Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce

15-11-2017

Jesień i zima, to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Nierzadko takie osoby są pod działaniem alkoholu.

Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu, dlatego policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie.

303-146124

Funkcjonariusze jak co roku sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery.  Podczas obchodu rejonów służbowych dzielnicowi na bieżąco sprawdzają  miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, między innymi tereny ogródków działkowych, opuszczone budynki, park. Za każdym razem informują osoby bez stałego miejsca zamieszkania o ośrodkach udzielających pomocy w takich przypadkach.  Jednak policjanci nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Policja apeluje o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych, mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas tych pierwszych mrozów.

W tym roku Policja podejmowała już kilkanaście tego typu interwencji. Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

303-146125

KPP Sanok

PORCELANOWY ZAKĄTEK Precyzyjne Wycinanie

Komentarzy: 6 do “Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce”

 1. asdf pisze:

  funkcjonariusze – nie tylko policjańci mają kasy w sracz to po jednym bezdomnym mogą zabrać na zimę

 2. Normalny Facet pisze:

  Jakos Natura musi elimimnowac glupow!Wcale ich nie szkoda!Tak mamy ich za duzo w populacji!

 3. Matka pisze:

  @Normalny Faceta aleś kurna idiot nie wszystcy bezdomni to głupki.Może życie ich zmusza

 4. Jasiek pisze:

  Teraz to się nie grzeje od środka, bo ….nie mam za co, na ogrzewanie też nie mam, no i zdrowia też nie mam, a że siedzę sobie przez zimę w altance. Mój wybór. Tyle się dorobiłem po 40 latach pracy, bez prawa do renty czy zapomogi (brak stałego miejsca zameldowania, ręce i nogi posiadam). Przebywam na swoim i wszelkim służbom serdecznie dziękuję niech się zajmą tymi co tego rzeczywiście potrzebują, prosze o uszanowanie mojego wyboru i proszę nie zakłócać mi wolności.

 5. tdm pisze:

  Harcerze z wotu powinni pomagac w takiej sytuacji przynajmniej by sie na coś przydali.Wot to nie jest wojsko.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.