Raport z budowy chodników przy „drogach śmierci”. Będzie bezpieczniej!

12-04-2017

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Wypadek drogowy w Niebieszczanach, w którym zginał 12-letni chłopiec każe zapytać, co samorządy robią w sprawie budowy chodników. Gdyby dziecko mogło poruszać się pasem wydzielonym dla rowerów do dramatu prawdopodobnie by nie doszło.

Dorota Mękarska

Bez wątpienia najbardziej niebezpiecznie jest w miejscowościach położonych przy drogach krajowych i wojewódzkich, na których panuje duży ruch samochodowy.

Czarna statystyka podziałała mobilizująco

Dotyczy to m.in. gminy Zarszyn.

Dużo wiemy o tym jak budowa chodników podnosi stan bezpieczeństwa – podkreśla Zbigniew Dec, zastępca wójta, mając na myśli miejscowości położone wzdłuż drogi krajowe nr 28. – Zanim powstał chodnik Zarszyn-Długie na tym odcinku przez 10 lat doszło do kilkunastu wypadków z udziałem pieszych, w tym ze skutkiem śmiertelnym. Od czasu wybudowania chodnika nie było już takich tragedii. To właśnie ta dramatyczna statystyka spowodowała, że ta inwestycja była realizowana.

Jako pierwszy, jeszcze w zeszłej dekadzie, powstał chodnik w obrębie miejscowości Nowosielce. Gmina częściowo finansowała zadanie, a partycypował w nim zarządca drogi, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W następnej kolejności wybudowano chodnik od Zarszyna po Nowosielce. Środki pochodziły z Gambitu, czyli Krajowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przy wsparciu GDDKiA.

Teraz staramy się o budowę chodnika na terenie Nowosielec, od przystanku kolejowego do Pisarowiec, w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych przez GDDKiA – dodaje Zbigniew Dec. – Na własny koszt sporządziliśmy projekt budowlany tego chodnika.

Gmina złożyła też wniosek, aby z tego samego programu wybudować chodnik w miejscowości Długie, w rejonie domu ludowego i ośrodka zdrowia.

Oprócz tych odcinków, które już udało się zrealizować lub będą wybudowane przy krajówce, powstał chodnik w Zarszynie, od mostu na rzece Pielnia w kierunku Beska, a w Posadzie Zarszyńskiej odcinek przy drodze powiatowej oraz we wsi Odrzechowa.
W przyszłym roku zostanie wybudowany krótki odcinek chodnika w Zarszynie. Inwestycja związana jest z przebudową zatoki autobusowej przy ośrodku zdrowia. To zadanie finansuje GDDKiA.

Byłoby idealnie

To były i są najpilniejsze zadania, jeśli chodzi o chodniki. Natomiast potrzeby są znacznie większe – zaznacza zastępca wójta gminy Zarszyn. – Z tej listy najbardziej naglący jest ciąg dla pieszych w Jaćmierzu przy drodze powiatowej. Jednakże ze względu na wąski pas drogowy trzeba by zrobić chodnik kryty nad rowami. To znacznie podraża takie przedsięwzięcie i nie wiem, czy nasz powiat były na takie wydatki przygotowany.

Władze gminy Zarszyn mają też nadzieję, że dojdzie do połączenia chodnikiem miejscowości Zarszyn z Beskiem.

Wtedy byłoby idealnie – wybiega myślami w przyszłość Zbigniew Dec. – Powstałby bezpieczny ciąg komunikacyjny, a tam często dochodzi do kolizji z rowerzystami.

Barierą są pieniądze

W sąsiednim Besku wójt Mariusz Bałaban również liczy na to, że GDDKiA nie zapomni o tym odcinku.

Trzeba by było, aby gmina Zarszyn próbowała się o to dobijać – mówi.

Gminie Besko udało się natomiast dobić do GDDiK w sprawie chodnika w tej miejscowości (od ostatnich zabudowań do dzielnicy Zapowiedź). Jest on w trakcie budowy. W ramach tego zadania, do którego gmina na własny koszt zrobiła dokumentację techniczno-projektową, ma powstać 600 metrów trotuaru.

