Podkarpacki wrzesień – wystawa powiatowa (ZDJĘCIA)

07-09-2012

POWIAT SANOCKI. Na ulicy Mickiewicza można oglądać kolejną plenerową wystawę z organizowaną przez Powiat Sanocki i Instytut Pamięci Narodowej. Tym razem ekspozycja nosi tytuł „Podkarpacki wrzesień”.

- Wystawa została przygotowana w siedemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej i jest poświęcona jej początkowemu etapowi w południowo-wschodniej części obecnej Polski – mówi Sebastian Niżnik starosta sanocki. Ekspozycja pokazuje polskie jednostki wojskowe stacjonujące na terenie Dowództwa Okręgu Korpusu nr X w Przemyślu przed wrześniem 1939 r. Zamieszczone fotografie pochodzą zarówno z lat dwudziestych, jak również z końca lat trzydziestych, kiedy następowały zmiany w wyposażeniu wojska i powstały pierwsze oddziały zmotoryzowane. Krótko scharakteryzowano też powstanie Armii „Karpaty”, jej dowódców i jednostki.

- Zasadnicza część wystawy przedstawia przebieg działań wojennych na terenie Podkarpacia, które ukazano w trzech etapach. Ekspozycję zamykają opisy poświęcone wydarzeniom, które rozgrywały się już na wschód od obecnego terytorium Państwa Polskiego – działaniom zgrupowania gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego w Małopolsce Wschodniej i obronie Lwowa – oraz próba oceny strat ludzkich na Podkarpaciu – tłumaczy Piotr Mazur naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Ekspozycja będzie czynna do końca września.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.