OTRZYMALIŚMY: Sanoczanie apelują do marszałka o przejęcie Muzeum Historycznego (APEL)

21-04-2017

SANOK / PODKARPACIE. Otrzymaliśmy apel mieszkańców Sanoka wystosowany do marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla dotyczący przejęcia Muzeum Historycznego przez Urząd Marszałkowski. Za pośrednictwem Stowarzyszenia Ziemia Sanocka.PL, społeczeństwo zwraca uwagę na ponad powiatową rangę podkarpackiej perełki, którą każdego roku odwiedzają tysiące turystów i która od wielu lat stanowi doskonałą promocję regionu.

Stowarzyszenie Ziemia Sanocka.PL
38-500 Sanok
ul.Kenara 36A

Szanowny Pan
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Władysław Ortyl

Stowarzyszenie Ziemia Sanocka.pl zwraca się z apelem do Pana Marszałka  o przejęcie przez samorząd województwa Muzeum Historycznego w Sanoku.

Sanockie Muzeum posiada rangę ponad powiatową daleko wykraczającą poza ramy jednostki o charakterze regionalnym. Unikatowa  kolekcja ikon oraz największa istniejąca kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego sprawiają, że zainteresowanie zbiorami Muzeum w Sanoku budzi coraz większe zainteresowanie zwiedzających z kraju, jak i z zagranicy.

Mamy świadomość, że tak cenne dziedzictwo kulturowe wymaga dalszego propagowania nie tylko poprzez funkcjonowanie stałych wystaw, ale również poprzez organizowanie wystaw wyjazdowych oraz innych inicjatyw wspomagających działalność Muzeum.

Uważamy, że partycypacja województwa w finansowaniu Muzeum na poziomie podobnym jak w roku bieżącym i w ubiegłych latach, nie stworzy perspektywy dla rozwoju działalności naszego Muzeum, pomimo szansy jaką jest sprzyjająca koniunktura zewnętrzna będąca efektem popularyzacji postaci Zdzisiaława Beksińskiego w mediach ogólnopolskich emisją filmu „Ostatnia rodzina”.

Mając na uwadze, że jednym z celów statutowych naszego Stowarzyszenia jest popularyzowanie dorobku artystycznego twórców związanych z Ziemią Sanocką i Karpatami czujemy się zobowiązani do wyrażenia troski o przyszłość i możliwość dalszej działalności naszego Muzeum.

Dlatego apelujemy o zdecydowanie przejęcie sanockiego Muzeum Historycznego przez samorząd województwa, co umożliwi propagowanie jego dziedzictwa kulturowego na odpowiedniej dla niego skali ogólnopolskiej i międzynarodowej. Pragniemy zauważyć, że w ostatnim czasie zapadły decyzje o współfinansowaniu Filharmonii Podkarpackiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej będzie współprowadzone przez resort kultury. Tym samym otworzyła się szansa na przejęcie Muzeum Historycznego przez samorząd województwa.

Prosimy o pozytywne potraktowanie naszego apelu.

Adam Mękarski
Prezes Zarządu

źródło: materiały nadesłane

3

Komentarzy: 30 do “OTRZYMALIŚMY: Sanoczanie apelują do marszałka o przejęcie Muzeum Historycznego (APEL)”

 1. dlaczego pisze:

  Powiat utrzymanie muzeum A NIE ma na sosw

 2. Widmo pisze:

  Rozsądny głos w dyskusji, takie muzeum już dawno powinno być pod opieką marszalka

 3. Dlaczego nie przeniesli jak vecemarszalkiem wojewodztwa byl Slawomir Miklicz? pisze:

  Dlaczego nie przeniesli ?

 4. juliusz cezar pisze:

  nie głos społeczeństwa, tylko głos stowarzyszenia. proszę całego społeczeństwa do tego nie mieszać albo najpierw zapytać je o zdanie.

