Co dalej z upadającą Bieszczadzką SKOK? Zgłosiły się dwa banki zainteresowane przejęciem

07-07-2017

SANOK / PODKARPACIE. Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w dzisiejszym komunikacie, że na jej ogłoszenie w sprawie przejęcia upadającej Bieszczadzkiej SKOK w Sanoku zgłosiły się dwa banki.

22 czerwca br. KNF podjęła decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie przejęcia Bieszczadzkiej SKOK w Sanoku przez inną kasę i wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie zbadania możliwości przejęcia tej kasy przez bank.

Po dzisiejszym posiedzeniu KNF poinformowała, że „w odpowiedzi na ogłoszenie KNF z dnia 22 czerwca 2017 r. wpłynęło zgłoszenie od dwóch banków zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji Bieszczadzkiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Biorąc pod uwagę wstępne zainteresowanie tych banków dotyczące ewentualnego przejęcia Bieszczadzkiej SKOK w trybie art. 74c ust. 4 ustawy o skok, Komisja jednogłośnie wyznaczyła termin do dnia 31 lipca 2017 r. na ostateczne zajęcie przez te banki stanowiska w przedmiotowej sprawie.”

KNF w dniu 19 września 2016 roku ustanowiła w  Bieszczadzkiej SKOK  zarządcę komisarycznego.

Depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

money-367973_960_720

Źródło: www.P24.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

19 września 2016
SANOK: Zarządca komisaryczny w Bieszczadzkiej SKOK

Komentarzy: 8 do “Co dalej z upadającą Bieszczadzką SKOK? Zgłosiły się dwa banki zainteresowane przejęciem”

 1. MontBlanc pisze:

  Kto taką dużą firmę doprowadził do ruiny ? Gdzie są winni? Ponieśli jakąś karę ?

 2. ciemny sanok pisze:

  PiS pytajcie, to przecież oni siedzą mocno w SKOKach. Nawet kasę dali na AMBER GOLD.

  • Obsrywator pisze:

   TZN konkretnie KTO tam siedzi? Oświeć mnie, tylko POproszę o knnkrety.

   • Anonim pisze:

    goo.gl/26Rqsh

    jak zawsze panowie trolle, prawda jest pośrodku. PiS nie ma w SKOKach ludzi ale wypracowała im dużo ulg aby czerpać z nich duże korzyści.
    SKOKi obracające pieniędzmi PiSu inwestowało także w AMBER GOLD. Czy coś w ten deseń.

 3. Klient pisze:

  Problemy to się zaczną, jak upadnie skok na 3 maja. Na lokaty trzeba będzie czekać w kolejkach, a i to nie od razu.

 4. Nie klijent pisze:

  Kto inwestował w te spółdzielnie to niech za w czasu czmycha.Należę do podkarpackiego ale bez skoku i też słucham co się dzieje.

 5. PIStacjowy zaPIS pisze:

  - SKOK-i maksymalnie wykorzystały czas, który przed laty dał im PiS. Wyprowadzono część pieniędzy do Luksemburga, część do zewnętrznych spółek. Taka jest smutna prawda o SKOK-ach i różnica między nimi a Amber Gold – mówi Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów, posłanka PO

  To ważne pytanie. Odpowiedź można znaleźć w raporcie KNF, ale w skrócie wyglądało to tak: majątek Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych, czyli około 65 mln zł ze składek kas, zostaje wyprowadzony do prywatnego Instytutu, a następnie spółki Grzegorza Biereckiego. SKOK-i robią w tym czasie dużą akcję reklamową. Dają za lokaty dwa razy tyle co banki, przyciągają pieniądze Polaków. W tym samym czasie majątek Kasy Krajowej, tej która miała sprawować nadzór nad kasami, ale była raczej przyczyną ich problemów, wyprowadzony zostaje w formie udziałów w spółkach należących do KK do SKOK Holding w Luksemburgu. Prezesem tej spółki jest także Grzegorz Bierecki. Tylko w jednym roku z Polski do Luksemburga przetransferowano ponad 80 mln zł.

  W tym samym czasie powstaje cały szereg spółek outsourcingowych, którym kasy przekazują przeróżne zadania, np. obsługę informatyczną, ale także aktywności typowo bankowe, jak analiza ryzyka kredytowego. Kasy stają się niemal wydmuszkami. Sprzedają nawet swoje loga. W ten sposób poprawiają, niestety na krótko, bilans, bo mają przychody. Przez kolejne lata płacą jednak spółkom grube pieniądze za te usługi. Nazwy większości tych spółek znajdziemy w oświadczeniu majątkowym senatora Biereckiego

 6. piotr pisze:

  - Już w 2006 r. chcieliśmy objąć SKOK-i nadzorem KNF, ale PiS to zablokował. W 2007 r. PO wygrywa i rozpoczyna prace nad ustawą wprowadzającą ten nadzór. Nie było w tym złośliwości, tylko odpowiedzialność. Chodziło o to, że kasy, które miały działać wśród ludzi połączonych więzią, pracujących w jednym zakładzie, mieszkających w jednej wiosce, stały się instytucjami zrzeszającymi ponad dwa miliony członków i zarządzającymi aktywami, które urosły z ok. 8 mld zł w 2008 r. do ponad 16 mld zł w 2012 r.
  SKOK-i stały się tak duże, że bardzo niebezpieczne było utrzymywanie ich poza nadzorem KNF. W takiej sytuacji nie miały przecież gwarantowanych depozytów. Objęliśmy kasy nadzorem dla dobra ludzi i bezpieczeństwa ich oszczędności, nie dla siebie i nie na złość SKOK-om.
  PiS tego nie chciał? Nie rozumiał?
  – Tylko uczciwi nie boją się, gdy ktoś patrzy im na ręce. Kluczowe dla historii SKOK-ów i problemów sektora były lata od 2009 do 2012. W 2009 r. Sejm przyjmuje ustawę, która obejmuje kasy nadzorem KNF. Ustawa trafia do kancelarii prezydenta. Pracuje tam niejaki…
  …Andrzej Duda.
  – Tak. Jest ministrem. Jest prawnikiem. Doradza prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w sprawach SKOK-ów. I prezydent, zamiast ustawę podpisać, kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. SKOK-i dostają czas. Są bez nadzoru, ale już wiedzą, że ten nadzór będzie.
  Po co im ten czas?
  – To ważne pytanie. Odpowiedź można znaleźć w raporcie KNF, ale w skrócie wyglądało to tak: majątek Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych, czyli około 65 mln zł ze składek kas, zostaje wyprowadzony do prywatnego Instytutu, a następnie spółki Grzegorza Biereckiego. SKOK-i robią w tym czasie dużą akcję reklamową. Dają za lokaty dwa razy tyle co banki, przyciągają pieniądze Polaków. W tym samym czasie majątek Kasy Krajowej, tej która miała sprawować nadzór nad kasami, ale była raczej przyczyną ich problemów, wyprowadzony zostaje w formie udziałów w spółkach należących do KK do SKOK Holding w Luksemburgu. Prezesem tej spółki jest także Grzegorz Bierecki. Tylko w jednym roku z Polski do Luksemburga przetransferowano ponad 80 mln zł.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.