Sukces programu „Praca dla więźniów”

13-11-2017

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty.

Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83 proc. Przed wdrożeniem programu pracowało 36 proc. wszystkich skazanych, dziś jest to 54 proc. Powstają kolejne z 40 zaplanowanych hal produkcyjnych przy zakładach karnych.

Gdy przychodziłem do Ministerstwa Sprawiedliwości byliśmy pod względem zatrudnienia więźniów na szarym końcu w Europie. Dziś gonimy światową czołówkę. Nasz program był strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie przedsiębiorców przerosło nasze oczekiwania – podkreślił na konferencji prasowej Sekretarz Stanu Patryk Jaki, który odpowiada
w Ministerstwie Sprawiedliwości za realizację programu i był jego pomysłodawcą.

Sedno resocjalizacji
Jestem dumny, że ten program udało się przeprowadzić. To projekt pilotażowy w skali Europy. Już teraz zwracają się do nas przedstawiciele różnych państw i chcą korzystać
z naszych rozwiązań. Z patentu, który pokazuje, jak zwiększyć zatrudnienie skazanych, nie dokładając ani złotówki z budżetu państwa
– dodał wiceminister.

Gen. Jacek Kitliński – Dyrektor Generalny Służby Więziennej zaznaczył, że praca więźniów jest sednem resocjalizacji.

- Skazani, którzy pracują, widzą, że mogą funkcjonować w społeczeństwie inaczej niż dotychczas i na nowo układać sobie życie – powiedział.

5

Bez obciążania podatników
Budowa hal produkcyjnych jest finansowana z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, na który składają się sami skazani.
Do Funduszu trafia część ich wynagrodzeń (45 proc. a nie jak wcześniej 25 proc.). Program nie jest więc finansowany z pieniędzy podatników. Dochody Funduszu wzrosły z 43,4 mln zł w 2015 r. do 64,6 mln zł w październiku 2017 r. to wzrost o 48 proc. Dzięki temu powstały już hale produkcyjne w Krzywańcu, Gębarzewie, Potulicach, Poznaniu, Sierakowie Śląskim, Dobrowie i Warszawie.

W 2017 roku do użytku zostanie oddana jeszcze jedna hala, a rozpoczęto budowę 13 kolejnych. Otwarcie tych hal przewidziane jest na 2018 rok.

ŹRODŁO: Ministerstwo Sprawiedliwości

ZOBACZ TAKŻE:
W Sanoku powstanie nowoczesny zakład karny! „To wiele miejsc pracy i dodatkowe podatki dla miasta Sanoka” (FILM, ZDJĘCIA, WIZUALIZACJA)

Komentarzy: 30 do “Sukces programu „Praca dla więźniów””

 1. GREGORY pisze:

  jakoś średnio w to wierze że nie dokładamy wszyscy jako mieszkańcy do więźniów i etatów dla urzędników i służby wiezionej :)

  • do gregory pisze:

   gregory dokładamy i będziemy dokładać jest to normalne ale pierwszy raz mamy spadek kosztów utrzymania więźnia w wiezieni dzieki programowi PIS brawo PIS !!

  • straznik pisze:

   więźniowie to ekstra biznes dla strażników więziennych, administracji generałow itd to taki niemiecki jugendamt gdzie więźnowienie to towar na którym się zarabia i dostaje pensje i przywileje mundurowe

   • Podatnik pisze:

    To chcesz ,aby więźniowie nic nie pracowali?Mamy ich utrzymywac ,za nich utrzymywać więzienie.

   • XXdo strażnik pisze:

    Praca jest tylko dla chętnych na zasadach kodeksu pracy i BHP część wynagrodzenia jest więźnia część idzie na elementy część na podatki więc nie pisz glupot

 2. Ja pisze:

  100% pracy więźniów powinno pokrywać koszty ich utrzymania i odszkodowania a straty dla społeczeństwa a nie jakieś 45% – co z 65%?? !!!

  • BigBart pisze:

   @Ja – na 100% wyjdzie Ci 110% – matematyka nie kłamie, a pokrycie kosztów na poziomie 45% to już jest drobny, ale zawsze, sukces. Małymi kroczkami ale cały czas naprzód.

 3. Brawo władze Sanoka ! pisze:

  Z pośród wielu miast Sanok na przedzie!.Trzeba dużo miejsca na złodziei wszelkiego typu i stanowisk zatrudnieni poczują co to znaczy praca i za jaka kwotę można wyżyć na prowincji a znajdą się tacy którzy tam będą mogli pracować za mniej niż 6 tyś. Będą mieli czas pomyśleć czy byli mądrzy czy głupi Ale jaja ,ale jaja.

 4. ++ -- . pisze:

  Czy wiecie ilu polityków w naszym kraju siedzi w pierdlu za uchwalanie złego prawa , złodziejstwo mienia narodowego , korupcję ,zniszczenie przemysłu, handlu , banków polskich itp. ZERO .ZERO. ZERO… I to jest państwo prawa?.

  • khuy pisze:

   Tak, ponieważ w naszym kraju prawo się interpretuje jak wiersze Mickiewicza, gdzie jeden powie że jego dzieło traktuje o miłości, a inny że o trawach na stepie. A prawo interpretuje się tak: Jesteś kim ważnym z plecami, to nic takiego, sprawę zamiatamy pod dywan . Natomiast jeśli jesteś Kowalskim z 2000 brutto to trudno, złamałeś prawo, a sprawiedliwość jest ślepa…

 5. Polak pisze:

  Proszę nie wciskać kitu, że aresztanci nie obciążają podatników.
  Obciążać nie będą, gdy sami sobie sfinansują wczasy w więzieniu.
  Darmowe spanie,
  Darmowa micha,
  Darmowa, bez kolejek, służba zdrowia,

  A pomysł z pracą, bardzo dobry.

