Jesień i zima to wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych

03-11-2017

SANOK / PODKARPACIE. Jesień i zima, to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Nierzadko takie osoby są pod działaniem alkoholu.

303-145180

Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu, dlatego policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie.

Funkcjonariusze jak co roku sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery.  W ostatnim czasie sanoccy dzielnicowi w trakcie obchodu sprawdzali  miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, między innymi tereny ogródków działkowych. Jednak policjanci nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Policja apeluje o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych, mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas tych pierwszych mrozów.

303-145181

Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

303-145182

KPP Sanok

Komentarzy: 5 do “Jesień i zima to wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych”

 1. ZnaFca pisze:

  Tego żula spod Stokrotki na ul. Gieli już zabrali czy umar? Od tygodnia już nie sępi na wino…

 2. ad ZnaFca pisze:

  posdanocki zulu – o ciebie nawet pytac nie bedziemy jak cie szlag trafi:):):):)

 3. taki jeden pisze:

  Po co ich ratować przed nimi samymi?
  Może lepiej niech sobie skończą tak jak chcą?

  • refleksja pisze:

   ad taki jeden

   Cierpisz na znieczulice! Nad toba NIKT sie nie bedzie litowac jak ci sie noga poslizgnie – zapamietaj to.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.