STRACHOCINA: Własnymi rękami wybudowali skocznię narciarską. Zobacz rekordowy skok (FILM, ZDJĘCIA)

14-02-2017

STRACHOCINA / PODKARPACIE. O skoczni „Strachoczanka” budowanej własnymi rękami przez 5 młodych mieszkańców Strachociny robi się głośno w całym kraju. Z każdym dniem obiekt wygląda coraz lepiej, a skoki stają się efektowniejsze i bezpieczniejsze. Jest już pierwszy, okazały rekord. Autorzy projektu mają ambitne plany zorganizowania zawodów rangi ogólnopolskiej.

Tomasz Sokołowski

3Kiedy w grudniu 2015 roku, pięciu młodych mieszkańców Strachociny, a zarazem członków TG Sokół z tej miejscowości rozpoczynało na dobre realizację projektu reaktywacji skoczni narciarskiej, wiele osób podchodziło do sprawy z niedowierzaniem i raczej uśmiechem niż powagą. Jak to? Wybudować własnymi rękami taki obiekt? Bez użycia koparek i innego specjalistycznego sprzętu? Przecież to niemożliwe… – zdawała się mówić większość obserwatorów. Dziś wiadomo jednak, że chłopaki dali radę! Dzięki determinacji i zaangażowaniu są blisko ukończenia zaplanowanych prac. Zrealizowanie tego etapu ma pozwolić na bezpieczniejsze niż wcześniej oddawanie skoków i latanie na odległość nawet do 35 metrów. Ktoś powie, że to niewiele… Zaproponuję wtedy wyjście na szczyt rozbiegu (widok taki, jak na zdjęciach obok).

2Pierwszy obiekt powstał w Strachocinie jeszcze w latach 90′. Z czasem przestał być jednak użytkowany i zarósł. Renowacja „Strachoczanki” rozpoczęła się w roku 2011. W kolejnych miesiącach była sukcesywnie powiększana i modernizowana (do 2015 roku). Pierwotnie, punkt konstrukcyjny zlokalizowano na 15 m (2011), następnie na 20 m (2012-2014). Począwszy od 2015 roku, skocznia jest przystosowywana do oddawania na niej skoków na odległość nawet 35 m. Punkt konstrukcyjny ma być usytuowany pomiędzy 25 a 30 metrem.

1

Źródło (3): Facebook.com / Skocznia „Strachoczanka” w Strachocinie

- Obiekt powstaje zgodnie z wytycznymi ustalonymi i zatwierdzonymi przez FIS (rys. obok). Skocznia jest budowana ręcznie, bez udziału maszyn, koparek itp. – podawali w pierwszej informacji na profilu Skocznia „Strachoczanka” w Strachocinie (Facebook.com), inicjatorzy przedsięwzięcia.

- Obiekt nie jest jeszcze ukończony, gdyż pozostały jeszcze kosmetyczne prace przy przesunięciu progu i najeździe. Obecnie jesteśmy na etapie podpisywania umowy z gminą o dzierżawę gruntu – mówi Adrian Cecuła, zaangażowany w projekt budowy skoczni, jeden z redagujących wiadomości na profilu „Strachoczanki”.

Aktualnie ze „Strachoczanki” korzysta okoliczna młodzież i oczywiście autorzy projektu.

- Do tej pory najlepsze osiągnięcie to 25 metrów, jednak oddanych zostało zaledwie kilka testowych skoków, ponieważ skocznia jest nadal modernizowana. Myślę, że można osiągnąć na niej nawet do 35 metrów – zaznacza Adrian Cecuła.

ZOBACZ REKORDOWY SKOK ODDANY NA TRENINGU 30 STYCZNIA


Źródło: Facebook.com / Skocznia „Strachoczanka” w Strachocinie

Celem na najbliższe tygodnie jest dokończenie prac na skoczni. Priorytet to podniesienie bezpieczeństwa i przystosowanie obiektu do oddawania skoków na nartach skokowych.