  • Wstyd się przyznać do takiego pisze:

   Ja nie rozumiem takiego polaka jak tam tak dobrze wszędzie darmocha na co czekasz zrób jakiś przekręt ukradnij i znajdziesz się tam w tym eldorado inni będą za to płacić aleś ty głupi i pewnie Kodziarz.

 6. To jakaś pomyłka? pisze:

  Program „Praca dla więźniów”. W dodatku w Sanoku.

  A miało być:
  „Wyzwania jakie stawia przed sobą Tadeusz Pióro to przede wszystkim walka z bezrobociem, migracją mieszkańców i postępującą marginalizacją miasta. Chce to zrobić poprzez rozszerzenie sanockiej strefy ekonomicznej, uzbrojenie jej terenów oraz wprowadzenie ulg podatkowych, co ma przyciągnąć potencjalnych inwestorów”.

  • ++ -- . pisze:

   Chcesz pracy ? Wg mgr. Pióro Idz do Pierdla tam będzie praca.

   • HR pisze:

    @++–; Jak roboty nie masz, to waść jesteś leń! Roboty jest teraz pod dostatkiem, z płacą już jest różnie, ale praca jest! Wyjdź z domu to ją znajdziesz :) W pasie za chwilę będą łapać ludzi w siatkę na chodniku, jak murzynów dawno w Afryce :) Bo nie ma komu tam robić, a jak było kilka lat temu? Ja dobrze pamiętam, że bez znajomości to nigdzie nie można się było dostać…

   • Autor pisze:

    HR ma niestety swieta racje.

    Forumowe nieudaczniki nie znalawszy zatrudnienia blakaja sie po forum, wystukujac idioctwa, by zaistniec!

  • Ha ,ha ha pisze:

   Jolka @ gender.

  • jaś_nie_pan pisze:

   Dlaczego narzekacie na burmistrza? Jakieś argumenty? Której obietnicy wyborczej nie wypełnił?

 7. Podatnik pisze:

  A co poprzedni burmistrz zdziałał ,aby uratować zakłady pracy ,które upadły za jego urzędowania?Jakie było bezrobocie w Sanoku za Blecharczyka ,a jakie za obecnego burmistrza?Teraz w Sanoku nie trzeba ,jak dawniej znajomości ,aby dostać pracę.Owszem jeszcze nasi biznesmeni mają opory ,aby godnie płacić pracownikom.

  • z Sanoka pisze:

   A co Blecharczyk miał do prywatnych firm ???? Masz ty coś we łbie oprócz próżni ???

   • do z Sanoka pisze:

    Jak to “co Blecharczyk mial do prywatnych firm” – przeciez siedzial na stolku burmistrza przez 12 lat i gw…no robil dla rozwoju Sanoka. Czas na pelnic proznie w twoim czubie olejem rzepakowym, a nuz pomoze i przestaniesz zgrzytac :)

 8. Król pisze:

  I tak powinno być, a jak któryś nie chce podjąć pracy to zakuć w dyby i biczować co tydzień na środku rynku. Tak mówi król.

  • Podatnik pisze:

   @ Do z Sanoka.Dzięki za Twoją opinię.Gwardzisci domagają się od obecnego burmistrza miasta stref ekonomicznych i innych cudów,a poprzedniego włodarza miasta rozgrzeszaja z wszelkiej odpowiedzialności za 12lat urzędowania.

   • ++ -- . pisze:

    A kto to obiecał w 2014roku i zapewniał że jak wygra to zrealizuje Blecharczyk?. Basen, więzienie . Bez jaj panowie członek PiS to człowiek uczciwy i odpowiedzialny . A tu co jakieś zaniki pamięci?.

   • @Podatnik pisze:

    Od obecnego burmistrza stref domagają się nie gwardziści, tylko jego WYBORCY, bo to oni kupili obietnice wyborcze o gospodarczym rozkwicie miasta, strefach, fabrykach, inwestorach, nowych miejscach pracy i rzece pieniędzy płynących z zewnątrz do Sanoka!
    Gwardziści dobrze wiedzieli, że to tylko ściema i nie kupili tej „kiełbasy wyborczej”.
    Ile nieupierzone rycerzyki będą żyć historią i przypowieściami…?

  • @do z Sanoka pisze:

   Idź do swojego wybrańcy(wybawcy) i zapytaj co ma burmistrz do prywatnych zakładów pracy, jakim był np.Autosan za czasów Zasady. Gdyby miasto w jakiś sposób pomagało prywaciarzom dopiero prokuratura miałaby co robić!

 9. Goran pisze:

  … a jeśli ich wypuścimy? spadną koszta … a wzrosną straty związane z ich „działaniem” na wolności. tak przynajmniej niech choć trochę na siebie zarobią …

 10. Matylda pisze:

  Jeżeli dojdzie do tego że URZĘDNICY będą odpowiadać za swoje błędne decyzje majątkiem własnym to ławy urzędnicze będą puste i trudno będzie o URZĘDNIKA vakaty w urzędach,wojsku,policji ba w sejmie,senacie ale się rozmarzyłam.
  Więzienie w sanoku praca dla więżnia,praca dla mieszkańców daj Boże swoich nie zesłanych bardzo dobry plan,aby wypalił.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.