Lista najbogatszych i najbiedniejszych powiatów. My jesteśmy finansowymi średniakami

16-02-2017

SANOK, KROSNO, LESKO, BRZOZÓW, USTRZYKI DOLNE. Ministerstwo Finansów opublikowało listę najbiedniejszych i najbogatszych powiatów sporządzoną w oparciu o wskaźniki dochodów podatkowych. Najbogatszym powiatem na południu naszego województwa jest powiat grodzki Krosno. My jesteśmy daleko w tyle, ale nasi sąsiedzi są jeszcze biedniejsi.

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla wszystkich powiatów w Polsce na 2017 r., wyliczone według stanu na 30 czerwca 2016 r.

Jak wynika z danych, średnie dochody podatkowe na jednego mieszkańca dla wszystkich powiatów w kraju wyliczono na 216,38 zł. Spośród 380 powiatów, jedynie 82 odnotowały dochody podatkowe przekraczające średnią.

Najzamożniejszym powiatem, według danych Ministerstwa Finansów, jest Warszawa, której dochody podatkowe wyniosły 582,54 zł na mieszkańca. Drugie miejsce w rankingu zajął powiat piaseczyński z woj. mazowieckiego z dochodami rzędu 490,21 zł, a trzecie powiat warszawski zachodni (444,17 zł).

Najniższe dochody z podatków osiągnął powiat kazimierski z woj. świętokrzyskiego. Wpływy te wyniosły 75,33 zł per capita.

Spośród naszych sąsiadów najwyższe, bo 79 miejsce zajął powiat grodzki Krosno z dochodem podatkowym wynoszącym 222,22 zł na osobę. Powiat sanocki znalazł się w drugiej setce, na 228 miejscu, z wpływami wynoszącymi 143,10 zł per capita. Wyprzedziliśmy powiat bieszczadzki, który znalazł się na 308 miejscu z dochodami podatkowymi wynoszącymi 120,60 zł na osobę. Ciut niżej, na 313, znalazł się powiat ziemski krośnieński, z wpływami w kwocie 117,23 na osobę.

Pod koniec stawki plasują się dwa sąsiednie powiaty: leski i brzozowski.
Powiat leski jest na 343 miejscu na 380 jednostek, ze wskaźnikiem wynoszącym 108, 58 zł na osobę. Jeszcze niżej, bo na 353 miejscu znalazł się powiat brzozowski z wpływami 104,00 zł per capita.

PORCELANOWY ZAKĄTEK

Komentarzy: 3 do “Lista najbogatszych i najbiedniejszych powiatów. My jesteśmy finansowymi średniakami”

 1. rankingi oblężone pisze:

  Ja per capita dorabiam do niskiej emerytury i sięgam wyżej w tym rankingu na osobę.Trzeba tylko chcieć no i trochę zdrowia mieć.

 2. To tylko jeden wskaźnik pisze:

  Pytanie do włodarzy miejskich i powiatowych o następne-

  -udział osób w wieku przedprodukcyjnym
  -liczebność dzieci i młodzieży do 17 roku
  -ilość osób w wieku poprodukcyjnym
  -przyrost naturalny w przeliczeniu na 1000 osób
  -przeciętne zatrudnienie rok do roku
  -wynagrodzenie do średniej krajowej
  -udział osób z wyższym wykształceniem, które mają problemy ze znalezieniem pracy
  -zadłużenie %/PKB
  -podmioty zagraniczne\krajowe (atrakcyjność inwestycyjna)
  -pobierający wynagrodzenia\zapomogi
  itd.

 3. Luzak pisze:

  miejsce 228 to jednak trzecia setka (nie druga)

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.