Drewna nie powinno zabraknąć

12-01-2017

Nadleśnictwa nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie planują pozyskać w tym roku 1 mln 945 tys. metrów sześciennych drewna, tzw. grubizny. To niecałe 60 tys. metrów sześciennych więcej niż w roku ubiegłym.

Masa drewna planowanego do pozyskania w 2017 roku stanowi 64% rocznego przyrostu zapasu drewna w podkarpackich lasach, a ich zasoby na pniu wzrastają przeciętnie o 1,1 mln metrów sześciennych rocznie.

Pozyskanie drewna od kilku już lat przekracza 1,9 mln m sześc. rocznie, podczas gdy dwadzieścia lat wcześniej pozyskiwano niespełna 1,4 mln m sześc.

- Zwiększone możliwości sprzedaży drewna wynikają z potrzeb hodowlanych naszych lasów, ciągle zwiększamy również powierzchnię gruntów leśnych - podkreśla Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

- Liczby jednak to nie jest wszystko, co wystarcza do oceny naszych działań, zapraszam do naszych lasów w momencie, gdy wyznacza się drzewa do usunięcia, aby wyjaśnić nasze działania. Dwadzieścia lat temu, z uwagi na potrzeby biologiczne gatunków cennych, jak: jodła, buk, dąb, jawor, lipa czy grab, nie mogliśmy wykonywać wielu cięć. Dziś musimy je wykonać, aby pomóc naturze. Jestem dumna z tego, że dzięki rozsądnym działaniom leśników, możemy oferować większą masę drewna przedsiębiorcom drzewnym. Zwiększone możliwości pozyskania pozwolą zaspokoić potrzeby miejscowego przemysłu i ludności, bowiem coraz chętniej ludzie ogrzewają swoje mieszkania drewnem. To ekologiczny i jedyny w pełni odnawialny surowiec, który pracuje na pomyślność regionu i wzrost gospodarczy.

Warto nadmienić, że każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince oraz zrywce drewna, a także kilka miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem.

Zasobność podkarpackich lasów sięga 303 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to 266 m sześc. na jeden hektar. Średni wiek drzewostanów wynosi tu 74 lata i jest o 16 lat wyższy niż średnia krajowa. Przeciętny roczny przyrost wynosi tu prawie 10 m sześc. na jeden hektar. Ponad 30% lasów regionu to drzewostany posadzone w latach powojennych na gruntach porolnych. Wciąż trwa przebudowa ich składu gatunkowego. Tam gdzie rosły sosny, świerki czy olchy pojawiają się jodły, buki, dęby, jawory, a więc gatunki właściwe dla lasów regionu.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że podkarpackie jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

DR.0620.4.2017IMG_0037

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

PORCELANOWY ZAKĄTEK

Komentarzy: 7 do “Drewna nie powinno zabraknąć”

 1. ja pisze:

  wszystko pięknie tylko chciałbym dożyć czasów kiedy rząd (nieważne czy PIS cz PO)zajmie się i przeanalizuje zarobki tych wszystkich pracowników lasów bo wszędzie szuka się oszczędności w kraju a tam jak mi się wydaje są zarobki dużo za duże.

 2. anton pisze:

  Ciekawe czy ta kobieta rozumie co pisze wyciąć w tym roku mają 1mln 945tyś m3
  a zasobność lasów wynosi jak pisze 303 m3/hektar, czyli wytną w tym roku w pień 6419 hektarów ??????? i to przez ile lat będzie musieć odrastać??? czy oni są mądrzy???? i jeszcze chwalą się dobrą gospodarką, chyba do swojej kieszeni??????

  • analogia pisze:

   anton ty masz tyle rozumu w tej specjalności leśnej co może pomieścić mózg w twojej głowie.

   • Grześ pisze:

    Właśnie treba wiedzieć ile się rocznie sadzi i jaki jest roczny przyrost z tego co wiem to 2 razy więcej

  • sss pisze:

   z takim rozumowaniem Ty bardziej zielony niż sami ……leśnicy; nie wycina się całych ha, tylko ułamek tego, co rośnie na 1 ha (do tej dziwnej analizy potrzebujesz powierzchni całkowitej lasów)

 3. marek pisze:

  ja pracuje w lesie i obraża mnie ten pierwszy komentarz żeby coś zarobić to trzeba pracować pogoda czy nie pogoda wiec się nie odzywaj „ja”

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.