GMINA ZAGÓRZ: Promenada, atrakcje dla najmłodszych, pomnik konfederata. Taki jest pomysł na zagospodarowanie centrum Zagórza (FILM, PROJEKT)

25-10-2017

Jest pomysł an zagospodarowanie placu za Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Zagórzu, w kierunku rzekli Osława. ma tam powstać promenada z atrakcjami dla turystów oraz mieszkańców. bardzo ważną część ma stanowić pomnik nieznanego konfederata.

PROJEKT POMNIKA NIEZNANEGO KONFEDERATA W ZAGÓRZU

Koncepcja projektu oparta jest na motywie historycznym. 29 listopada 1772 r. nieznany oddział konfederatów barskich zajął zagórski Klasztor Karmelitów, zabudowania górującego nad okolicą, zlokalizowanego nad rzeką Osławą. Rosyjski ostrzał poważnie zniszczył klasztor. W wyniku pożaru bronionych zabudowań, a także wyczerpania walką i głodem, wspierani przez zagórskich karmelitów konfederaci poddali się nieprzyjacielowi. Obrona klasztoru w Zagórzu uważana jest za ostatnie działania zbrojne podczas konfederacji barskiej.

Konfederaci głosili hasła obrony wiary i wolności oraz wyzwolenie się spod kurateli rosyjskiej.

W czasach zaborów, m.in. za sprawą twórczości wieszczów romantycznych – Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego konfederatów ukazywano jako męczenników za wiarę, wolność i ojczyznę.

Choć konfederacja barska była ruchem typowo magnackim zawiązanym w celu obrony wartości konserwatywnych i katolicyzmu, uważa się ją za pierwszy zryw niepodległościowy, którego celem było do zrzucenie polskiej podległości wobec Rosji.

Ze względu na wiekową tradycję jazdy polskiej i wielkiego umiłowania polaków do koni oraz jeździectwa, zaproponowany projekt przedstawia Konfederata w stroju historycznym stojącego obok konia.

Postać konfederata ukazana w geście wypatrującym przeciwnika z szablą w dłoni gotowego do odparcia ataku. Jednocześnie lewą ręką głaszcząc swego konia zdaje się uspokajać swego wiernego przyjaciela, który zdaje się zasłaniać swego jeźdźca własnym ciałem.

Pomnik proponuję się ustawić na niewielkim podeście wyłożonym płytami  granitowymi umożliwiającym swobodny dostęp do rzeźby dla społeczności Zagórza i odwiedzających miasto gości. Przyczyni się to niewątpliwie do większej popularyzacji tego miejsca i Miasta Zagórz.

Przed pomnikiem w poziomie placu proponuje się umieszczenie tablicy inskrypcyjnej z napisem:

NIEZNANEMU KONFEDERATOWI BARSKIEMU, KTÓRY
W OBRONIE WIARY I WOLNOŚCI
POŚWIĘCIŁ SWOJE ŻYCIE DLA OJCZYZNY.

W 245 ROCZNICE OBRONY KLASZTORU W ZAGÓRZU  – OSTATNIEJ BITWY
KONFEDERACJI BARSKIEJ, PIERWSZEGO POWSTANIA NARODOWEGO.

29 listopada 2018                                                      MIESZKAŃCY ZAGÓRZA

4

Ostateczna forma i treść napisu do ustalenia z inwestorem.

Opis techniczny:
– Pomnik z wykonany jako odlew  z brązu krzemowego
– Postać konfederata oraz koni naturalnej wysokości ok. 190 cm
– Pomnik wyniesiony powyżej poziomu placu na wysokość 12 cm. Zapewniający swobodny dostęp do pomnika oraz odprowadzenie wód opadowych.
– Rzeźba posadowiona  na płytach granitowych  na zbrojonym fundamencie zagłębionym poniżej głębokości przemarzania.
– Tablica inskrypcyjna wykonana jako relief wklęsły w płycie granitowej
– Kolor granitu powinien być w sposób harmonijny dostosowany do projektowanej nawierzchni placu.

Wykonawca zwycięskiego projektu pomnika:
Piotr Zieleniak z Niedrzwicy Dużej

5

3]

1

6

materiały nadesłane

Komentarzy: 46 do “GMINA ZAGÓRZ: Promenada, atrakcje dla najmłodszych, pomnik konfederata. Taki jest pomysł na zagospodarowanie centrum Zagórza (FILM, PROJEKT)”

 1. Autor pisze:

  Temu to już w głowie całkiem się przewraca może jeszcze czołg tam postawicie burmistrz zmień dilera albo bierz po pół tabletki

 2. Asd pisze:

  Zagórskie zule dobrą miejscowe będą miały

 3. Mznx pisze:

  Kto wybierał zwycięski projekt ? Chyba powinni byc to mieszkancy?
  Dziwnym trafem wygrał kolega burmistrza z ktorym łowi ryby.

  • paranoja po zagórsku pisze:

   dlaczego nikt nie konsultował tego z mieszkańcami ? Znowu robi się rzeczy o których mieszkańcy nie maja pojęcia?

   Nie ma na szkoły i potrzebne rzeczy a jest na pomniki i inne pierdoły ?

   • vv pisze:

    Było zebranie, trzeba było przyjść, albo wysłać kogoś kto nie pracował i zbiorczo oprotestować projekt. Przecież było ogłoszenie na esanok o obradach z planem zagospodarowania, były wywieszone kartki z planem powiedzenia, a na Wielkanoc nawet plan zamieszczony w gazetce redagowanej przez p. Zubę.

