GMINA ZARSZYN: Dokończenie regionalnego centrum pamięci kardynała Wojtyły pod znakiem zapytania. Ministerstwo nie wesprze inwestycji

19-04-2017

PASTWISKA / PODKARPACIE. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku nie wesprze powstającego Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach. Wniosek o dofinansowanie złożony przez samorządowców nie znalazł się na liście dotowanych projektów. – Złożyliśmy już odwołanie od tej decyzji. Jeśli i tym razem się nie uda, inwestycja będzie musiała poczekać. Ze środków gminy nie jesteśmy w stanie doprowadzić jej do końca – mówi Andrzej Betlej, wójt gminy Zarszyn.

Pomysł na stworzenie centrum pamięci kardynała Wojtyły zrodził się wśród społeczności lokalnej. Z inicjatywą wyszło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pastwiska. Przedsięwzięcie miało służyć upamiętnieniu jednego z najważniejszych Polaków. Karol Wojtyła lubił odwiedzać Beskid Niski i Pastwiska. Obok Wadowic, Krakowa i tatrzańskich szlaków, były to dla niego ważniejsze miejsca w Polsce. To tutaj zabierał też studentów z duszpasterstwa akademickiego, by prowadzić rekolekcje.

Warto także dodać, że na czerwonym szlaku, gdzieś w okolicy Rudawki Rymanowskiej, przyszły papież wielokrotnie bywał wspólnie z małżeństwem Półtawskich. W samych Pastwiskach odwiedzał zaprzyjaźnioną rodzinę Kosiarskich. Te strony stały się swoistym azylem, o którym mało kto wiedział. Na pamiątkę zacnego gościa w 2013 roku odsłonięto tablicę pamiątkową ufundowana przez lokalną społeczność. Mieści się ona na ścianie Domu Ludowego, gdzie kiedyś znajdował się sklep spożywczy, w którym zakupy robił sam Karol Wojtyła.

Nie sposób także pominąć corocznych rajdów śladami dwóch kardynałów, czyli Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego. Wędrówki, zarówno w edycji zimowej jak i letniej, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

13975403_1778612935683901_6793672422136247144_o

Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Foto: UG Zarszyn

Do przecięcia wstęgi brakuje jeszcze ponad pół miliona

Choć pomysł na stworzenie centrum jest niewątpliwie szlachetny, a inicjatywa spotkała się z pozytywną opinią osób związanych z osobą św. Jana Pawła II, to wymaga również olbrzymich nakładów finansowych. Wśród nich ujęto rozbudowę i budowę istniejącego Domu Kultury, stworzenie w nim ośrodka edukacyjno-promocyjnego, z częścią wystawienniczą oraz plenerową, ściśle powiązaną z poszczególnymi pobytami Karola Wojtyły na tych terenach.

- Do tej pory zrealizowano pierwszy etap inwestycji. Dobudowano klatkę schodową oraz przygotowano pomieszczenia w stanie surowym. Łącznie to około 300 tys. złotych – precyzuje Andrzej Betlej. – W tym roku w budżecie gminy na kontynuację prac zabezpieczyliśmy 100 tys. złotych – dodaje wójt.

Jednak to nie wystarczy.

- Do przecięcia wstęgi, czyli sfinalizowania zadania łącznie z całym wyposażeniem części wystawienniczej, brakuje nam ponad pól miliona złotych. Wniosek opiewający na 400 tys. złotych o dofinansowanie przedsięwzięcia, który złożyliśmy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie spotkał się z pozytywnym rozpatrzeniem. Wczoraj złożyliśmy odwołanie od tej decyzji. Wyniki poznamy w połowie maja. Jeśli i tym razem się nie uda, inwestycja będzie musiała poczekać. Ze środków własnych nie jesteśmy w stanie jej sprostać – wyjaśnia Andrzej Betlej.

Komentarzy: 11 do “GMINA ZARSZYN: Dokończenie regionalnego centrum pamięci kardynała Wojtyły pod znakiem zapytania. Ministerstwo nie wesprze inwestycji”

 1. z okolicy pisze:

  Dwie miesięcznice i by wystarczyło!

 2. mieszkaniec gminy pisze:

  A czym zasłużył się ten pan? Nie lepiej wybudować kawałek drogi, przedszkole czy dom opieki dla starców? Władzo gminna pomyśl o nas mieszkańcach!!!!

 3. i co lewacy na to? zwłaszcza te feministki z razem?? pisze:

  upada mit państwa wyznaniowego?

 4. z Zarszyna No i bardzo dobrze, że ministerstwo nie daje pieniedzy na takie głupoty. Jak w Pastwiskach chcą czczić Jana Pawła to niech się złoży parafia. A ministerstwo niech do na laryngologię bo ten szpital niczym się nie różni od tego w Syri pisze:

  Internauci czy mam rację?

 5. Wierzący pisze:

  Ha, ha drogi dziurawe a tu muzeum w Pastwiskach, co się tej władzy z Zarszyna dzieje?

  • wiechu z kaczego dołu pisze:

   Konieczny jest z Zarszyna i musi się przypodobać partyjnej centrali z Nowogrodzkiej w Warszawie, ot co.

 6. zet pisze:

  Chyba jedyna dobra decyzja ministerstwa,przypomnieli sobie o rozdziale państwa od kościoła.

 7. hedon pisze:

  Krva mać, nie ma innych potrzebniejszych celów niż na bałwochwalstwo?! Ktoś też ma nasrane żeby takie coś robić w Zarszynie?! Po co? Wojtyła tam proboszczem był czy co?! Macie idioci muzeum w Wadowicach. Banda zakłamanych katolików.

 8. komański pisze:

  Panie wójcie o most na Odrzechowe trzeba się postarać a nie centrum pamięci bo ludzie od lat w nocy nie śpią tak nabija. Weźcie to pod uwagę a nie wydawać miliony na rzeczy zbędne.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.