Potrzeby są znacznie większe – wzdycha wójt Bałaban. – Szczególnie przy drogach powiatowych, choć w najbardziej newralgicznych miejscach przy odcinkach Besko-Haczów, czy Besko-Milcza chodniki są zrobione. Były to wspólne inwestycje z powiatem.

Samorząd zwracał się do sanockiego starostwa w sprawie chodnika przy drodze Besko-Wzdów, bo to jest pilna potrzeba, ale w tej chwili na wsparcie powiatu w tej kwestii nie ma co liczyć.

W sprawie chodników dużo się dzieje – zaznacza Mariusz Bałaban. – Potrzeby są wielkie, ale barierą są środki finansowe.

17909527_1288646407878988_1767236231_n

Grube pieniądze idą na chodniki

Jesteśmy gminą pierścieniową i główny problem z bezpieczeństwem dotyczy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych – podkreśla Paweł Wdowiak, sekretarz gminy wiejskiej Sanok. – Natomiast mniejszy jest na drogach gminnych, które są drogami wewnętrznymi. Dlatego na szeroką skalę współpracujemy z zarządcami dróg i jeśli nie w całości pokrywamy koszt budowy chodników, to partycypujemy w tych inwestycjach.

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach w gminie Sanok powstało wiele ciągów pieszych. Kilka lat temu pojawiły się chodniki w Pisarowcach i w Pakoszówce przy drodze wojewódzkiej.

Było to robione razem z marszałkiem, ale wyłożyliśmy na to grube pieniądze – nie kryje sekretarz gminy.

W Trepczy wybudowano około 150 metrów chodnika w ramach 300 metrowego ciągu od cmentarza w kierunku kościoła. Gmina, która to zadanie przy drodze powiatowej w całości finansuje, wydała już 150 tys. zł, a następne 100 tys. zł zaplanowała w tegorocznym budżecie.

Z kolei na odcinku Zabłotce-Czerteż (od Rejonu Gazowniczego do Delikatesów Centrum) powstał chodnik wybudowany wspólnie z Urzędem Marszałkowskim. Gmina wyłożyła na ten cel 100 tys. zł. 50% kosztów pokrył marszałek. Z 400 metrowego odcinka 1/3 jest już zrobiona.

W tym roku powstanie dokumentacja projektowa na chodnik od szkoły w Czerteżu w kierunku Rzeszowa. Planowany jest on aż do ostatnich zabudowań. Gmina poniesie koszt projektu i przekaże go marszałkowi jako swoją część partycypacji w kosztach. Jak zaznacza Paweł Wdowiak w zeszłym roku z pieniędzy gminnych przy tej drodze wybudowano oświetlenie, co też ma pozytywny wpływ na poziom bezpieczeństwa.

Około 1 km chodnika wybudowano także w miejscowości Sanoczek, na co gmina wydała pieniądze robiąc dokumentację.
To jednak nie koniec. W planach są następne chodnikowe inwestycje. Gmina złożyła wniosek do MOF w sprawie budowy ciągu w Sanoczku (od szkoły do Delikatesów Centrum). Jest to 400 metrowy odcinek.

To już jest prawie pewna inwestycja – zapowiada sekretarz. – Jest duże prawdopodobieństwo, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Do tego samego programu złożono wniosek dotyczący chodnika w miejscowości Czerteż przy drodze powiatowej (od drogi wojewódzkiej w kierunku na Kostarowce). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w zeszłym roku w centrum tej wsi powstał chodnik wybudowany razem z powiatem , w podziale kosztów 50/50. Cały trotuar ma liczyć kilkaset metrów, a pierwszy odcinek od szkoły do wiejskiego domu kultury jest już gotowy.

W 2017 roku prace rozpoczną się przy chodniku w Srogowie Górnym przy drodze powiatowej (odcinek od szkoły do tłoczni wody PGNiG).

