REKLAMA
REKLAMA

Europejskie kino dokumentalne w BWA Galerii Sanockiej

SANOK / PODKARPACIE. W Pracowni Edukacji Artystycznej działającej przy BWA Galerii Sanockiej odbywają się nieodpłatne pokazy najnowszych filmów dokumentalnych w ramach projektu KineDok. KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego

, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.

W ramach działania tej platformy nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane wybrane przez ekspertów KineDok europejskie filmy dokumentalne z wszystkich krajów partnerskich. Filmów tych nie zobaczymy w kinie ani w telewizji, są to tytuły, które jeżdżą po świecie na międzynarodowe festiwale ale dzięki platformie KineDok mogą je poznać także mieszkańcy Sanoka i to zupełnie za darmo.

Pokazy odbywają się w 27 miejscach w Polsce, partnerem KineDok w Sanoku jest BWA Galeria Sanocka. W sobotę 15 października zobaczymy tam rumuński film „Pięściarka”, którego bohaterką jest 32-letnia Steluța Duță wielokrotna zdobywczyni Pucharu Europy i Świata w boksie. Porzucona po urodzeniu, wychowywała się w pełnych przemocy i nadużyć sierocińcach ery Ceaușescu oraz na ulicy. Jej życie radykalnie zmieniło się po tym, jak w wieku 20 lat zaczęła trenować boks i została odkryta przez swojego trenera i przybranego ojca Voicilași. Podczas treningów do Mistrzostw Europy w 2014 roku Steluța po raz pierwszy spotyka swoją rodzinę. Co z tego wyniknie? Przekonać się będzie można w czasie projekcji 15 października.

1

Pięściarka

 

Natomiast ponad miesiąc później, 23 listopada odbędzie się następna projekcja filmu, tym razem produkcji chorwackiej pt. „Miss Romów”. Dokument, nakręcony w romskiej osadzie na głębokiej prowincji Chorwacji, kreśli intymny portret żeńskiej społeczności, podkreślając konflikt między marzeniami kobiet i brakiem możliwości ich realizacji. Tłem historii jest pewien upalny, lipcowy weekend, podczas którego społeczność romska obchodzi coroczny bal oraz konkurs piękności, w którym tylko jedna kobieta może zostać ukoronowana Romską Miss.

2

Miss Romów

 

Filmy dokumentalne najlepiej portretują otaczającą nas rzeczywistość, nie stawiają diagnoz, zadają pytania, wzruszają i oburzają. Ale dostęp do nich jest ograniczony, syci się nimi widownia kilku festiwali w Polsce. W ramach cyklu prezentacji KineDok mieszkańcy dwudziestu siedmiu polskich miast będą mogli zapoznać się z najnowszą twórczością europejskich dokumentalistów – podsumowuje ideę projektu Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej.

Projekt KineDok jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Środki finansowe na jego realizację przekazała Kreatywna Europa, Fundusz Wyszehradzki i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Artykuł Sponsorowany

07-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook