INTERWENCJA: Niebezpieczny plac zabaw w Zagórzu? SANEPID: „Może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi”

25-05-2017

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Plac zabaw przy osiedlu bloków na Nowym Zagórzu, według rodziców dzieci, które z niego korzystają, pozostawia wiele do życzenia. Niewymieniany piasek w piaskownicy, uszkodzone instalacje do zabawy, zniszczone ogrodzenie stwarzające zagrożenie dla najmłodszych. Rodzice postanowili interweniować i zwrócili się do redakcji z prośbą o pomoc.

W obszernej informacji jaką otrzymaliśmy, zaniepokojeni rodzice wyliczają wady placu zabaw przy osiedlu bloków na Nowym Zagórzu.

- Furtka do placu zabaw jest za ciasna, co grozi uszkodzeniem bądź nawet obcięciem palców dziecka. Już od wielu lat rodzice zgłaszają ten problem, ale mimo to nic się nie zmieniło. W bardzo złym stanie jest pomost drewniany. Wystające fragmenty popękanego drewna i głębokie szczeliny grożą poważnymi urazami. Do tego stary, brudny, w fatalnym stanie piach w piaskownicy, który nie został jeszcze wymieniony, pomimo, że mamy już końcówkę maja – wyliczają.

To nie wszystko. Zwracają uwagę również na uszkodzone i zardzewiałe ogrodzenie placu, zużyte elementy bujane, ostre i pełne drzazg siedziska i ławki czy zardzewiałe śmietniki.

1

O stan placu zapytaliśmy wczoraj w zagórskim urzędzie miejskim, w sanockim sanepidzie oraz w inspektoracie nadzoru budowlanego.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku lek. med. Stanisław Kwolek podkreśla, że na stronie PSSE Sanok można odnaleźć poradnik dla administratorów i właścicieli placów zabaw, w którym szczegółowo opisano normy czy sposoby przeprowadzania kontroli.

Warto także dodać, że w związku z tym, że każde urządzenie na placu zabaw jest obiektem małej architektury, odnoszą się do niego przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Artykuł 66.1 mówi:

„W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany: 1) może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska albo 2) jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, albo 3) jest w nieodpowiednim stanie technicznym, albo 4) powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia, właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku”.

Organem właściwym nakazującym w drodze decyzji usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości jest właściwy inspektor nadzoru budowlanego. Sanocki inspektorat analizuje ten przypadek.

- Inspektorat przeprowadzał w poprzednich latach wielokrotnie kontrole placów zabaw funkcjonujących na terenie powiatu sanockiego. Takiej kontroli został również poddany plac zabaw przy ul. Wolności w Zagórzu, w trakcie której przedłożono do wglądu roczny protokół okresowej kontroli, opracowany przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane. Osoba ta w swoim protokole nie wniosła uwag bądź zaleceń co do stanu technicznego – wyjaśnia mgr inż. Stanisław Tabisz, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sanoku. – Z informacji uzyskanych od gminy Zagórz wynika, że plac zabaw był poddawany przeglądom technicznym, a  ostatni z nich przeprowadzono w październiku 2016 r. Osoba, która go sporządziła oceniła jego stan techniczny jako dobry, nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości, nie zaleciła żadnych niezbędnych prac remontowych – kontynuuje inspektor. – Po analizie przesłanych zdjęć została podjęta decyzja o przeprowadzeniu w najbliższym czasie kontroli przedmiotowego placu zabaw. W zależności od jej wyników zostaną podjęte stosowne działania, które doprowadzą do wyeliminowania stwierdzonych zagrożeń lub do wyłączenia z użytkowania placu zabaw – kwituje Stanisław Tabisz.

32

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo dzieci na placach zabaw nie tylko zależy od odpowiedniego zaplanowania oraz wyboru właściwego wyposażenia. Niezbędny jest stały nadzór nad miejscem zabaw i zapewnienie regularnych kontroli oraz utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Norma PN-EN 1176-7 zaleca, aby prowadzić trzy rodzaje kontroli placów zabaw. Wykonując je administratorzy realizują swoje podstawowe obowiązki wobec użytkowników. Inspekcje powinny obejmować cały plac, włącznie ze ścieżkami, ogrodzeniami, siedzeniami, wejściami, a nie tylko zamontowane na nim urządzenia.

Przedstawiciele PPIS w Sanoku, po naszej interwencji udali się na wskazany plac zabaw i przeprowadzili kontrolę

- Potwierdziła ona, że obiekt może stwarzać niebezpieczeństwo i jest w nieodpowiednim stanie technicznym, w związku powyższym zostanie skierowane pismo do odpowiednich organów w celu podjęcia dalszych działań – mówi lek. med. Stanisław Kwolek, Powiatowy Inspektor Sanitarny.

- Przedstawiciele sanepidu przeprowadzili wczoraj oględziny placu zabaw na osiedlu Nowy Zagórz. Protokół otrzymamy dzisiaj. Usterki na placach pojawiają się między innymi po okresie zimowym, kiedy panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne oddziałują na niektóre elementy infrastruktury miejskiej. Każdą uwagę i zgłoszenie, które przychodzi do nas od mieszkańców ,traktujemy z uwagą i na bieżąco podejmujemy działania – informuje Łukasz Woźniczak, sekretarz w gminie Zagórz.

foto: materiały nadesłane

Interwencja Esanok

Komentarzy: 46 do “INTERWENCJA: Niebezpieczny plac zabaw w Zagórzu? SANEPID: „Może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi””

 1. Bobi pisze:

  To jest już jakas paranoja… Chyba ktoś zdecydowanie przesadza. Zakmknijcie ten plac i już, jak Wam źle

  • jak dziecko coś sobie zrobi pisze:

   kto kto pójdzie siedzieć ?

   • Czy przypadkiem piaskownice nie powinny być przykryte? pisze:

    Czy od początku nie były niewłaściwe? Czy służby gminne nie wiedzą co się dzieje z tak prosta infrastruktura ?

   • Sanoczanin pisze:

    ciekawe co na to Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sanoku?

    czy już został powiadomiony jak to wygladą i czy nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia dzieci ?

  • Sanepid mówi wyraźnie pisze:

   obiekt może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi i jest w nieodpowiednim stanie technicznym, w związku powyższym zostanie kierowanie pismo do odpowiednich organów w celu podjęcia dalszych działań – kwituje Powiatowy Inspektor Sanitarny.

  • Do władz Gminy Zagórz pisze:

   nie potraficie nadzorować placu zabaw a chcecie budować kompostownie i rozbudowywać wysypisko?

  • Kto za to płaci portalowi ? pisze:

   Niebezpieczna jest reklama naciągaczy z propozycją nagród czy popierasz rząd.aborcja itd.Ostrzegam ! !! z impasu wylazłem na swoje mieszcząc się w przepisowym czasie z odpowiednią reakcją.

 2. .. pisze:

  zastanawiam sie nieraz nad tym
  zrobia jakis orlik albo plac zabaw a cena pol miliona?
  za co?

 3. Bidon pisze:

  A ten pan donosiciel niech sam farbę weźmie i pomaluje kosze na śmieci. Naprawdę, nie widzę tam nic co mogłoby spowodować jakąś tragedię

  • Mieszkaniec pisze:

   Proszę się pofatygować i osobiście udać się na ten plac. Stan niektórych elementów jest wręcz tragiczny. Sanepid po oględzinach wydał oświadczenie potwierdzające uwagi rodziców.

   „Przedstawiciele PPIS w Sanoku, po naszej interwencji udali się na wskazany plac zabaw i przeprowadzili kontrolę

   – Potwierdziła ona, że obiekt może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi i jest w nieodpowiednim stanie technicznym, w związku powyższym zostanie kierowanie pismo do odpowiednich organów w celu podjęcia dalszych działań – kwituje Powiatowy Inspektor Sanitarny.”

   JEŻELI NIE POSIADA PAN WIEDZY NA TEMAT TEGO PLACU PROSZĘ O NIEWYGŁASZANIE TAKICH OPINII

   A od malowania placu zabaw nie są rodzice ponieważ oni pracują i płacą podatki z których takie remonty powinny być wykonywane.

 4. Zxcv pisze:

  To zamiast dzielić klasy można zrobić 2 nowe place zabaw ???

  • Piotr pisze:

   nie ma kasy na klasy i place zabaw jest na kompostownie i wysypisko? Nowe spółki komunalne, prezesów?

 5. Roszczenia i pretensje pisze:

  Jak byłem młody to bawiłem się w bardziej niebezpiecznych warunkach Ale omijałem w bieganiu potłuczone szkło teren nafaszerowany złomem i innymi materiałami nie wchodziłem na spróchniałe deski czy nie pewne konstrukcje za wysoko.Jakiekolwiek ogrodzenie nie stwarzało zagrożenia a umożliwiało wygodniejsze przejście na inny teren czy plac.Zabawki nie były z plastiku z drzewa, szkła a nawet z ostrych krawędzi kija palanta czy kołka , strzały do łuku z ostrym grotem proca z gwoździem lub kamieniem ,ofnalem a nawet końskim kopytem itd. itp.Mamusie(rodzice.dziadkowie ,ciocie babcie) niech uczą dzieci ze swoich doświadczeń a nie wirtualnej komputerowej rzeczywistości.To nie znaczy jak ma wyglądać plac zabaw i kto jest za to odpowiedzialny.Sanepid do nadzoru, nadzór do burmistrza,Burmistrz do biednej lub pustej kasy.

  • Gminy Zagórz pisze:

   ile zarabia burmistrz Zagórza na miesiąc może też tam trzeba zacząć szukać oszczędnosci?

  • Mieszkaniec pisze:

   Według Pana oczekiwania rodziców aby place zabaw były bezpieczne i remontowane to „Roszczenia i pretensje”?

   Gmina Zagórz nie jest biedna, a place zabaw powinny być bezpieczne i nie stwarzać zagrożenia bawiącym się dzieciom.

  • gutek pisze:

   ŻENADA!

  • snk pisze:

   Prawda, za moich czasów taki plac zabaw miałby 5 gwiazdek :)
   Nie popadajmy w paranoję, jak sobie dziecko obetrze łokieć, czy lekko podrze portki to nic mu się nie stanie, a wręcz przeciwnie – zacznie uważać i nie zrobi sobie nic gorszego.

   • JA TAM MIESZKAM!!! pisze:

    Tak tylko na tym placu z ogrodzenia wystaje pręt na który dziecko może się nabić. A furtka jest tak skonstruowana że dzieci zaciskają sobie palce na niej, kiedyś jedno drugiemu może je obciąć a to nie są obtarte kolana. Niektóre drewniane elementy są tak zniszczone że fragmenty drewna mogą przedziurawić rękę.

    Znam ten plac i tak jest ciągle. Dwa lata temu był remont ale nie naprawiono wszystkich elementów tylko niektóre.

    Rodzice nie mogą na własna rękę wykonywać remontów. To Gmina ma środki na takie cele i powinna według mnie przynajmniej raz do roku wykonywać przegląd placów zabaw. A stan tego placu dowodzi że żadne przedlądy się nie odbywają.

   • Kasia pisze:

    To prawda te dzieci to niech się uważać nauczą. W życiu czeka ich więcej niebezpieczeństw niż połamana ławka.

 6. gutek pisze:

  Tak będzie też z kompostownią i wysypiskiem,ludzie będą płacić zdrowiem za ich nieudolność i głupie pomysły!

