Leski drwal wicemistrzem Polski (ZDJĘCIA)

LESKO / PODKARPACIE. Dużym sukcesem Grzegorza Indyka, pracującego na co dzień w lasach Nadleśnictwa Lesko, zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Polski Drwali, w których zajął on drugie miejsce. Tym samym uzyskał prawo startu w Mistrzostwach Świata Drwali, które odbędą się w przyszłym roku w Szwajcarii.

Zawody, które rozegrano w dniach 14 i 15 września na terenach Targów Kielce, zgromadziły doborową stawkę trzydziestu uczestników. Grzegorz Indyk, tegoroczny mistrz Podkarpacia, wygrał konkurencję „przerzynka na dokładność” i zajął drugie lokaty w „ścince” i w „okrzesywaniu”. Łącznie w pięciu konkurencjach zgromadził aż 1535 punktów i do zwycięzcy stracił tylko 13 „oczek”.

Grzegorz Indyk ma 32 lata, od 11 lat pracuje jako drwal, od 6 lat prowadzi własną firmę usługową. Jest absolwentem Technikum Leśnego w Lesku i Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Na poważniej zaczął trenować konkurencje z pilarką dopiero od roku i w ciągu tego czasu wziął udział w sześciu zawodach, z czego trzy wygrał, w tym tegoroczne regionalne zawody drwali. W mistrzostwach Polski startował po raz drugi. W ubiegłym roku był piąty – tym razem wskoczył na podium.

Jeśli coś się robi z pasją to musi przynosić efekty, a ja lubię swoją pracę i udział w zawodach traktuję jako formę jej promocji – mówi wicemistrz Polski. – Jestem przekonany, że w zawodach drwali nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa.

Wprawdzie tegoroczny mistrz, Jacek Stochniałek, reprezentujący Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem w Tucholi, wygrał po raz czwarty z rzędu, ale tym razem ze znikomą przewagą i musi czuć na karku oddech wicemistrza z Bieszczadów, który robi duże postępy jako zawodnik.

Zawodom towarzyszyły konkursy z nagrodami i zabawy przygotowane przez leśników, można też było spotkać się ze znanym z serialu „Rancho” aktorem Pawłem Królikowskim – ambasadorem Lasów Państwowych. Głównym organizatorem Mistrzostw Polski Drwali było Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego z siedzibą w Gołuchowie, a współorganizatorami nadleśnictwa z terenu RDLP Radom wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.