 5. A pisze:

  Mam nadzieję, że nie zapomną o NASZYM, SANOCKIM SKARBIE

 6. dora pisze:

  wreszcie jest szansa tyle lat i nic

 7. działacze pisze:

  Władze stowarzyszenia : Mękarski – Prezes, Uruski Piotr – wiceprezes, Damian Biskup – członek zarządu, Tomasz Święch – członek zarządu – kabaret, swoi apelują do swoich o wsparcie :)

 8. kuba pisze:

  A ja zastanawiam się dlaczego z takim apelem nie wystąpił powiat
  sanocki jako organ zarządzający muzeum,a nie podpisało się pod nim
  miasto?Przecież PIS rządzi w powiecie,mieście i sejmiku.Wiemy doskonale
  ile wart jest teraz „głos społeczeństwa”,zwłaszcza jak pod apelem
  widnieje jeden podpis.Za referendum w sprawie reformy oświaty zebrano
  1 milion podpisów i prawdopodobnie trafią do kosza.

  • Jaga pisze:

   Wiesz co Kuba jak chodziło o obowiązek szkolny 6 latków, to zebrano ponad milion podpisów. I nikt z rządzących się tym nie przejął. Podobnie było, jak wydłużono wiek emerytalny. Były protesty, były podpisy. I co ? I nic. I tak zrobili co chcieli. Takie są prawa tych, co mają większość w sejmie.

  • abca pisze:

   @ kuba za referendum ws wieku emerytalnego i innych spraw zebrano 6 milionow podpisow i platfuski glos ludu zmielili w niszczarce

 9. tak pytam pisze:

  nie milion tylko 910 tysięcy podpisów z hakiem.
  Tak jak piszą powyżej.
  Niesiołowski sam krzyczał z marszałkowskiego tronu” będziecie mieli większość będziecie rządzić”
  Nie było tak? na szczęście nic nie ginie w internecie, przyszła kryska na matyska!

  Teraz tylko pozbierajcie podpisy w obronie biednych sędziów i mafii prawniczych.
  Pomału może uda się zrobić porządek w tym Kraju!

 10. Prawdo Mówny 2 pisze:

  Właśnie o to chodzi, że nie mamy radnych wojewódzkich z PiS więc Pióro i Konieczny nic nie mogą w Urzędzie Marszałkowskim zyskać chociaż są z PiS. Miklicz z PO w opozycji to jeszcze mniej może. Taka prawda.

  Takie apele maja olbrzymi sens! Pokazują, że społeczeństwo musi się organizować i żądać bo powiązania partyjne i zależności wiążą ręce Piórze i Koniecznemu którzy mogą tylko patrzeć na łaskę Ortyla i być zależni od jego skinienia :)

  Gdyż ich przyszłość jest w 100 procentach uzależniona od tego czy znajda się na listach PiS więc nie podskoczą. Moim zdaniem Pióro bez poparcia PiS ma zerowe szanse aby ponownie być burmistrzem w Sanoku więc pokornie czeka co spadnie z pańskiego stołu marszałka Ortyla.

 11. Prawdo Mówny2...? pisze:

  Kto w kampanii wyborczej mówił, że jak w mieście, w powiecie,w województwie będzie rządził PIS to pieniądze popłyną do Sanoka strumieniem,….?

 12. obiecani-cacanki pisze:

  Dlaczego to Sanoczanie mają apelować do marszałka, a nie robi to burmistrz, który miał się tak świetnie „po koleżeńsku” dogadywać z marszałkiem?
  Takie opinie były głoszone w kampanii wyborczej. Pamiętamy!!!

 13. Jan dwukierunkowy pisze:

  Nie chcę tutaj być obrońcą burmistrza,ale dlaczego to burmistrz ma apelować
  do marszałka.Muzeum Historycznym w Sanoku zarządza powiat i to zarząd powiatu
  i starosta powinni apelować.Miasto ma swoje zadania.Centrum Rehabilitacyjne,
  Wierchy,dworzec i niedługo już obwodnica.Powiat najwyrażniej nie daje sobie
  rady i próbuje przerzucić na miasto niektóre zadania.Była mowa o przyjęciu
  MDK-u,współudział w remoncie powiatowych dróg,dofinansowanie na muzeum,szpital
  i teraz jeszcze SOSW.Miasto nie może zajmować się jednocześnie swoimi sprawami
  i jeszcze rozwiązywać problemy powiatu.Jeżeli zarząd powiatu i starosta nie
  dają sobie rady,to niech zrezygnują.Jak słucham w materiale filmowym,że powiat
  nie ma 150 tysięcy na wkład własny do projektu,projekt jest zagrożony i musi
  dołożyć marszałek,to głowa boli.

