VII Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”

20-01-2012

W dniach 27.01-6.02.2012 na Podkarpaciu, na wschodniej Słowacji i zachodniej Ukrainie odbędzie się po raz siódmy spotkanie młodzieży pianistycznej w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”.

Projekt początkowo lokalny, szybko stał się jednym z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych w Euroregionie Karpat, nastawiony na pomoc młodym muzykom i promocję polskiej myśli naukowej poprzez wydawanie najcenniejszych wykładów jako Zeszyty Naukowe Forum w trzech językach: po ukraińsku, słowacku i po polsku. Forum jest wspierane przez unijny program o współpracy transgranicznej, władze miasta Sanoka, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Instytut Kultury Polskiej na Słowacji, Instytut Słowacki w Polsce, TVP Kultura, TVP Rzeszów, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zamówienie Fundacji PFRK, jeden z najwybitniejszych żyjących kompozytorów ukraińskich – Miroslav Skoryk napisał Koncert fortepianowy w formie suity na 8 rąk i orkiestrę kameralną. Prawykonanie pod batutą autora nastąpi na koncercie inauguracyjnym w dniu 29 stycznia 2012 w SDK w Sanoku. Koncert – maraton „Muzyka 3-kultur” transmitowany łączami internetowymi, jest szczególnie atrakcyjny dla publiczności, gdyż pozwala wysłuchać „dzieł narodowych” blisko 50 wykonawców z Europy, Japonii i Chile.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” jest projektem unikatowym, gdyż łączy w sobie pełen zakres wiedzy potrzebnej młodemu muzykowi: od teorii po praktykę muzyczną, od wiedzy po metody ćwiczenia, od zajęć zdrowotno-rehabilitacyjnych po zajęcia z promocji i podstaw znajomości świata biznesu. Program MFP obejmuje część festiwalowo-koncertową oraz część edukacyjną z naciskiem na rozwój wiedzy mało dostępnej w polskim szkolnictwie muzycznym. Wiedza o zdrowiu muzyka, właściwej postawie i sposobach rehabilitacji oraz cała sfera z pogranicza biznesu w kulturze jest istotną częścią wykładów.

W 2012 wśród naszych Mistrzów będą lekarze (dr Zofia Machowska), rehabilitanci (Ewa i Batbold Purev), wysokiej klasy specjaliści-masażyści z Mongolii (Bldbaatar Jigjid i Usukhjargal Dorjsuren) oraz managerowie (Elżbieta Penderecka – dyrektor Festiwalu Wielkanocnego w Warszawie, impresario Maria Błaszczak z Agencji IAMB i Maxymilian Bylicki – posiadacz dyplomu MBA z zarządzania instytucjami kulturalnymi ). Wśród wielu atrakcji festiwalowych warto zwrócić uwagę na Inaugurację VII MFP (29.01.2012) z premierową prezentacją 3 nowych koncertów fortepianowych kompozytorów ze Słowacji (P.Spilak), Polski (M.Kopczyński) i Ukrainy (M.Skoryk). Następnego dnia z mistrzowskim recitalem wystąpi jeden z ostatnich „wielkich” pianistów rosyjskich, legendarny współtwórców rosyjskiej szkoły pianistycznej – prof. Michaił Woskriesienski (30.01.2012). We wtorek (31.01.2012), w wieczorze pamięci „Tatiana Shebanova in memoriam” swój udział w koncertach na 3 i 4 fortepiany zapowiedziały międzynarodowe gwiazdy. W koncercie Mozarta usłyszymy trio: Woskriesienski – Giusiano – Drzewiecki, a w koncercie Bacha kwartet: St.Drzewiecki – M.Murawska – J.Drzewiecki – A.Jasiński z towarzyszeniem Lwowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją rektora Akademii Muzycznej we Lwowie – prof. Igora Pylatyuka.

Jak zawsze w środę (1.02.2012) organizatorzy zapraszają publiczność na wieczór-maraton „Koncert 3-kultur” transmitowany łączami internetowymi z udziałem pianistów z Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Japonii, Chile i Polski.

W czwartek, w koncercie-prezencie „Forum Miastu” (2.02.2012), a w nim wieczór chilijski z artystami z Santiago de Chile połączony z degustacją wybornego wina chilijskiego, a w II części zabrzmi największy na świecie i jedyny w Polsce unikatowy instrument – harfa szklana w mistrzowskim wykonaniu Anny i Arkadiusza Szafrańców. W piątek (3.02.2012) zapraszamy do Krosna na koncert „Historyczny Pleyel kontra cyfrowy Roland”, którego gospodarzem będzie prof. Urszula Bartkiewicz. W piątek (3.02.2012) wielka artystka – Małgorzata Walewska wystąpi wraz z 12 młodymi partnerami przy fortepianie. W sobotę (4.02.2012) kolejna atrakcja w Sanockim Domu Kultury – wszystkie dzieła na fortepian i orkiestrę Beethovena w koncercie „Od Beethovena do Wspólnej Europy”.

Nasi goście i wykładowcy to wybitne indywidualności i artystyczne autorytety: prof. Andrzej Jasiński, prof. Viera Nosina, Philippe Giusiano, prof. Marcel Stefko, prof. Andrzej Tatarski, prof. Michaił Woskriesienski, Małgorzata Walewska, prof. Janina Tatarska (AM w Poznaniu), dr Marek Dyżewski (II pr.PR), red. Adam Rozlach (I pr. PR i TVP Kultura), prof. Miroslav Skoryk (dyr. Teatru Wielkiego w Kijowie), Lwowska Orkiestra Kameralna „AKADEMIA”, prof. Igor Pylatyuk (Rektor AM we Lwowie), prof. Maria Murawska (Rektor AM w Bydgoszczy), prof. Mateus Ol’ha (Rektor AM w Bańskiej Bystrzycy), prof. Anna Nowak (Prorektor AM w Bydgoszczy), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyr. Igora Dohovica (Słowacja).

Bilety i karnety na koncerty dostępne są do kupienia od poniedziałku do piątku, od godz. 7:00-15:00, w siedzibie PFRK przy ul. 3 Maja 15/3, tel. 134640344 oraz od poniedziałku do piątku, od godz. 09:00-14:00 w sekretariacie PSM I i II st., ul. Podgórze 25, tel.134645315.,
A także od 28.01.2012r. w Biurze Organizacyjnym Forum, Sanocki Dom Kultury, Sanok, ul. Mickiewicza 24, w godz. 8:00-20:00, tel.: 605 588 444.

W okresie 9 dni, na 26 koncertach (w tym 12 symfonicznych), w 17 miastach, w trzech krajach, wystąpi blisko 600 wykonawców dla ca. 10 tys. publiczności. Informacja o VII Forum „Bieszczady bez granic” dotrze za pośrednictwem mediów i transmisji internetowych do ca. 1,2 mln odbiorców.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.