Premiera filmu o Kard. Wyszyńskim w Parlamencie Europejskim

07-12-2017

Z inicjatywy Tomasza Poręby w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się międzynarodowa premiera filmu „Jako w niebie tak i w Komańczy”. Obraz przygotowała podkarpacka Telewizja Obiektyw.

Film opowiada przede wszystkim o pobycie Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy, kiedy to powstały m.in. Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Przypomina także ważne wydarzenia ze współczesnej historii Polski i pokazuje, jak przeplatały się losy Ks. Prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Tomasz Poręba podziękował twórcom filmu za „udokumentowanie tego trudnego dla Polski i polskiego kościoła momentu”. - Ten wyjątkowy obraz powstał w Komańczy, sercu Bieszczad – to tu Ks. Prymas przygotował wiele przełomowych dokumentów w historii powojennej Polski. Dlatego cieszę się, że mogłem włączyć się w przygotowanie tego dokumentu. Jest naszą ambicją, by w najbliższych miesiącach pokazywać ten film na Podkarpaciu i w całej Polsce – zapowiedział Tomasz Poręba.

Bogdan Miszczak, producent filmu, przypomniał, że niedawno przypadała 60. rocznica internowania Prymasa. - Ta historia jest bardzo mało znana. Dlatego chcieliśmy pokazać właśnie to, co działo się w Komańczy – powiedział Miszczak, dziękując jednocześnie siostrom nazaretankom z Komańczy, które umożliwiły przygotowanie filmu w miejscach, gdzie kilkadziesiąt lat temu przebywał i pracował Ks. Prymas. Zapowiedział także, że kolejne prezentacje filmu odbędą się 13 grudnia w Rzymie i 15 grudnia w Krośnie.

Maciej Wójcik, reżyser filmu, zwrócił uwagę na uniwersalność Ślubów Jasnogórskich. - Chodziło nam o to, by w filmie wybrać te fragmenty, które przeczytane dzisiaj, będą tak samo interpretowane, bo są bardzo aktualne – powiedział Wójcik.

To już kolejne wydarzenie z historią Podkarpacia w tle zorganizowane przez europosła Tomasza Porębę w Parlamencie Europejskim. Wcześniej odbyła się także m.in. wystawa o rodzinie Ulmów oraz wystawa prac Beksińskiego. W przyszłym roku planowana jest z kolei wystawa poświęcona rzezi wołyńskiej.

Polska premiera filmu odbędzie się 15 grudnia 2017 r. w artKinie w Krośnie.

04.12.17

materiały nadesłane

PORCELANOWY ZAKĄTEK Precyzyjne Wycinanie

Komentarzy: 16 do “Premiera filmu o Kard. Wyszyńskim w Parlamencie Europejskim”

 1. NOK pisze:

  polska da przykład całemu światu jak z normalnego narodu zrobić oszołomów i wariatów

  • FOX pisze:

   Nok, nie jestem rasistą ale chyba nie jesteś Polakiem ani przyjacielem Polaków?

   • NOK pisze:

    FOX, rudy cwaniaku, wiem że ci się nóż w kieszeni otwiera a za jedzenie mięsa w piątek mordowałbyś z zimną krwią :)

  • ja pisze:

   Jesteś pierwszym przykładem Przerobienia na oszołoma i wariata.Zamiast pisać bzdety w komentarzach idź na spacer a wiatr wywieje ci matolskie pomysły.

  • Nie idiota pisze:

   Pytanie ile nas podatników kosztują takie produkcje :)

 2. @Nie Obiektywny Komentarz pisze:

  Polska to Twoja Ojczyzna, Twój dom – więc dlaczego piszesz polska? Ty nie jesteś chyba wariatem? A może z każdym dniem pomału nim się stajesz oszołomie?

 3. Tak @ NOK pisze:

  Brawo Panie pośle Poręba.Dużo zdrowia i wytrzymałości tym skrętasom i urzędasom brukselskim może coś zobaczą przypadkiem i zostaną uświadomieni co nie co.NOK ty debilu jesteś oszołomem i wariatem popapranym z ciebie to zrobili dużo wcześniej i załapałeś na całego.

 4. ad nok pisze:

  Oszolom i wariat dopadl darmowego laptopa i darzy nas swoja glu-po-ta!

  Spadaj w gw…no:):):):)

 5. szyszkownik pisze:

  Jedne kraje chwalą się silną gospodarką, a inne „druidami”

  • NOK pisze:

   ten druida, przedwojenny wyznawca Hitlera, kazał się ciemnej masie, trzodzie, owczarni pańskiej czy jak tam, modlić się do ramy obrazu ????:(((((((((((((((((

 6. EU fan pisze:

  interesujące jak czysta przegotowana woda

 7. Anonim pisze:

  A jaka była frekwencja, czyli kto był obecny oprócz eposła i „tfórców filmu” ?

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.