Wspominając Dolinę Śmierci i krwawe żniwo października 1944. Kolejna rocznica Operacji Karpacko-Dukielskiej (ZDJĘCIA)

05-10-2017

NOWOSIELCE / PODKARPACIE. W Nowosielcach przy Pomniku II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej zakończyły się uroczyste obchody 73. rocznicy Operacji Karpacko–Dukielskiej.

Przed południem uczestnicy uroczystości złożyli wieńce na Cmentarzu Wojennym i pod Krzyżem Pojednania w Dukli, a o godzinie 12. na grobach poległych w trakcie walk, pochowanych na cmentarzu w Zarszynie.

Obchody były upamiętnieniem 6 października 1944 roku, kiedy granicę polsko-słowacką przekroczyli pierwsi żołnierze korpusu Czechosłowackiego, walczącego u boku Armii Czerwonej.

W uroczystościach wzięli udział kombatanci, rodziny poległych, przedstawiciele władz wszystkich szczebli z Polski, Słowacji i Czech, służby mundurowe tych krajów, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele oświaty z Nowosielec, mieszkańcy i młodzież szkolna.

44

Uroczystości zakończyły się apelem poległych, modlitwą ekumeniczną i złożeniem wiązanek pod pomnikiem.

Operacja dukielsko-preszowska nazywana jest też operacją karpacko-dukielską, bitwą o Przełęcz Dukielską, ofensywą dukielską.

Jak podają źródła historyczne, od świtu 8 września do 30 listopada 1944 teren ten stał się miejscem walk, jak i pochówku około 99 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, głównie Ukraińców, Słowaków oraz żołnierzy niemieckich. Straty wojsk sowieckich sięgały 123 tys. zabitych, rannych i zaginionych. Wojska czechosłowackie straciły ok. 6,5 tys. żołnierzy, natomiast niemieckie i węgierskie szacuje się na prawie 70 tys. osób.

Operację dukielską zaliczono do najbardziej krwawych epizodów II wojny światowej, który miał miejsce na ziemiach polskich. Jedno z miejsc walk, zlokalizowane w pobliżu Chyrowej, gdzie toczyła się krwawa bitwa pancerna, nazwano „Doliną Śmierci”.

MZ
Fot. Wojtek Zatwarnicki

Komentarzy: 8 do “Wspominając Dolinę Śmierci i krwawe żniwo października 1944. Kolejna rocznica Operacji Karpacko-Dukielskiej (ZDJĘCIA)”

 1. Chwała Bohaterom i obrońcom! pisze:

  Byli wszyscy żyjący i towarzyszący.Być może poprzez groby nastąpi wzajemny szacunek i zaufanie narodów na flance wschodniej.Co do innych to rosyjscy (sowieccy ) wodzowie wjechali z dalszą okupacją i dyktaturą.Ich było mnogo i sami się nie szanują.

 2. Horst pisze:

  Bardzo wymowna sytuacja.Jednostki Armii Czeskiej walczyły u boku Armii Czerwonej i to jest powód do czci i uznania.Tymczasem u Nas wszystko co związane z Armią Czerwoną jest opluwane,negowane i ZOHYDZANE.Tak wygląda ówczesny fałsz demokratyczny.Z wielkim pietyzmem relatywizuje się historie czerono -czarnego sztandaru i jednostek które pod nim siały pozogę, spustoszenie i śmieć.Tak wygląda perfidne i zakłamane oblicze Polski.

 3. Viking pisze:

  Czyż to nie ci sami słowaccy „bohaterowie”, którzy w 1939 roku napadli na Polske (jako trzecie państwo poza Sowietami i Niemcami razem z wojskami Hitlera i zabijali polskich żołnierzy a pozniej w 1941 poszli razem z Hitlerem na wojne przeciwko sowietom. No cóż, po dostaniu sie do niewoli, chcąć uratować skóre „przechrzcili się” z faszyzmu na komunizm, służac dwum systemom totalitarnym. Dziwie sie ze tak zakłamuje sie historię i ze lokalni przedstawiciele władzy a przede wszystkim Polskie Wojsko (a szczególnie Brygada Podhalańczyków do których Słowacy strzelali w 1939) bierze w tym udział.

 4. nnn pisze:

  na barwinku we wrzesniu 1939r slowacy zabili zalnierza WOP komendanta

  • Msciwój pisze:

   Więcej informacji proszę,bo zródla jakoś mętne w tej sprawie.

   • bruno pisze:

    natemat operacji dukielskiej to troche czytalem.brali w niej udzial zolnierze rosyjscy sciagnieci z Syberii.to byl zolnierz ktory wespal sie pod sniegiem a jak zachodzila potrzeba to zrywal sie otrzepal ze sniegu szedl do ataku.ci zolnierze obronili Moskwe.akiedy wojna chylila sie ku koncowi Stalin obawiajac sie ze jak wroca to moga sie o cos dopominac.no i poslal ich tam i tam ich wykonczyl.a mozna bylo zastosowac jakis manewr oskrzydlajacy i oszczedzic tych 99 tys biedakow.dzis demoloje sie ich pomniki.

 5. haha pisze:

  coraz wiecej lat od wojna a slowackich i czeskich kombatantow przybywa. czy tam uprawnienia przechodza z ojca na syna?

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.