 14. Anonim pisze:

  Jasno i wyraźnie powiedziano, że sejmik muzeum sanockiego nie przejmie. Ma już 14 takich muzeów. I obiektywnie mają rację, bo przecież MBL sanockie jest pod skrzydłami marszałka województwa. To koszt ponad 3 mln zł.

  W roku bodajże 2007 powiat sanocki przeznaczył na Muzeum Historyczne ok. 720 tys. To był sukces. Trzeba go powtórzyć.

  Swego czasu malutki MDK miał ok. 800 tys. na działalność.

  Wiem, że inne sprawy są ważniejsze. Najważniejszy jest szpital, SOSW, następnie inne sprawy, nie wymieniam w kolejności.

  Tylko dlaczego budynek po ZS nr 5 przy Jagiellońskiej ciągle jest niewykorzystany. Dlaczego? Głupi pomysł przeniesienia tam SOSW upadł, bo nie miał merytorycznego uzasadnienia.

  Na ile został wykorzystany budynek „Mechanika”. Dlaczego w tej sprawie nikt publicznie się nie wypowiada? Może nie mam racji i wszystko zostało dobrze przemyślane.

  Niech radni wypowiedzą się.

 15. wyborca sympatyczny pisze:

  witam :-)
  mam coś pisać ?
  nie ma potrzeby, wszyscy wiedzą że uwielbiam tępych tłuków z Podkarpacia

  witajcie przy konfesjonale

 16. jarząbek pisze:

  A czy wypowidający sie tutaj medrcy wiecie ,że ludzi odwiedzajacych muzeum gów.o obchodzi pod kogo nalezy muzeum ? Tak samo powinno ochodzic to mieszkanców Sanoka i powiatu. Nie ma watpliwosci ze takie placówki powinny byc utrzymywane przez budzet panstwa a srodki na ich utrzymanie nie powinny byc zalezne od kaprysów i humorów bez wzgledu jaka i gdzie mafia rządzi. Jak starcza na setki a nawet tysiace idiotycznych wystaw za pieniadze budzetowe, na rozwalanie limuzyn /po 2 mln sztuka / na budowe niezliczonej ilosci nowych pomników smolenskich itd – to o co tutaj sie kłócicie ?????

 17. Anonim pisze:

  @ Jarząbku, Mylisz pojęcia. Budżet państwa nie jest w stanie udźwignąć prowadzenia wszystkich muzeów. Po to są samorządy, by swoje muzea utrzymywać.

  Podaj ile pomników, jak to nazwałeś „smoleńskich” zostało w Polsce wybudowanych i za czyje pieniądze. Nie wiem za czyje, ale Ty nie siej fermentu.

  Wymień mi na Podkarpaciu miasto wielkości Sanoka (sic!), gdzie dwa muzea są utrzymywane za pieniądze w urzędu marszałkowskiego. Takiego przypadku nie znam.

  Działania pewnego stowarzyszenia apelującego do marszałka o przejęcie Muzeum Historycznego w Sanoku są „pod publiczkę”. Najpierw rozmawia się w inny sposób. Czy stowarzyszenie podpisane przez pana Adama Mękarskiego wcześniej takie rozmowy prowadziło? Jeśli tak, to niech udostępnią informacje na ten temat, w tym korespondecję. Jestem pewien, że takowych informacji nie będzie.

  Czy pan Adam Mękarski taki apel podpisał bez wiedzy innych członków zarządu? Czyli kto apeluje?

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.