REKLAMA
REKLAMA

BRZOZÓW: Gminazjalistka okaleczyła się grając w „niebieskiego wieloryba”

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Nastolatka uczęszczająca do jednego z gimnazjów w powiecie brzozowskim okaleczyła się wykonując zadanie wyznaczone w grze „niebieski wieloryb”. Dzisiaj dziewczyna została przesłuchana przez sąd w obecności psychologa. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Brzozowie.

„Niebieski wieloryb” to śmiertelnie niebezpieczne narzędzie internetowe, o którym stało się głośno dwa lata temu w Rosji. Uczestnicy otrzymują do wykonania zadania od „opiekunów”, często bezpośrednio zagrażające ich zdrowiu i życiu. Niekiedy trzeba przejść środkiem ulicy czy po torach, innym razem usiąść na parapecie, nie spać w nocy lub pooglądać „trudny” film nad ranem. Chodzi również o okaleczanie się, wycinanie na skórze wzorów, a w niektórych przypadkach o samobójstwo. Według szacunków, w Rosji życie straciło około 200 graczy.

girl-1798684_1920Niestety efekty obcowania z „niebieskim wielorybem” widoczne są również w Polsce, tu w naszym sąsiedztwie. Prokuratura Rejonowa w Brzozowie prowadzi postępowanie w sprawie jednej z gimnazjalistek powiatu brzozowskiego.

Potwierdziliśmy, że pokrzywdzona miała kontakt z grą „niebieski wieloryb”. Doszło do autoagresji. Nastolatka okaleczyła się. Dzisiaj została przesłuchana przez sąd, przy udziale prokuratora, w obecności psychologa. Na razie nie dysponujemy opinią tego ostatniego – informuje Marcin Bobola, prowadzący śledztwo prokurator PR w Brzozowie.

Pojawił się również wątek myśli samobójczych dziewczyny. Będzie on weryfikowany przez śledczych.

Zabezpieczono telefon i komputer dziewczyny. Zostaną one poddane analizie informatyków.

O całej sprawie dorosłych zaalarmowała szkolna koleżanka poszkodowanej. Zauważyła, że zachowanie uczennicy (nie skończyła jeszcze 15 lat) wymyka się spod kontroli.

Prowadzone przez służby czynności są na wstępnym etapie, dlatego prokuratura nie udziela szczegółowych informacji dotyczących sprawy. Przestrzega jednak rodziców, często zajętych codziennością, nie zwracających uwagi na niepokojące zachowania swoich pociech.

Dzisiaj młodzież biegle posługuje się smartfonami i tabletami. Ogólnie sprawnie porusza się w internecie. Nastolatkowie często wpadają w pułapki. Chcą zaimponować rówieśnikom, pokazać, że potrafią podjąć ryzyko – mówi Marcin Bobola z brzozowskiej prokuratury i dodaje: – Mamy sporo spraw związanych z naruszeniem dóbr chronionych prawem na szkodę osób nieletnich.

woman-1006100_1920

Foto (3): zdjęcia ilustracyjne

15-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)