Weekendowy wypad do Wiednia – co warto zobaczyć?

Stolica Austrii uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Europie i warto ją choć raz w życiu zobaczyć, zwłaszcza że z Polski można do niej dojechać w ciągu zaledwie kilku godzin. Położony nad Dunajem Wiedeń zachwyca ogromną liczbą zabytków, reprezentujących niemal każdą epokę i styl architektoniczny. Zobaczenie ich wszystkich w ciągu weekendu nie jest możliwe, ale dwa dni w zupełności wystarczą, by poznać najbardziej znane symbole miasta.

Cesarskie pałace

Monarchia Austro-Węgierska była do I wojny światowej europejską potęgą, z czasów której zachowało się w Wiedniu mnóstwo imponujących budowli. Do najbardziej znanych należą z pewnością cesarskie pałace.

Pałac Hofburg – zimowa rezydencja cesarska, której część pełni dzisiaj funkcję siedziby prezydenta Austrii. W Pałacu mieszczą się liczne muzea m.in. Muzeum Sisi, słynnej żony cesarza Franciszka Józefa. Warto tu także odwiedzić Skarbiec, by na własne oczy zobaczyć kosztowności należące niegdyś do Habsburgów, cesarską koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, czy skarb Zakonu Złotego Runa.

Pałac Schönbrunn – ogromna letnia rezydencja cesarska położona jest w rozległym Parku Schönbrunn. Pałac mieści ponad 1400 komnat urządzonych w styku rokoko. W jednej z nich, Sali Lustrzanej koncertował mały Mozart. Na terenie pałacowego parku mieści się Ogród Zoologiczny Schönbrunn, który powstał pod koniec XVIII wieku jako pierwszy tego rodzaju park na świecie.

esanok.pl 1

Katedra św. Szczepana

W sercu starej części Wiednia znajduje się jedna z najsłynniejszych i największych świątyń w Europie, będąca dzisiaj najważniejszym symbolem miasta. Zbudowana została w połowie XIII wieku, ale dopiero przebudowy w kolejnych wiekach nadały jej ostateczny gotycki wygląd. Najbardziej imponującym elementem budowli jest jedna z czterech wież, która ma ponad 136 m wysokości i na którą można się wspiąć, pokonując przeszło 340 stopni schodów. We wszystkich wieżach wisi aż 22 dzwonów, z których najsłynniejszym jest Pummerin – trzeci pod względem wielkości bijący dzwon w Europie. Znakiem rozpoznawczym katedry są kolorowe dachówki tworzące charakterystyczny wzór, a także bogato zdobione wejścia. We wnętrzu katedry podziwiać można szereg dzieł sztuki, m.in. kunsztownie zdobione ołtarze i kaplice, a także duży grobowiec Fryderyka III wykonany z czerwonego marmuru.

esanok.pl 2
Wiedeński Prater

Wizyta w prawdopodobnie najstarszym parku rozrywki na świecie jest doskonałym pomysłem na zakończenie wizyty w Wiedniu. Warto tu zobaczyć zabytkowe diabelskie koło z końca XIX wieku, przejechać się na jednej z wielu kolorowych karuzel, ale także spróbować lokalnych przysmaków serwowanych w licznych barach i restauracjach. Specjały, które warto polecić to przede wszystkim kiełbaski sprzedawane z budki, słynny Wiener Schnitzel (czyli wiedeńska wersja naszego schabowego), czy też Fiakergulasch (gulasz z wołowiny z dodatkiem kiełbasek i jajka sadzonego). Na deser koniecznie należy zamówić tort Sachera lub strudel jabłkowy oraz słynną wiedeńską kawę.

Do Wiednia można w łatwy sposób dostać się samochodem, pociągiem lub samolotem, a na miejscu bez trudu znaleźć niedrogi nocleg w hotelu, pensjonacie lub hostelu. Warto pamiętać, że Wiedeń nie jest tanim miastem, dlatego w przypadku napiętego budżetu można na wszelki wypadek skorzystać np. z szybkiej pożyczki bez BIK w Freezl.pl, by spokojnie zwiedzić wszystkie najpiękniejsze zakątki miasta i spędzić w nim niezapomniany weekend.

Artykuł sponsorowany

|