  • Eem pisze:

   Oho! Ktos trafil w sedno! Paranoja

  • xxx pisze:

   Na dodatek przewodniczącym Sądu Konkursowego był dr Wojciech Mendzelewski z tej samej uczelni UMCS w Lublinie co autor który wygrał konkurs dr Piotr Zieleniak którzy pracują w tej samej pracowni Zakładzie Rzeźby i Technik Szklarskich UMCS można sprawdzić http:www.umcs.pl/pl/zaklad-rzezby-i-technik-szklarskich,2137.htm
   chyba jest to konflikt interesów

 4. ola pisze:

  I będzie pięknie, pięknie, jak na „Moim rynku”

 5. Zagórzanka pisze:

  A placu zabaw dla dzieci nie można tu wkomponować?

 6. królewna śnieżka pisze:

  Plac zabaw bedzie nowy, a projekt wybierali przedstawiciele mieszkańców osiedla Stary Zagórz anonimowe wieśniaki , żeby pisać należy mieć wiedzę na ten temat.
  Co by nie zrobił i tak znajdzie sie banda ograniczników , którzy mają we krwi krytykę wszystkich i wszystkiego.Sami nic nie robią
  ale krytykować to potrafią !!
  A na zebrania osiedlowe wiejskie ciule wy chodzita czy nie!?

  • Obywatel pisze:

   Czemu się królewno tak denerwujesz?pewno siedzisz przy „korycie”i masz nadzieję że Ci coś z tej inwestycji „skapnie”.Nikt nie dał Ci prawa obrażać ludzi.

  • ... pisze:

   Królewno śnieżko… brzmisz niczym agent Tomek….hahaha
   Plac zabaw dla dzieci to konieczność aż dziw że jeszcze żadno z dzieci nie powibijało sobie zębów o wystające konary na pseudo placu zabaw za ośrodkiem kultury… dramat

  • Wiki pisze:

   Do królewny śnieżki
   W swoim komentarzu obrażasz mieszkańców Zagórza .Jestem rodowitą zagórzanką i poczułam się dotknięta Twoim wpisem.Piszesz o anonimowych wieśniakach a sama lub sam używasz pseudonimu żeby býć anonimowym.

  • karol pisze:

   do kr.śnieżki-jesteś zwykłym chamem !!

 7. ? pisze:

  Jakie koszty? Jaki budżet jest na to przeznaczony? Czy będą dofinansowania? Kto będzie wykonywał? Czy wydatkowano już jakieś środki? Na jakiej podstawie? Czy były na to przetargi? Zapytania ofertowe? Jeśli tak do kogo wysyłane? (…)

 8. Re pisze:

  To są jakieś kpiny! Już nie macie czego w Zagórzu wymysleć?!

 9. królewna śnieżka pisze:

  Do obywatel!!
  Za pomówienie , że mi coś z tej inwestycji skapnie bedziesz miał sprawę w sądzie.

  • Obywatel pisze:

   Do królewny śnieżki :
   W poprzednim swoim wpisie obrażasz społeczeństwo zagórskie słowami:anonimowe wieśniaki, banda ograniczników i wiejskie ciule .Nie sądzę żeby osoba o tak niskiej kulturze osobistej pracowała przy tym projekcie.

  • Janek pisze:

   Nie strasz ,nie strasz bo się z…… !!!.Już my wiemy kto ty jesteś!!!

 10. Marta pisze:

  I bardzo dobrze bo nie ma takiego miejsca w Zagorzu

 11. emil pisze:

  zamiast konfederata postawcie kaczynskiego :D:D:D

 12. królewna śnieżka pisze:

  Emil , masz racje , kaczora w basenie!

  • Aga pisze:

   Królewna, może lepszy pomnik – Durnej C.py – takiej jak ty?

   • Xd pisze:

    Jaka osoba kryje się pod pseudonimem (królewna śnieżka)?kto tej osobie dał prawo pisać słowa pełne pogardy o mieszkańcach miasta ,gminy Zagórz.W jednym z komentarzy pisze o „kaczorze”,kogo ma na myśli?-to jest niedopuszczalne!

   • vv pisze:

    Dał prawo, kto nie rozumie treści urzędowych, a potem krzyczy że go nie informowano jest godzien w oczach urzędniczych najwyższej pogardy.

  • karol pisze:

   do kr. śnieżki-ciebie nie, bo straszyłabyś ludzi !!!!!

 13. Loool pisze:

  I to jest fajny pomysł a nie jakaś trawa z bagien na placu Michała

 14. BULLSHIT pisze:

  NIE WIEDZIAŁAM, ŻE W ZAGÓRZU jest jak w siódmym niebie!.. wszystko mają, nic im nie trzeba.. więc mogą szastać publicznymi pieniędzmi na lewo i prawo? Jeśli tak jest to BRAWO BURMISTRZ ZAGÓRZA!!!!!..

 15. anonim pisze:

  Najlepszy projekt wybierali przedstawiciele mieszkańców, wszystko jest na stronach internetowych, wystarczy poczytać.

 16. @ pisze:

  Szkoda, że przed umieszczeniem tej notatki na portalu, autor tekstu nie sprawdził treści pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym, nie wspominając już o literówkach …

 17. michal pisze:

  A co to za baba promuje ten cyrk ?

 18. Ewa pisze:

  Brawo,brawo Cieszę sie bardzo,wreszcie . Naprawde długo na to czekamy. Miastu Zagórz przysługuje jakiś kulturalny zaułek. Życzę szybkiej realizacji. A malkontentami proszę się nie przejmowac. Oni tak już mają, karmią się totalną krytyką.Pozdrawiam

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.