 7. Cieniutki pisze:

  Hahaha hahaha kolejna mega afera w Zagórzu.
  Biedny ten Zagórz a szczególnie Nowy lepiej nie wychodzić z domu bo na każdym kroku czai się niebezpieczeństwo.
  Podobno bezpiecznie jest jedynie na ul Kruczej bo mieszka tam Zagorski Anioł Stróż.
  Pozdrawiam

 8. Ksu pisze:

  Kurde, lepiej tamtędy nie chodzić, postawic patrol Policji zeby nas chronil!
  Tyle niebezpieczeństw! Przecież niedaleko jest to boisko gdzie w trawie są dogodne warunki dla kleszczy i żmij !
  No i dobrze że pociągi nie jeżdżą bo tory niedaleko, tylko jeszcze by te auta przestały jedzic….

  PS. A na wale rosną pokrzywy i dzika róża! I to dopiero jest zagrożenie!

  • DR pisze:

   GOŚCIU JAK TAM NIE MIESZKASZ I NIE MASZ DZIECI TO SIĘ NIE ODZYWAJ !!! NIE MIESZAJ KIEDY KTOŚ ZDZIAŁA. JEŻELI SAM NIE MASZ ODWAGI PORUSZYĆ WAŻNYCH TEMATÓW TO SIEDŹ CICHO I POZWÓL INNYM DZIAŁAĆ!!! A JEŻELI TOBIE TAKIE WARUNKI ODPOWIADAJĄ TO ZRÓB SOBIE TAKI PLAC POD DOMEM

  • Dexter pisze:

   Zluzuj trochę swój ironiczny ton, zwróć uwagę na jeden istotny fakt, bulimy z własnych podatków na utrzymywanie takich placów. Zrozumiał bym cię, wtedy gdyby Państwo nas nie grabiło z podatków w tej sytuacji temat jest prosty i oczywisty. Grabią nas to niech dbają o to!

   • pewnie jakiś pociitek boi się o posadę pisze:

    I tak idiotyczne broni nieudolności władz?

 9. kpt. Tomasz na tropie pisze:

  Tak znowu winny Burmistrz i urzędnicy. Kolejna mega afera.
  A gdzie jest Zarząd Osiedla mają na takie rzeczy środki finansowe niech działają. Chodzicie na zebrania osiedlowe tam wylewajcie swoje żale i uwagi. Jakoś na Starym Zagórzu zarząd osiedla nie ma problemu z finansowaniem napraw na placu zabaw.

 10. kpt. Tomasz na tropie pisze:

  Mam takie małe pytanko
  Ile miesięcznie brał ten portal z kasy gminnej czyli naszych podatków za obsługę medialną.

 11. DR pisze:

  Dwa lata temu mieszkańcy zgłaszali do Gminy w jakim stanie jest plac zabaw. Wtedy zrobiono remont ale tylko niektórych elementów. Przez kolejne dwa lata nic się nie zmieniło. Gmina nadal nie monitoruje stanu placów, dlatego ten jest w tak złym stanie.

  TO, ŻE MIESZKAŃCY MUSZĄ ZGŁASZAĆ USTERKI NA PLACU DO WŁADZY NIE JEST NORMALNE. TO GMINA POWINNA NA BIEŻĄCO MONITOROWAĆ STAN PLACÓW I USUWAĆ WSZELKIE USTERKI!!!

  • cieniutki pisze:

   Tak jak kpt.Tomasz na tropie napisał, tego typu sprawy powinny być zgłaszane do zarządu osiedla i to zarząd osiedla powinien interweniować. Tak to wygląda choćby na Starym Zagórzu i nie ma tego typu problemów.
   Pozdrawiam

 12. Ksu pisze:

  Zadzwońcie do TVN i Polsatu, sądząc po liczbie afer w Zagórzu będą mieli na długo materiał do kręcenia.

  Pewnie że plac zabaw powinien być bezpieczny macie rację, placimy na to, tez prawda.
  śmiech tylko budzi forma w jakiej ten portal to podaje, robienie z tego sensacji i podrygi kpt Tomasza na tropie jak to przedmówca skwitował.
  Gość robi sobie na tym kapitał polityczny i kieruje się na wielkiego działacza jak „pierwszy” zagórski kolejarz Zuba.

