Najmłodsi uczniowie walczyli o miano małego supermatematyka (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Już po raz piąty w Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku zorganizowano konkurs matematyczny dla uczniów klas I-III. Zawody odbyły się 6 maja 2017 roku. Uczniowie spotkali się, aby walczyć o tytuł  „Małego Supermatematyka”.

Organizacją zawodów zajęły się nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej SP2: Małgorzata Czaban, Mariola Brygidyn i Anna Żółkiewicz oraz Alicja Staruchowicz – Pastuszczak – nauczyciel matematyki.

Zawody podzielone zostały na dwa etapy: konkurs indywidualny, a następnie zmagania drużynowe.

W konkursie indywidualnym uczniowie mieli w ciągu 45 minut do rozwiązania 6 zadań, dostosowanych do kategorii wiekowej.
W zawodach wzięło udział 27 uczniów z 7 szkół. W klasie I można  było uzyskać maksymalnie 26 punktów, w klasie II – 32 punkty, a w klasie III – 29 punktów.

W kategorii klas I – I miejsce zajęła Martyna Cybuch (SP2 Sanok) – 25 pkt., II miejsce – Jan Warchoł (SP2 Ustrzyki Dolne), III miejsce – Filip Czech (SP 6 Sanok), Martyna Rak (SP Jaćmierz) i Gaja Suchocka (SP 2 Sanok).

W kategorii klas II – I miejsce zajął Antoni Pasławski (SP2 Ustrzyki Dolne ) – 29 pkt., II miejsce – Franciszek Serafin (SP1 Sanok), III miejsce – Oliver Sobolak (SP2 Sanok).

unnamed (7)

W klasach trzecich – I miejsce zajął Dawid Michałek  (SP2 Sanok) i Piotr Skiba (SP2 Ustrzyki Dolne) – 27pkt., II miejsce – Wiktor Tokarz (SP Łukowe), III miejsce – Adam Knurek (SP Jaćmierz) i Hanna Szala (SP1 Sanok).

W konkursie drużynowym wystartowało 6 trzyosobowych drużyn, które zmagały się z dziesięcioma  zadaniami. Zadania przygotowane były w formie bliskiej dzieciom tj. układanki, wykreślanki, puzzle,… Łączyły zabawę z umiejętnością logicznego myślenia, spostrzegawczością. Wymagały od uczniów umiejętności sprawnego liczenia, szacowania oraz współpracy w zespole. Podczas wykonywania dwóch ostatnich zadań uczniowie musieli wykazać się również sprawnością fizyczną.

Drużyny pracowały z dużym zaangażowaniem. W ostatecznej klasyfikacji – I miejsce zajęli zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych, II miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku, na miejscu III miejscu ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sanoku.

Jury obradowało w składzie: Małgorzata Staniszewska, Mariola Bodnar oraz przewodnicząca komisji Alicja Staruchowicz – Pastuszczak.

Zwycięskie zespoły otrzymały puchary i dyplomy, a każdy uczestnik – pamiątkowy dyplom i upominki.

Zawody matematyczne objęły swoim zasięgiem szkoły z Sanoka i okolicznych miejscowości. Uczestniczyli w nim uczniowie ze szkół w: Jaćmierzu, Łukowem, Ustrzykach Dolnych (SP2), oraz szkół sanockich – SP1, SP6, SP7 i SP2.

Podczas przygotowywania się do zawodów dzieci rozwijają uzdolnienia matematyczne, a odniesione sukcesy sprawiają, że powiększa się grono miłośników matematyki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy przygotowali uczniów do zawodów.

Tekst: Anna Żółkiewicz