozłowieckiego była Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Fundacja imienia kardynała „Serce Bez Granic”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął były przewodniczący PE prof. Jerzy Buzek.

– Ta wystawa przybliży nam wszystkim wyjątkową postać, od której możemy uczyć się, jak przejść drogę życia. Jak dokonywać trudnych wyborów; jak stawiać czoła najtrudniejszym wyzwaniom, nie tracić pogody ducha i pozostać wiernym swojemu powołaniu; w końcu jak kochać drugiego człowieka, oddając się służbie ludziom i szerzej – wspólnocie ludzkiej – ocenił Jerzy Buzek.

W dzisiejszych trudnych czasach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych Europa potrzebuje autorytetów. Potrzebuje osób, które nadają istotny sens wartościom moralnym i etycznym, które wskazują, że najważniejszy jest szacunek dla godności drugiego człowieka. To fundament pokojowego współistnienia narodów. Bez wątpienia taką osobą był ks. Kardynał Adam Kozłowiecki, kapłan, misjonarz, który zawsze był blisko ludzi – powiedziała Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia.

Plansze z fotografiami przedstawiające życie kardynała były już eksponowane na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Dachau oraz w Sejmie RP.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali Poseł Łukacijewska oraz Pan Bogdan Romaniuk, Wiceprezes Fundacji im. ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”. Ponadto, głos zabrali również prof. Jerzy Buzek, Pan John Zulu Przedstawiciel Ambasadora Zambii oraz członek rodziny ks. Kozłowieckiego.

W wystawie, która wzbudziła ogromne zainteresowanie, wzięła udział również wycieczka z Podkarpacia, w której uczestniczyła młodzież – finaliści konkursów wiedzy o Unii Europejskiej m.in.: z Jarosławia, Strzyżowa, Przemyśla, Kolbuszowej, czy też Sanoka.

Wydarzenie poprzedziło Seminarium „Z otwartymi dłońmi” poświęcone ks. Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ.

Moderatorem spotkania była Poseł Elżbieta Łukacijewska, natomiast głos zabrali m. in.: Michael Gahler Poseł do Parlamentu Europejskiego, ks. dr Bogusław Krępa Biskup Sandomierski, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz Sekretarz Generalny Biskupów Europejskich oraz dr Marcin Krzanicki z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Seminarium zakończyła prezentacja filmu o Kardynale Kozłowieckim, wyreżyserowanego przez Państwa Julitę i Rafała Wieczyńskich.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.