Debata zdrowotna – „Walka z nowotworem prostaty w Województwie Podkarpackim” (ZDJĘCIA)

03-07-2012

PODKARPACIE. Co roku na Podkarpaciu lekarze wykrywają ponad pól tysiąca przypadków nowotworu prostaty. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyła się debata poświęcona walce z nowotworem prostaty.

- Umiemy coraz wcześniej i lepiej rozpoznawać nowotwór gruczołu krokowego . Wiemy jak coraz bardziej skutecznie go leczyć. Mamy do tego bardzo nowoczesne urządzenia. Bardzo wiele zależy jednak od świadomości mężczyzn narażonych na zachorowanie – mówił w czasie debaty poświęconej walce z nowotworem prostaty Konsultant Wojewódzki ds. Urologii lek. med. Dariusz Sobieraj.

Debata odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Jej organizatorem była Fundacja „Wygrajmy zdrowie”, która promuje w całej Polsce kampanię edukacyjną poświęconą rakowi prostaty zatytułowaną „Prostata na lata”.

W konferencji uczestniczyli specjaliści z dziedziny urologii, onkologii, radiologii oraz innych specjalizacji medycznych i ochrony zdrowia oraz przedstawiciele mediów.

Konsultant Wojewódzki ds. Urologii lek. med. Dariusz Sobieraj przedstawił prezentację poświęconą epidemiologii zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego. W debacie na temat specyfiki profilaktyki i leczenia raka prostaty głos zabrali także: lek. med. Damian Sikorski – specjalista radioterapeuta – onkolog z Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie, dr n. med. Janusz Rolski specjalista onkolog kliniczny, radioterapeuta z Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie oraz lek. med. Robert Miazga – Konsultant Wojewódzki ds. Medycyny Rodzinnej. Wiele uwagi poświecono zachowaniom prozdrowotnym, które mogą zapobiegać chorobie.

Celem debaty było przede wszystkim zwrócenia uwagi i poszukiwanie najlepszych rozwiązań na wczesne wykrywanie i realną walkę z nowotworem prostaty w Województwie Podkarpackim. Z danych zawartych w raporcie Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2009 roku rak gruczołu krokowego był drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadali mężczyźni w Polsce. Na Podkarpaciu co roku wykrywa się raka prostaty u około 520 mężczyzn. W 85% przypadków choroba ujawnia się po 65 roku życia. Wyleczalność chorób nowotworowych systematycznie wzrasta, ale nadal w największym stopniu zależy od tego, jak wcześnie są one wykrywane. Im większe zainteresowanie pacjentów badaniami profilaktycznymi i kontrolnymi, tym mniejsza umieralność z powodu nowotworu. Stąd potrzeba jak najszerszej kampanii społecznej, która przełamie tabu związane z tematyką raka gruczołu krokowego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.