Jak zapowiada Paweł Wdowiak jest duża szansa, że GDDKiA wybuduje chodnik w miejscowości Pisarowce (w okolicy przejazdu kolejowego). Drugi odcinek zyskają też mieszkańcy Zabłociec, gdzie planowany jest chodnik łączący zatokę autobusową z istniejącym już trotuarem przy firmie „Techniki Grzewcze i Sanitarne”.

Gmina wie, gdzie jest niebezpiecznie, ale…

Mamy świadomość, że niebezpiecznie jest też w miejscowości Bykowce – dodaje sekretarz gminy. – Czynimy starania, by GDDKiA zrealizowała tam chodnik w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Natomiast w przypadku Niebieszczan jeszcze nie rozmawialiśmy z władzami powiatu sanockiego. Wiemy, że zwiększy się ruch w Strachocinie w związku z budową tłoczni gazu. Chodzi o odcinek 250 metrowy od szkoły do centrum miejscowości. Chcemy doprowadzić do montażu finansowego, może m.in. ze spółką GAZ-SYSTEM. Dokumentację już opracowaliśmy i przekazaliśmy do powiatu. Staramy się jak możemy, by poprawiać stan bezpieczeństwa, ale nie da się zrobić chodników przy wszystkich drogach.

Jakie chodniki powstają w pozostałych gminach naszego powiatu napiszemy wkrótce.

chodnik

foto: zdjęcia poglądowe archiwum esanok.pl
źródło: p24.pl

Komentarzy: 40 do “Raport z budowy chodników przy „drogach śmierci”. Będzie bezpieczniej!”

 1. Wielbiciel Misiewicza pisze:

  Przez osiem lat w powiecie sanockim wybudowano i przebudowano 160 km dróg, 7 mostów i wiele kilometrów chodników. Teraz finansuje się MISIEWICZÓW .
  Inwestycja w Misiewiczów to jest DOBRA ZMIANA.

  • Do radnego Zuba pisze:

   Do radnego Zuba. Niech Pan się zajmie chodnikami przy drodze powiatowej w Tarnawie, Łukwym, Średnim Wielkim i Porażu – kiedy tam będą chodniki. Przecież na to ma pan realny wpływ będac radnym powiatowym

   • he he he pisze:

    Zuba jest przecież od wycieczek kolejowych, gdzież on tam by sie zniżał do tak przyziemnych spraw jak jakies tam chodniki!!!

   • czy to nie dziwne pisze:

    że Pan radny Zuba nie zabiega o rzeczy na które ma wpływ jako radny powiatowy? Dlaczego nie zabiega o chodniki przy drogach powiatowych?

   • Omen pisze:

    A gdzie lans? Przy drogach powiatowych?

   • oliwia pisze:

    przecież pod powiat nie pójdzie protestować bo w koalicji rządzi w powiecie:)

  • dokładnie pisze:

   co z chodnikami przy drodze powiatowej w Gmine Zagórz?

  • gmina zagorz inwestuje w rozbudowę wysypiska pisze:

   już niebawem piękna kompostownia powstanie za 5do 8 mln złotych

  • devils pisze:

   za PO takich „misiewiczów” było setki np.pan Grad a na naszym podwórku nie muszę wymieniać każdy wie o kogo chodzi.

  • związek zawodowy Metalowcy Adr Metalowcy Stomil Sa pisze:

   Organizujemy protest przeciw ksenofobii wobec lokalnych pracowników straszeniem ich Ukraincami oraz stosowania umów śmieciowych przez agencji Nie tylko kolejarze i nauczyciele mogą blokować drogi ludzie mają już dość

  • ekolog pisze:

   Pani Mękarska może by tak coś o kompostowni w Średnim Wielkim napisać?
   Czy dla pani jest to zbyt śmierdząca sprawa?

 2. Wielbiciel doradców pisze:

  Tak cudownie w POwiecie było że sie doradców zatrudnialo i dlugow tak narobilo ze sie starostwo jeszcze dlugo nie pozbiera.

