REKLAMA
REKLAMA

Czy warto kupić ubezpieczenie OC dużo wcześniej?

Każdemu kierowcy znane jest uczucie, kiedy musi wydać znaczącą sumę na ubezpieczenie swojego samochodu. Co więcej, od roku 2016 ceny obowiązkowego OC znacznie wzrosły. Może warto zatem kupić polisę wcześniej i zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy?

Obowiązkiem każdego kierowcy jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli popularnego OC. Gwarantuje ono ochronę osób poszkodowanych na skutek wypadku spowodowanego przez właściciela ubezpieczonego pojazdu. Co więcej, bez ważnego ubezpieczenia nie zarejestrujesz pojazdu i narazisz się na spore kary, których wysokość może przekroczyć nawet składkę polisy. Przed zakupem ubezpieczenia warto sprawdzić jego cenę w porównywarce OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Ułatwi ci to wybór ubezpieczenia spełniającego twoje oczekiwania i nienaruszającego nadmiernie twojego budżetu.

Wzrost cen OC

Rok 2016 okazał się jednym z gorszych dla właścicieli pojazdów. To wówczas bowiem, na skutek wprowadzenia specjalnej dyrektywy Komisji Nadzoru Finansowego,ceny OC wzrosły o około 46 proc. Komisja chciała w ten sposób uniemożliwić praktyki zaniżania odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Składki OC zaczęły szybko wzrastać i – niestety – wciąż rosną (ich wzrost zanotujemy także w roku 2017).

Od czego zależy cena OC?

Cena polisy OC zależy od wielu czynników. Po pierwsze, od pojemność silnika. Właściciele samochodów z silnikiem 1,6 l zapłacą nawet o 53,47 proc. więcej aniżeli w roku ubiegłym1. Po drugie, doświadczenie za kółkiem. Młodzi kierowcy do 26. roku życia, posiadający prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata, zapłacą więcej niż bardziej doświadczeni koledzy. Po trzecie, miejsce zamieszkania. Zapłacisz mniejszą składkę OC, zmieniając miejsce zamieszkania w dowodzie rejestracyjnym (najtańsze polisy można kupić we wschodnich województwach Polski). Po czwarte, zakup używanego auta, którego poprzedni właściciel płacił niską składkę OC (przejmiesz prawo do jego polisy). Po piąte, miejsce pracy. Niższej składki ubezpieczeniowej możesz spodziewać się, pracując w służbach mundurowych, w sferze budżetowej lub jako zawodowy kierowca. Po szóste, zdecydowanie mniej zapłacisz, kupując ubezpieczenie z wyprzedzeniem. Nie narazisz się bowiem tym samym na podwyżkę cen.

W niektórych zakładach ubezpieczeniowych OC można kupić nawet z 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Co ważne, zakupiona wcześniej polisa nie różni się od tej, którą nabędziesz na przykład na dzień przed wygaśnięciem dotychczasowej. Umowa zawierana jest na 12 miesięcy od dnia zapisanego w umowie, a zapłacić trzeba zazwyczaj w terminie nieprzekraczającym 14 dni od momentu zakupu.

W związku z rosnącymi cenami OC trudno dziwić się kierowcom, którzy poszukują sposobów obniżenia kosztów składek. Oferta ubezpieczenia OC ofercie nierówna, dlatego warto porównać je w dostępnych kalkulatorach i nie kupować polisy na ostatnią chwilę.

Artykuł sponsorowany

18-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook