Mogą uratować życie. Pięć faktów o odblaskach

28-12-2017

W okresie zimowym pamiętajmy o odblaskach. Każdy sprawi, że będziesz lepiej widoczny na drodze. Każdy ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Spełni swoją funkcję, jeżeli będzie noszony w sposób widoczny dla kierujących.

Piesi, to uczestnicy ruchu drogowego, którzy w okresie zimowym są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Warto podkreślić, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Dodatkowa odległość pozwali kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu.

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

Elementy odblaskowe zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

303-149640

KPP Ustrzyki Dolne

Komentarzy: 8 do “Mogą uratować życie. Pięć faktów o odblaskach”

 1. Jazy pisze:

  Apeluję do pieszych, aby także w terenie zabudowanym używali odblasków, bo przy złych warunkach atmosferycznych/pieszy ubrany na czarno, wcale ich nie widać np. kiedy przechodzą przez ulicę.

 2. Jazy 1000% racji pisze:

  Zgadzam się z przedmówcą, idzie taka ciemna masa przez np. przejście i widać tych pieszych w ostatnim momencie kiedy na hamowanie jest już nieraz za późno. Czy taki odblask nie jest wart zdrowia i życia? Ludzie nawet na przejściu powinniście myśleć!!! Zenon K. na YouTube świetnie to pokazał

 3. Aza pisze:

  Odblaski powinny być obowiązkowe dla każdego pieszego bez wyjątków

 4. Janka pisze:

  Za moich młodych lat odblaski rozdawali w przedszkolu i uczyli jak i gdzie używać, teraz państwo jest biedne nie rozdaje i nie uczy prawidłowego zachowania na drodze tylko szkoła „realizuje program”.

 5. taki jeden pisze:

  Paski odblaskowe są rozdawane przy okazji większości promocji, wystarczy zapytać w telefonach komórkowych, kolekturach LOTTO, sklepach, bankach itp. Są to materiały reklamowe i można je dostać za darmo, wystarczy zapytać lub rozejrzeć się, często leżą gdzieś i można je sobie wziąć i używać.

 6. DRIVER pisze:

  W Norwegi nawet w dzień wszyscy noszą kamizelki odblaskowe i oczywiście poprawia to bezpieczeństwo, nie mówiąc już po zmroku, odblaski konieczne dla wszystkich pieszych bez różnicy czy teren zabudowany czy też nie a szczególnie w okresie jesienno zimowym kiedy widoczność jest ograniczona.

 7. Brzozów pisze:

  W Brzozowie jak jeżdżę autem to tam lubią na czarno hasac w nocy przez jezdnię Brzozów powinniśmy oddać Ukrainie

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.