W Bukowsku było oberwanie chmury. Są straty w infrastrukturze drogowej i budynkach (ZDJĘCIA)

15-05-2017

BUKOWSKO / PODKARPACIE. Trwa szacowanie szkód po oberwaniu chmury, które dało się we znaki mieszkańcom Bukowska w nocy z 12 na 13 maja. Woda zalała przedszkole, szkołę, zniszczyła gminne drogi, uprawy, przydomowe ogródki i podwórka. Władze Bukowska oceniają szkody w substancji gminnej na około 450-500 tys. zł, ale spore straty odnieśli też mieszkańcy.


Dorota Mękarska

Ulewa rozpoczęła się wieczorem około godz. 20.30. Trwała do 21.15. Była stosunkowo krótka, ale bardzo intensywna. Woda szybko też spłynęła, ale zostawiła po sobie pobojowisko.

Jak puściły bobrowe tamy poszła fala

W pierwszym momencie wodę powstrzymały bobrowe tamy, ale jak one puściły poszła fala uderzeniowa. Woda wystąpiła z brzegów potoku i zalała całe centrum Bukowska od strony przysiółka Łazy – mówi wójt Piotr Błażejowski.

Fala była tak wysoka, że sięgała ponad ogrodzenie przedszkola i zalała ten budynek wyrządzając duże szkody, największe w kuchni i stołówce. Woda w tym obiekcie sięgała wysokości 70 cm.

Sprzęt kuchenny jest zniszczony. Woda wywróciła szafę, w której przechowywano naczynia. Wszystko jest potłuczone. Poprzewracała też lodówki , w której była przechowywana żywność. Artykuły spożywcze są do wyrzucenia. Zniszczony jest sprzęt AGD. Meble są z płyty i choć staramy się je suszyć, wszystko nam puchnie – dodaje wójt.

3

Trzeba przeprowadzić dezynfekcję w przedszkolu

Na razie przedszkole jest nieczynne i do środy na pewno pozostanie zamknięte.

Wszędzie zalega muł. Zastanawiamy się, co dalej, bo potrzebna jest dezynfekcja – Piotr Błażejowski rozważa jak szybko przedszkole uda się uruchomić.

Woda zalała też kotłownię w szkole, położone niżej garaże mieszkańców Bukowska wraz ze stojącymi w niej samochodami i zniszczyła przydomowe ogródki i podwórka.

Odszkodowania tylko za straty w uprawach rolnych

W sobotę rozpoczęliśmy oględziny szkód, w tym również szkód od osób fizycznych, ale odszkodowania należą się tylko za szkody w uprawach – podkreśla wójt gminy Bukowska. – Niestety te wszystkie piękne urządzone ogródki i podwórka nie będą mogły być brane pod uwagę.

Wójt ocenia, że w samym przedszkolu naprawa szkód wyniesie co najmniej 100 tys. zł, natomiast dużo większe są szkody w infrastrukturze drogowej. Tu szacowane są na około 300-350 tys. zł.

Siła wody była tak duża, że zniszczyła nam metalową kładkę na potoku – opisuje szkody Piotr Błażejowski. – W zeszłym roku wykonaliśmy dużym nakładem sił i środków drogę w Bukowsku, w kierunku kompleksu rolniczego, gdzie rozwija się budownictwo rodzinne. Ulewa nam ją całkiem zniszczyła.

Komentarzy: 7 do “W Bukowsku było oberwanie chmury. Są straty w infrastrukturze drogowej i budynkach (ZDJĘCIA)”

 1. hmm.. pisze:

  Bobrowe tamy?!! Gdyby pewna osoba nie poszerzała sobie działki poprzez zmniejszanie koryta rzecznego(przykładowo! było 5 M, teraz jest 3M ) to musiało wodę spiętrzyć !!. Ale są znajomości .. jeden drugiemu D. liże !

 2. Meteo pisze:

  Oberwanie chmury było również w Czaszynie i pasem w kierunku Bukowska i wszędzie tam są szkody.

 3. Eee pisze:

  Do hmm. I przez tego co zmniejszył kawałek potoczka zalalo cała Wieś od ,,górnego końca,, skończ pier… I idź się pomodl o razum

 4. ktos pisze:

  dobrze hmm..napisał ponieważ jak koryto rzeki leci dajmy na to te 5m a za chwile się znacznie zmniejsza to musi ta wode spietrzyc i gdzieś wylac !!Eee- nie porownuj potoczka do rzeki bo to bez porownania

 5. hedon pisze:

  Następni po Morochowie budują się na jakimś wypiz**wiu, za chwilę będą chcieli wielki most i autostradę do swoich pięknych posiadłości…

  • ktos pisze:

   Hahahahaha dobre :DAle zgadzam się z Tobą PIĘKNE POSIADŁOŚCI to i dojazd powinien być dobry-masz racje
   Bo Ty pewnie jakąś rudere zamieszkujesz w centrum miasta hahaha

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.