Działania policyjne „Świadomy i bezpieczny gimnazjalista”

01-02-2012

SANOK. Organizacja czasu wolnego, wzrost świadomości prawnej, prawidłowa reakcja młodzieży na czyny zabronione, nauka podstawowych elementów samoobrony oraz udzielania pierwszej pomocy, to główne cele działań pod nazwą „Świadomy i bezpieczny gimnazjalista” prowadzonych przez sanockich policjantów w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2012”.

 

Zajęcia o charakterze informacyjno-praktycznym są prowadzone w sali sportowej w budynku Gimnazjum nr 4 w Sanoku.

Podczas ferii zimowych częściej niż zwykle dochodzi do zdarzeń losowych z udziałem małoletnich. Sprzyja temu przede wszystkim duża ilość czasu wolnego i chęć wykorzystania go w sposób nie zawsze przemyślany. Może to nieść ze sobą potencjalne niebezpieczeństwa zaistnienia zachowań ryzykownych, takich jak: picie alkoholu, palenie tytoniu, aktów agresji, kradzieży.

Dlatego też policjanci z zespołu ds. nieletnich opracowali i wdrożyli do realizacji program pod nazwą „Świadomy i bezpieczny gimnazjalista” mający na celu organizacje czasu wolnego oraz promocje bezpiecznych zachowań. W ramach tej akcji policjanci prowadzą zajęcia praktyczno- teoretyczne. Ćwiczenia odbywają się przez okres ferii od poniedziałku do piątku w godzinach 11.30-15.00 na sali gimnastycznej Gimnazjum nr 4 przy ulicy Jana Pawła II w Sanoku. Każdy uczeń, który uczestniczy w zajęciach powinien mieć ze sobą strój gimnastyczny oraz pisemną zgodę opiekunów prawnych .

Spotkania podzielone są na dwa etapy – teoretyczny i praktyczny. W części teoretycznej prowadzonej przez mł. asp. Monikę Hędrzak omawiane są podstawowe zasady bezpieczeństwa. Policjantka przekazuje młodzieży informacje na temat prawidłowych reakcji na czyny zabronione. Uwrażliwia uczniów na niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym, reakcję na przejawy agresji i przemocy, których są świadkami.

Zajęcia praktyczne z kolei polegają na nauce samoobrony. Ćwiczenia te prowadzi mł. asp. Łukasz Sowiński – funkcjonariusz posiadający specjalne wyszkolenie. W trakcie działań podkreśla on, iż zdrowie i życie człowieka jest najwyższą wartością. Tłumaczy, czym jest samoobrona oraz wyjaśnia na czym polega przekroczenie obrony koniecznej. Zajęcia te obejmują naukę: padów, prawidłowej postawy ciała podczas odpierania ataku, poruszania się w walce, obrony w parterze, przed niebezpiecznym narzędziem, udzielania pierwszej pomocy. Całość poprzedzona jest rozgrzewką i ćwiczeniami gimnastycznymi.

Powyższe działania z pewnością przyczynią się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa oraz zmniejszą ryzyko stania się ofiarą przestępstwa.

 

KPP SANOK

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.