- W planach mamy również zorganizowanie ogólnopolskich mistrzostw Polski amatorów lub mistrzostw Polski wschodniej, jednak jest to melodia przyszłości. Zapewne nie uda się to już w tym roku ze względu na to, że chcemy wpierw ukończyć budowę skoczni – zdradza nasz rozmówca.

Marzeniem realizatorów pomysłu jest również obudowanie skoczni, aby podczas ewentualnych zawodów, w większym stopniu przypominała ona profesjonalne obiekty narciarskie.

Do tematu wrócimy.

PORCELANOWY ZAKĄTEK Precyzyjne Wycinanie

Komentarzy: 14 do “STRACHOCINA: Własnymi rękami wybudowali skocznię narciarską. Zobacz rekordowy skok (FILM, ZDJĘCIA)”

 1. Pikolo pisze:

  A Marian nie chciał się wcielić w rolę oblatywacza…?

  • Prowincja, osiedlowe bloki, jeszcze niedawno najbardziej wykluczeni społecznie ludzie żywili się upolowanymi psami. To biedne południe Polski. pisze:

   Poczytaj sobie ludu ciemny, jak katolickie medium i pisowska tuba Cię widzi:

   „Hołd dla Premier Beaty Szydło”

   „Prowincja, osiedlowe bloki, jeszcze niedawno najbardziej wykluczeni społecznie ludzie żywili się upolowanymi psami. To biedne południe Polski. Dzieci, co nigdy nie mogły sobie pozwolić na nowe ubranie, na zabawkę. Cieszyły się z każdego darowanego prezentu, który przez zamożniejsze społeczeństwo zostałby wyrzucony na śmietnik. Matki, które pracowały w systemie niewolniczym po 12 godzin za 800 zł w uwłaczających warunkach, w marketach obcokrajowców. Mężowie, którzy musieli wykonywać polecania kierowane do nich nie w ojczystym języku, a w obcym…”

   Dużo tych psów wam jeszcze zostało? Czyście wszystkie zjedli?

  • odorek pisze:

   Jak znam nasze „myszki” jak tylko budowa zostanie skonczona. wyszukają ze brak jest stosownych pozwolen . obiekt zostanie rozebrany a szanowny kare zapłaci

 2. XXX pisze:

  Brawo.Lepsze to niz stanie z piwem pod sklepem.Szkoda tylko ze na koniec zimy bo na dniach temp w plusie i cala robote szlak trafi.

 3. malysz pisze:

  Kiedy jakies zawody bo chetnie bym spróbował własnych sil :)

 4. mac pisze:

  Kiedyś skocznia była w sanockim parku. I wyciąg narciarki był. I komu to przeszkadzało?

 5. mars pisze:

  Dobra robota panowie!!!

 6. strachoczanin pisze:

  Dokładnie dobra robota,teraz postawić wiatraki i wyciąg.Wiatraki będą generowały prąd darmowy dla wyciągu.Powstanie piękna okolica i będą pieniążki aby w dalszym ciągu inwetować.

 7. nvm pisze:

  Teraz matole wiatraki chcesz? Jakoś dwa lata temu wszyscy byli przeciwni. Średniowiecze się kłania. Wszystko teraz takie mądre zeby tylko podp*****lic konfidenci są wśród nas

 8. pol pisze:

  Ciekawe tylko jak któryś malolat kark skręci. Co wtedy?

 9. kris.art pisze:

  …przecież to jest niebezpieczna prowizorka, rodzice pozwalają na coś takiego ?

 10. Doświadczony życiem ! pisze:

  Szkoda mi tych chłopaków kiedyś dawno temu miałem taki zapał po wielu latach przypomniała mi się lektura o Janku Muzykancie,Latarniku,Naszej szkapie i poważniejszych jak Lalka.Ogniem i mieczem a nie cepem czy motyką co innego kosy na sztorc.Nie wiem czy z tego strachu jesteście bezpieczni przy komputerach przy długim siedzeniu i zasiedziałem kręgosłupie można przy stawaniu upaść a nawet skręcić kark.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.