NASZ PATRONAT: Spotkanie autorskie w sanockim zamku. O ludności ukraińskiej przesiedlonej z Polski

06-04-2017

SANOK / PODKARPACIE. Organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskim z prof. Janem Pisulińskim, który przedstawi swoją książkę pt. „ Przesiedlenie ludności Ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1947”.

Spotkanie  zaplanowano na czwartek, 6 kwietnia o godzinie 17:00 w sali Gobelinowej sanockiego zamku. Wykład ma charakter otwarty więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

unnamed

PORCELANOWY ZAKĄTEK Precyzyjne Wycinanie

Komentarzy: 14 do “NASZ PATRONAT: Spotkanie autorskie w sanockim zamku. O ludności ukraińskiej przesiedlonej z Polski”

 1. Pytam ! pisze:

  Rusnaków a po nie długim czasie Ukraińców przesiedlał okupant! Połowa jechała przekonana ,że eldorado będzie w ZSRR w związku z prowadzoną propagandą.A w 1947r.to inna historia w celu wyczyszczenia zaplecza zbrodniarzom UPA i położenia kresu mordom ,grabieżą ludności cywilnej.Akcja „Wisła” Amen ! .Po co dzierżyć ten temat w Polsce i dla kogo w Sanoku.Profesorowi to brak kasy, tytułów czy jakiejś sympatii?

  • dezinformacja pisze:

   Na tych terenach mieszkali Rusnacy czy Łemkowie a nie Ukraińcy

   • Prawda o Łemkach pisze:

    Łemkowie nie mając oparcia we własnej państwowości, Łemkowie starali się podkreślać swą odrębność. Wyróżniał ich język, zwyczaje i religia. W wyniku Unii Brzeskiej (1596) narzucono im grekokatolicyzm. Ich tożsamość kształtowała się w opozycji do dominujących programów narodowych – ukraińskiego i polskiego. Utrzymywali swą ruskość/rusińskość, konsekwentnie ewoluującą w kierunku łemkowskości. W międzywojniu uzyskali szereg praw kulturowych, językowych i społecznych jako odrębna wspólnota etniczna.

    Po II wojnie światowej wysiedlono Łemków na Ukrainę (ok. 70%) w ramach umowy o wymianie ludności przygranicznej (1945-46). Pozostałych (30%) w ramach operacji wojskowej „Wisła” (1947) wysiedlono na ziemie poniemieckie. Po „odwilży” 1956 r. niektórym zezwolono na powrót w rodzinne strony. Stąd też obecnie Łemkowie mieszkają nie tylko na terenie historycznej Łemkowyny (Beskid Niski i część Beskidu Sądeckiego), ale także na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu. Podczas spisu powszechnego w 2011 r. narodowość łemkowską zadeklarowało 10 tys. osób.

    Mieszkający dziś w Polsce Łemkowie mają swoje stowarzyszenia, które dbają o rozwój kultury i pielęgnują język przodków. Od 1991 r. język ten jest nauczany w szkołach, a od 2001 r. też na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Od 2011 r. działa łemkowskojęzyczne radio internetowe lem.fm. Integrują się też Łemkowie w ramach licznych imprez takich, jak np. łemkowskie Watry czy Łemkowska Jesień Twórcza.

  • USA pisze:

   Dlaczego z Łemków autor prelekci i książki za wszelką cenę chcę zrobić Ukraińców?

   • Zair Kongo pisze:

    Nie gmatwać kto służył z tych terenów w SS Galizen i kto to był a potem W UPA niektórych znałem osobiście.Na raz sam szczep Łemków i jakaś genetyka czy religia z UNII Brzeskiej.Im więcej profesorów tym większe zaciemnienia prawdy.Zbrodnie mają jeden wymiar.

 2. .. pisze:

  ukraincy maja w genach nienawisc do polakow,dlaczego im tak leziecie do 4 liter?

 3. .. pisze:

  co bylo gorsze ?
  wolyn czy przesiedlenie sie do poniemieckich kamienic z kiblami wewnatrz?

 4. dodatek pisze:

  Po wyjeździe „dobrowolców” to Przez Sanok maszerowali i jechała na wozach brać OUN prowadzono nabór do SS Galizen ubliżano Polakom i krzyczano sława Ukraini .

  • tak pytam pisze:

   tak tak, bo to było tydzień temu!
   Wiesz który mamy rok? kiedy skończyła się wojna i ile lat już jest po akcji Wisła?

   Trzy pierwsze posty bardzo trafne,niemniej jednak był pewien procent łemków którzy z UPA się solidaryzowali( np mieszkańcy Polan surowicznych)
   Wpis o kamienicach kamienicach też nie jest głupi,
   przypomina mi się scena z ”Sami swoi” z chyży czy kurnej chaty trafili do murowanych domów, czy stała im się taka straszna krzywda?

   Jednak którzy trafili do ZSRR i USRR nie mieli powodów do zadowolenia, i mogą czuć się pokrzywdzeni zwłaszcza jeśli trafili tam w ramach odpowiedzialności zbiorowej.
   Zrzucanie całej winy za Ację Wisła na Polskę to nieporozumienie takie samo jak biedni Niemcy którzy uciekli z Polski i Żydowskie nieruchomości zagrabione przez Polaków.

 5. Serhiy rabotnik v Sanoke pisze:

  SAHOK = YKPAIHA!!
  ZAKERSONSKII KRAII ETO NASZA UKRAIHCKAYA ZEMLA!!

 6. spis powszechny w 1931 roku i Łemkowie czyli Rusini pisze:

  Językiem polskim posługiwało się 21 993 444 osób (68,9 proc.),
  ukraińskim – 3221 975 (10,1 proc),
  ruskim (łemkowskim) 1 219 647 (3,8 proc.)
  a także litewskim – 83 116 (0,3 proc.),
  niemieckim -740 992 (2,3 proc.),
  żydowskim – 2489 034 (7,8 proc.),
  hebrajskim – 243 539 (0,8 proc.),

  Pojawiła się także kategoria język „tutejszy” – wybrało ją 707 088 osób (2,2 proc.).

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.