  • @Do zaskoczonego pisze:

   W Urzędzie Miasta „Utworzono natomiast stanowisko doradcy burmistrza ds. polityki społecznej, kultury i sportu. Funkcję te sprawuje Rafał Jasiński. Możliwość zatrudnienia doradcy daje ustawa o pracownikach samorządowych, w myśl której w samorządach do 100 tys. mieszańców można utworzyć nawet pięć stanowisk doradców i asystentów.” – esanok, 25.02. 2015

   ha!ha!ha!ha!ha!

   A jest jeszcze naczelnik od Kultury i Promocji!

  • @Wielbiciel doradców Jedź do Misiewicza on za taką kasę spłaci dług powiatów. Doradca starosty miał 3 tys. a doradca Macierewicza 50 tys. pisze:

   Widzisz różnicę, czy dalej nie?.

 3. eryk pisze:

  Duzo kolizji z rowerzystami ,czyli dla kogo chodniki dla pieszych czy rowerzystow ? Rownolegle z chodnikami budujcie sciezki rowerowe , tak jest wszedzie , tylko nie w polsce

  • Odpowiedz pisze:

   Moze nie pogryza sie piesi z rowerystami Ja sam osobiscie jadac rowerem dla swojego bezpieczenstwa zjezdrzam na chodnik.

 4. zahutyn pisze:

  Kiedy nastąpi budowa jak to ładnie nazwali „ciągu pieszego” w miejscowości Zahutyń ?? Owszem koło salonu renault mają , ale od stacji z LPG do praktycznie Zagórza jest brak chodnika, oświetlenia, plus do tego szybkie zapadające się ciemności i może być odpukac katastrofa gotowa. Uczęszczają tą drogą dzieci i dorosli i do tego jeszcze jest ulica kluczowa, bo łączy tą drogą z dalej położonymi miejscowościami, co latem (Solina) można na własne oczy zobaczyć, a ludzie chodzą nadal po jezdni zamiast po chodniku

 5. kierowca pisze:

  Gdzie w Sanoczku jest 1 km chodnika ???

 6. kierowca pisze:

  Gdzie w Sanoczku jest 1 km chodnika ???

 7. wyborca sympatyczny pisze:

  za miesięczne wynagrodzenie Misiewicza ( 50 tys zł ) można zbudować 200 mb chodnika
  za miesięczne wynagrodzenie ochrony Maciarewicza i Kaczyńskiego można zbudować 20 km chodnika
  za 2 przyszłe pomniki smoleńskie można zbudować nowe miasto
  za pieniądze które pisnury marnotrawią można zbudować nową Polskę

  • lic. gen. bp. red. prof. dr. hab. Bartłomiej Misiewicz pisze:

   te 50 tysięcy to tak anprawdę jałmuzna dla mnie!
   Dla mnie, który bohatersko kierował akcją odbicia z niepolskich rąk słowackiego ataszatu!
   Dla mnie, który miał zaszczyt składać życzenia samemu Ojcu Dyrektorowi!
   Dla mnie, któremu salutowali – słusznie – żołnierze Wojska Polskiego w Żurawicy!
   Dla mnie, który to jestem przykładem że nawet Nikt może być Kims!
   tak po prawdzie, godne pieniądze to by było 3 razy tyle!

   • Do Xxxxxx pisze:

    @wborco KRETYNIE

    Bierz zapisane tabletki przez weterynarza, bo cie wnet szlag trafi UBECKI po-tomku – NIEUDACZNIKU!

 8. wyborca sympatyczny pisze:

  dodam jeszcze wyborcy sympatyczni :
  wiecie za co misiek stracił członkostwo i stanowisko ?
  bo obsługiwał tylko maciora
  zaniedbując kaczora
  ( oczywiście chodzi o obsługę prasową ) :-)

 9. Polityk Mam prośbę do redaktor Mękarskiej pisze:

  Może by Pani napisała jakiś artykulik o nepotyzmie?. Czekam. Napiszcie też kto zatwierdza i rozdaje stanowiska w naszym powiecie?.

  • he he he pisze:

   węgrzyn a kto niby

   • oliwia na wierzch wypływa pisze:

    a gdzie pracuje Pan Węgrzyn z PiS teraz? Czy to prawda że dostał nową POsadę ?

