ODRZECHOWA: Ekologiczne ciepło z biogazowni. Koniec z paleniem czym się da?

10-02-2017

ODRZECHOWA / PODKARPACIE. Biogazownia w Odrzechowej poza energią elektryczną produkuje sporo ciepła. Jak twierdzi dr Władysław Brejta, dyrektor Doświadczalnego Zakładu Zootechnicznego, można je wykorzystać do ogrzania nawet 50 mieszkań. Pomysłem zainteresowani są samorządowcy gminy Zarszyn. Do realizacji przedsięwzięcia trzeba wybudować ciepłociąg.

- Biogazownia w Odrzechowej produkuje na godzinę około 500 kW energii elektrycznej, która odprowadzona jest do sieci i taką samą ilość ciepła, które nie w pełni jest wykorzystane. W bezpośrednim sąsiedztwie naszego gospodarstwa jest osiedle mieszkaniowe, około 60 mieszkań, jest Dom Kultury, Ośrodek Zdrowia i ciepłem, które na dziś zbywa można by ogrzać wszystkie te obiekty – mówi dr Władysław Brejta, Prezes Zarządu Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej.Propozycją jest zainteresowana gmina Zarszyn.
- Biogazownia w Odrzechowej była jednym z pierwszych takich obiektów na Podkarpaciu. Pomysł wykorzystania ciepła do ogrzewania chociażby budynków gminnych, jest bardzo interesujący. Obecnie te obiekty ogrzewane są gazem, co w skali roku daje spore koszty. Potrzebujemy rozwiązań, które od strony ekonomicznej pozwolą na oszczędności – wyjaśnia Andrzej Betlej, wójt gminy Zarszyn.Jak zauważa Władysław Brejta w swoich piecach ludzie palą tym na co ich stać: drzewem, węglem, a czasem w powietrzu można wyczuć też „coś innego”.
bio

Biogazownai w Odrzechowej funkcjonuje od 2015 roku. Była jedną z pierwszych w województwie podkarpackim. To „fabryka prądu”, która wykorzystuje odpady rolnicze.

- Jeżeli doprowadzimy kiedyś do tego, że ciepło z biogazowni trafi do mieszkańców osiedla, to mogę zagwarantować, że do końca 2018 roku byłoby ono dla mieszkańców darmowe, a po roku 2018 płaciliby około 50% tego, co trzeba wydać na węgiel, a w powietrzu nigdy już nie byłoby czuć nieprzyjemnych zapachów z niektórych kominów – zapewnia prezes.
Jedyną inwestycją, jaką należałoby zrealizować, jest budowa ciepłociągu. Jego koszt oszacowano w granicach 1,2-1,5 mln złotych. Wiadomo także, że w budżecie gminy Zarszyn nie ma na to pieniędzy, dlatego samorządowcy szukają funduszy zewnętrznych i ewentualnych inwestorów, którzy podjęliby się wyzwania.
Warto zainwestować w ekologię. Pieniądze na ten cel mogłyby pochodzić ze środków unijnych lub z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – dodaje wójt.
Co istotne zaopatrzenie w ciepło z biogazowni ma sens wtedy, kiedy będzie realizowane miejscowo. Dlatego skorzystać mogą na tym budynki położone najbliżej. Jak zaznacza Władysław Brejta przesyłanie go na długich odcinkach byłoby nieekonomiczne, z uwagi na duże straty energii cieplnej.

Warto dodać, że energię w biogazowni rolniczej pozyskuje się z obornika, a także innych odpadów ubocznych rolnictwa. Podczas ich fermentacji i przerobu uzyskuje się również ciepło. Ta w Odrzechowej jest jedną z mniejszych w kraju. Energia, którą produkuje pozwala na zaspokojenie potrzeb całego zakładu.

foto: archiwum esanok.pl

Komentarzy: 19 do “ODRZECHOWA: Ekologiczne ciepło z biogazowni. Koniec z paleniem czym się da?”

 1. zab pisze:

  Czy ta biogazowni nie szkodzi środowisku

 2. nowy pisze:

  A czy tobie szkodzi myślenie

 3. JA pisze:

  A co z biogazownia w Zagórzu – miała być budowana a nic się nie dzieje – tyle terenów rolniczych się marnuje w gminie!!!!