 13. michał pisze:

  A co na to Przewodniczacy Rady Osiedla pan J.A..Przecież ten plac jest pod jego oknami?????

 14. GGG pisze:

  Ktoś tu trafnie zauważył :”kpt.Tomasz” ….gmina płaciła za tzw. obsługę medialną …było ok
  Teraz jest „kałuża na boisku szkolnym” (zdjęcie z reportażu) – tragedia !!!! wylęgarnia kleszczy i żmij !!!
  Czyżby przestali płacić ?????

  • Marek pisze:

   Ta obsługa medialna jest na piątkę z plusem panie TOMKU !Właśnie taka jak trzeba ! BRAWO !!!!!!!!!!!!!!!1

 15. ja pisze:

  Panie Tomaszu czas zrobić porządek z tym bajzlem w Gminie Zagórz! Nie ma co patrzeć na zazdrosnych oszołomów !Pierdzą w stołki ZA NASZE PIENIĄDZE ! Czas wysiudać ich tam gdzie ich miejsce !

 16. Mieszkaniec pisze:

  2000 zl za obsluge medialna x 12 miesiecy daje niezla sumke za ktora mozna wyremontowac kilka placow zabaw i wykosic pare boisk ze nie wspomne o pogonieniu kleszczy i zmiji.

  • Gienek pisze:

   Właśnie tak ma wyglądać obsługa medialna !Moim zdaniem pan Tomasz nie jest instytucją charytatywną ,żeby remontować place zabaw .Wykonuje swoją pracę,więc należy mu się za to należyte wynagrodzenie i koniec.

 17. Łysy pisze:

  Widzę że pan Ś ma jakiś silny fetysz intelektualny związany z brakiem deski w ławce . Nie ma również pojęcia o drewnie które z czasem zmienia wygląd nie tracąc na wytrzymałości .

 18. xxyz pisze:

  Wstyd zeby taki plac zabaw funkcjonował w XXI WIEKU NIEZALEŻNIE OD TEGO KTO JEST ADMINISTRATOREM .Ale tak wygląda gospodarka w gminie Zagórz i we wspólnotach mieszkaniowych.Prosze zobaczyć place zabaw na osiedlach SSM w SANOKU ,dzieci powinny mieć komfort zabawy a przede wszystkim powinny mieĆ zapewnione bezpieczeństwo

 19. Kasia pisze:

  Zaniedbany i tyle. Takie rzeczy się czasem remontuje i konserwuje. Może odnowić zakonserwować drewno i monitoring też by się przydał?

 20. hgv driver pisze:

  Za komuny nikt piachu w piaskownicach przyblokowych nie wymienial i bylo dobrze , jakos nikt nie mial pretensji.Za to teraz wszystko wszystkim przeszkadza i zagraza

  • nnnn pisze:

   za komuny mieliśmy też katownie UB i SB. Za komuny zabili Popiełuszke i wiele innych osób

   • hgv driver pisze:

    A co ma piernik do wiatraka? Czy to jest artykul o zbrodniach komunistycznych? Ja pisze o roszczeniowej postawie i tym ze kiedys nikt sie takmi pierdolami nie przejmowal, bawilismy sie na gorszych placach i wszyscy jakos zyjemy!

  • Mieszkaniec pisze:

   Pozwól, że rodzice mieszkający na tym osiedlu sami będa decydować w jakich warunkach mają bawić się ich dzieci. Jeżeli tobie takie nie przeszkadzają to przyprowadź swoje dzieci na ten plac, a jeżeli takowych nie masz to się nie wypowiadaj na tematy które ciebie nie dotyczą.

 21. oshouom pisze:

  Dzieci strzeżcie się, od czasu do czasu lubię walnąć kupkę do piaskownicy xD

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.