  • @Polityk Mam prośbę.... pisze:

   Pani redaktor w przeszłości pisała o fraternizacji dziennikarzy z władzą…
   Czyżby ten temat przestał już ją interesować?
   Na brak materiałów raczej nie może narzekać….?

  • Elekt pisze:

   Pani Mękarska to tak jak agronom?
   „Nie sieje, nie orze, nie zaszkodzi nie pomoże?”
   ble, ble, byleby się nie narazić władzy….

 10. DRIVER pisze:

  Można budować chodniki na wioskach ale i tak wiele buractwa z mojej wioski bo inaczej nie można tego nazwać poruszać się będzie po jezdni bo trzeba żeby ich wszyscy widzieli a co tam bezpieczeństwo… a szczególnie w zimie kiedy jest naprawdę ślisko i bardzo niebezpieczne to starsze Panie idąc do kościoła w Niebieszczanach wolałby zginąć pod samochodem niż buty sobie w śniegu umoczyc, no i nastolatki oczywiście jak sie na nie zatrabi żeby się usunely na chodnik to tylkami kręcą bo myślą ze się je podrywa

 11. raf pisze:

  Z tym 1 kilometrem chodnika w sanoczku to trochę Pana poniosło o zaledwie 750 metrow się pomylił

 12. Ann pisze:

  Mieszkańcy Bykowiec czekają na wybudowanie chodnika.

 13. hedon pisze:

  Jaćmierz?! Przecież to dziura na uboczu która do nikąd nie prowadzi. Gdyby nie praca w życiu bym tam nie był, bo nie ma potrzeby tam jeździć żeby gdziekolwiek dojechać. Takie wiochy to na końcu!!

 14. Anonim pisze:

  Mam 2 uwagi do artykułu:

  1. -Sanok – Zagórz – brak chodnika i sciezki rowerowej -ani słowa o chodniku a to jedna z najbardziej uczęszczanych dróg!!!!

  2. CYtuje: „Władze gminy Zarszyn mają też nadzieję, że dojdzie do połączenia chodnikiem miejscowości Zarszyn z Beskiem.

  – Wtedy byłoby idealnie – wybiega myślami w przyszłość Zbigniew Dec. – Powstałby bezpieczny ciąg komunikacyjny, a tam często dochodzi do kolizji z rowerzystami.” -ROZUMIEM ZE ROWERZYSCI MAJA JEZDZIC PO CHODNIKACH – ZAWSZE MYSLALEM ZE CHODNIKI SA DLA PIESZYCH – MOZE CZAS POMYSLEC I O SCIEZKACH ROWEROWYCH!!!!

 15. Patriota Mam pytanie do posła Sanoczanina Piotra Uruskiego. Panie Pośle kto uchwala taki budżet, że zamist na chodniki 400 milionów idzie na taksówkę Pani Premier wojskową kasą?. pisze:

  Kto to mówi o pokorze, dumy z głębokiej wiary ?. To jest obłuda, obłuda. obłuda.

 16. autor pisze:

  podpisuje się pod anonimem -droga śmierci to Sanok Zagórz- wstyd żeby na tak obciążonej drodze nie było chodnika, a rowerem to można pomarzyć – to raczej dla samobójców hardcorowców

 17. Aga pisze:

  Każdy kto miał wątpliwą przyjemność jechać przez Czerteż w stronę Kostarowiec doskonale wie, że tam dla ogólnego bezpieczeństwa pieszych i kierowców bardziej niż chodnik potrzebna jest droga, bo stan obecnej jest po prostu tragiczny!!! Kierowcy skoncentrowani na omijaniu dziur, które wielkością bardziej przypominają kratery, na stosunkowo wąskiej drodze jeżdżą slalomem. Dlatego non stop dochodzi do stłuczek i niebezpiecznych sytuacji, które nigdzie nie są nagłaśniane. Rozumem, że osoby odpowiedzialne za taki stan tego odcinka czekają na jakiś poważny wypadek śmiertelny, żeby móc się wykazać. Mam wrażenie, że niedługo trzeba będzie czołgu, żeby tamtędy przejechać.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.