SANOK: Przedszkole nr 1 wkrótce w nowej szacie. Energetyczne oszczędności na poziomie 60% (ZDJĘCIA)

18-04-2017

SANOK / PODKARPACIE. Budynek Przedszkola nr 1 w Sanoku, mieszczącego się przy ul. Rymanowskiej przechodzi gruntowny remont związany z termomodernizacją. Docieplenie ścian, wymiana drzwi, okien i grzejników, modernizacja systemu wentylacji, wymiana oświetlenia oraz instalacja ogniw fotowoltaicznych. To wszystko ma przynieść 60-procentowe energetyczne oszczędności. Koszt inwestycji przekroczył 2 mln zł.

Teren wokół Przedszkola nr 1 w Sanoku jest aktualnie placem budowy. Trwa realizacja zadania pod nazwą: Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Sanoku.

Budowlańcy Przedsiębiorstwa Budowlano-Usługowe „KROSPOL” sp. jawna zajmują się dociepleniem ścian styropianem, wymianą okien i drzwi na energooszczędne, modernizacją  instalacji wewnętrznej (c.o. c.w.u) polegającą na demontażu starych grzejników, montażem nowych grzejników i zaworów termostatycznych, modernizacją systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w pomieszczeniach kuchennych, a także wymianą oświetlenia na energooszczędne (montaż nowych źródeł światła LED) czy instalacją ogniw fotowoltaicznych. Ponadto, budynek przedszkola zyska nową elewację i pokrycie dachu.

Umowa podpisana przez miasto z wykonawcą zakłada, że wszystkie elementy zadania mają zostać zrealizowane do 30 kwietnia 2017 roku.

Koszt robót wyniesie 2,079 mln zł. Zadanie jest dofinansowane w ok. 68 % z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i funduszy norweskich.

Na podstawie audytu efektywności ekologicznej budynku, po przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych, oszczędność energii niezbędnej do funkcjonowania budynku wyniesie ponad 60% po okresie grzewczym.

Warto zaznaczyć, że w budynku przedszkola funkcjonują również dwie klasy nauczania początkowego Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku, stołówka, świetlica i pokój nauczycielski.

Część efektów prac można już obejrzeć na poniższych zdjęciach.

źródło: Red., Wydział Inwestycji i Remontów Kapitalnych Urzędu Miasta w Sanoku

PORCELANOWY ZAKĄTEK

Komentarzy: 4 do “SANOK: Przedszkole nr 1 wkrótce w nowej szacie. Energetyczne oszczędności na poziomie 60% (ZDJĘCIA)”

 1. zse pisze:

  „budynku wyniesie ponad 60% po okresie grzewczym.” ta a świstak pracuje w paspolu i zawija w gumę, a nie sreberka. Okna przynajmniej na skraj muru, a jeszcze lepiej w warstwę ocieplenia. Cóż za 10-15 lat trzeba będzie to zrobić lepiej…

 2. jasio z miasta kultury pisze:

  Do największych oszczędności przyczyni się zapewne styropian klejony w temperaturach MINUS 6 stopni celsjusza !!!!

 3. Pytaj-nick pisze:

  Żeby się nie rozwodzić – pic na wodę taki audyt.

 4. zse pisze:

  No pic pic, bo trzeba pasjonata od takich spraw, aby poprowadził taką modernizację dobrze. Nie wystarczy na plackach dać styropian, czego się nie powinno robić.
  Powinien być bez szczelin itp. Aby uzyskać 60% naprawdę trzeba się napracować, aby uzyskać taki wynik. Na samych oknach – przez „montaż” można było zyskać ~50% tego co na samym styropianie.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.