REKLAMA
REKLAMA

Koncert Finałowy XXV Festiwalu im. Adama Didura

SANOK / PODKARPACIE. To już ostatni dzień 25. edycji Festiwalu im. Adama Didura. Dziś na scenie Sanockiego Domu Kultury gwiazdy światowej sławy.

6.09.2015 godz.18.00
(sala widowiskowa SDK)

Koncert Finałowy
XXV Festiwalu im. Adama Didura
Martin Palmeri – O czterech porach roku (Sobre las Cuatro Estaciones)
Martin Palmeri – Misatango – Msza Buenos Aires (Misatango – Misa a Buenos Aires)

IWONA HOSSA – sopran,
MARIO STEFANO PIETRODARCHI – bandoneon,
DOROTA FRĄCKOWIAK-KAPAŁA – fortepian

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
(przygotowanie chóru – Krzysztof Szydzisz),
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal

ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA AMADEUS
„Pomyłki być nie może: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów.”

The Gazette Montreal (Kanada)

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem „Jeunesses Musicales”, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę Srebrnego Medalu Herberta von Karajana w 1976 roku na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Do chwili obecnej roku Orkiestra pod jej batutą nagrała dla Polskiego Radia ponad 10000 minut muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności i wykonała setki koncertów transmitowanych przez Polskie Radio. Zespół zarejestrował ponad 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1. Dla japońskiej TV NHK Orkiestra nagrała godzinną audycję wypełnioną muzyką polską. W dorobku artystycznym Zespołu znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu J. Kofflera na orkiestrę kameralną.

Orkiestra współpracowała z  zagranicznymi radiofoniami, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała przede wszystkim muzykę polską.

W swoim dorobku Orkiestra posiada 48 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Patric Gallois, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Mischa Maisky, Jeremy Menuhin, Igor Oistrakh, Michala Petri, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigory Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng oraz wszystkimi czołowymi solistami polskimi.

Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, należy wymienić Concertgebouw w Amsterdamie, filharmonie w Berlinie, Kolonii, Monachium i Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala oraz Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych.

„Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta w osobie p. Duczmal,[…].”

 The Independent, Londyn (Wielka Brytania)

10

Chór Kameralny UAM pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza istnieje na scenie od 1992 roku. To jeden z najlepszych zespołów uniwersyteckich w Polsce. Tworzą go studenci, absolwenci i młodzi pracownicy naukowi UAM oraz innych poznańskich uczelni.

Wizytówką Chóru Kameralnego UAM jest jego wyjątkowo jednolite brzmienie, które zespół zawdzięcza pracy z dyrygentem – specjalistą od emisji głosu. Receptę na sukces stanowi przede wszystkim dobra organizacja i współpraca między ludźmi. Mocną stroną chóru są także znakomici soliści. Ich wszechstronność docenia nie tylko publiczność, ale i znani poznańscy kompozytorzy.

Chór Kameralny aktywnie uczestniczy w życiu miasta i Uniwersytetu, koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest znany w Europie (śpiewał w Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, na Malcie, w Niemczech, na Słowacji, w Szwecji, Watykanie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech), ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii czy tak egzotycznych zakątkach świata, jak: Argentyna, Boliwia, Ekwador, Peru, Meksyk, a nawet Korea Południowa.

Większość tych podróży związana jest z konkursami, z których zespół przywozi prestiżowe nagrody, znakomite opinie jurorów i publiczności oraz uznanie w międzynarodowej społeczności chóralnej. Jest laureatem przeglądów m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach, Suwałkach oraz w Llangollen (Wielka Brytania), na Malcie, w Wiedniu i w Busan (Korea Południowa). W 2009 roku chór został laureatem II miejsca w kategorii chórów młodzieżowych w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Euroradia „Let the Peoples Sing – Oslo’2009”. W roku 2012 natomiast – pod dyrekcją Joanny Piech-Sławeckiej zdobył II miejsce w kategorii chórów mieszanych podczas festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii.

9

źródło: SDK

26-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)