 4. ornitolog pisze:

  z Odrzechowej to pochodzi pewna pani – orzeł
  tylko się jej niedawno skrzydła połamały

 5. gajowy marucha pisze:

  to może tego orła też zatrudnić do wytwarzania biogazu ?
  i ekologicznie i do czegoś się w końcu przyda …

 6. hovsky pisze:

  Czyli pewien stary śmieszek dobrze gadał: jak ci zimno to się gnojem obłóż :D

 7. Czarny Wrzesień pisze:

  Szanowny Panie dziennikarzu/rku.
  Jesteście tumanami do n-tej potęgi.
  Biogazownia w Odrzechowej produkuje na godzinę około 500 kW energii elektrycznej, która odprowadzona jest do sieci i taką samą ilość ciepła, które nie w pełni jest wykorzystane. Mieszacie tutaj moc z energią. Taka jednostka jak na godzinę około 500 kW energii elektrycznej nie istnieje. Albo podaje się parametr: moc, pracuje z mocą 500 kW lub podaje się ilość wytworzonej (uzyskanej) energii. Szanowni dziennikarzyny, Wy to tak sobie mieszacie moc z eneregią – to tak jak by porównać miłosierdzie Pana Boga z dobrocią diabła. Przecież każdy z Was chodził do szkoły podstawowej – tam była fizyka i jednnostki miar. Co Wy prezentujecie? Nawet bierny uczeń powinien znać takie jednostki. Wstydźcie się swojego cienia „patentowani” analfabeci. Pieniążki bierzecie za darmo. Zwykłe gnoje!!!

  • jola pisze:

   energie elektryczna można przeliczyć na energię cieplną.Jest to podane w artykule w formie dla laika ,ale trafiło na uczonego w piśmie i miłosierdziu Boga więc wyjechał zbulwersowany od analfabetów do gnoi. Palnij się w durny łeb chamie pospolity i tylko nadajesz się na ten wsad do biogazowni gnoju jeden.

   • no no no pisze:

    trochę kóltóry pani redaktor

   • Czarny Wrzesień pisze:

    Szanowna Pani!
    Wracam jeszcze raz do tematu: „produkuje na godzinę około 500 kW energii elektrycznej”. Układ miar i jednostek swoje a cymbalica brzmiąca swoje. Od kiedy to energię (pracę) mierzy się w kW. Jeśli już, to podaje się w nich moc – a to jest zasadnicza różnica, chociaż jedno z drugim jest ściśle związane. Można by napisać pracuje z mocą 500kW lub wytwarza ok. 500 kWh energii elektrycznej (w tym przypadku można dodać, że w ciągu godziny). Ja o jednostkach, a Pani o tym, że energię elektryczną można przeliczyć na energię elektryczną – natomiast błędnie podane jednostki są jak najbardziej w porządku.
    Zlaicyzowana Pani (od laika), z punktu widzenia aparatu matematycznego nie ma znaczenia czy to jest energia elektryczna czy cieplna (mechaniczna). Obowiązują te same równania (prawa), energia jest tożsama. Ja wyraźnie napisałem, że chodzi o jednostki. Pani natomiast jako niedouczona „gimbaza” stąpa po księżycu.
    Pozdrawiam

    P.S. I proszę pamiętać o tym, że złość szkodzi piękności.

 8. Czarny Wrzesień pisze:

  Na energię cieplną miało być.

  • jola pisze:

   nie jestem przeciw Kw tylko przeciw obrażaniu ludzi !Pojechał Pan po bandzie i jeszcze dalej Pan tłumaczy nie orientując się mój wpis dotyczył Pańskiego chamskiego stosunku do piszącego. Nie jestem z esanok a przy dużej Pana wiedzy i inteligencji powinien Pan przeprosić za obelgi. Pozdrawiam.

   • Czarny Wrzesień pisze:

    Proszę Pani, moim zamiarem w zasadzie też nie jest obrażanie nikogo, ale patrząc z drugiej strony jak często nasz język jest spłycany, zubożany – nie można być obojętnym. To co wyprawia obecne pokolenie z językiem polskim, woła często o pomstę do nieba.
    Nierzadko pisane artykuły są mało precyzyjne, proszę pamiętać, że „królową nauk” jest matematyka a co za tym idzie, również fizyka.
    Jeżeli ktoś podejmuje się roli dziennikarza – w związku z tym niech zwraca uwagę na to co pisze, także pod kątem merytorycznym.
    Przecież takie niechlujne podejście do sprawy wypacza treść artykułu. Naprawdę takie podstawowe jednostki z fizyki, to jest poziom z podstawówki – przez taki kurs przeszli wszyscy. Herbatka zagotowuje się na czole jak się na to patrzy.

    Kończąc, przychylam się do Pańskiej opinii, że mój wczorajszy wpis od strony personalnej był co najmniej trochę niestosowny.
    W związku z tym, jeżeli ktokolwiek poczuł się urażony to bardzo go przepraszam.
    Pozdrawiam

 9. xxx pisze:

  Ameryki nie odkryli

 10. jola pisze:

  Czarny Wrzesień@ Moje wpisy to dopiero jazda ! Stąd hejt i nienawiść a jeden drugiemu musi dokopać. Szczerze przepraszam z postanowieniem nie naprawiania całego świata w przyszłości. Życzę zdrowia.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.