WYŚCIGI GÓRSKIE: Kapryśna aura na inaugurację GSMP. „Wszyscy mamy równe warunki” (FILM, ZDJĘCIA)

SPORT / PODKARPACIE. Zachmurzone niebo i przelotne opady deszczu towarzyszyły kierowcom oraz kibicom podczas pierwszego dnia rywalizacji w 43. Bieszczadzkim Wyścigu Górskim. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

Clipboard02

Wielkie ściganie w Górach Słonnych. Trwa Bieszczadzki Wyścig Górski (ZDJĘCIA)

Perfekcyjny początek sezonu dla Waldemara Kluzy

Pochmurna i deszczowa sobota w Załużu należy do Waldemara Kluzy w Skodzie Fabii S2000. Kierowca z Wieliczki podzielił się zwycięstwami w podjazdach wyścigowych z Dubaiem w Mitshubishi Lancer Berg Monster, ale w łącznej klasyfikacji GSMP wypracował prawie 5 sekund przewagi. Dubai sięgnął za to po zwycięstwo w rundzie Mistrzostw Słowacji, IHCC i CEZ.

Emocje skutecznie dziś rozgrzewały kibiców, których mimo niskich temperatur na trasie w i strefie serwisowej nie brakowało. Trzeci stopień podium uzupełnił Karel Treny Skodą Fabia WRC. Na mecie zabrakło niestety Mistrza Polski GSMP 2016 Igora Drotara, który wycofał się po awarii swojej Skody Fabii R5.

Tuż za podium w GSMP znalazł się Michał Ratajczyk w Mitsubishi Lancer EVO IX z 7motorsport oraz najszybszy wśród formuł Jozef Bereś Jr w Tatuus PY012. Kolejne lokaty zajęli kierowcy Mitsubishi Lancerów – Grzegorz Kozioł, triumfator Grupy A, który przez cały dzisiejszy dzień mocno rywalizował z Piotrem Ostrowskim i którego ostatecznie pokonał różnicą niespełna 2,8 sekundy.

W grupie N zwyciężył Słowak Peter Jurena, a w pierwszej dziesiątce zmieścili się jeszcze Boczek (Klasa E-I+45) i Karol Krupa, drugi za Peterem w N+2000. W czołowej trójce znalazły się dwie Skody, ale pierwsza dwudziestka zdominowana była przez Mitsubishi. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem w samochodzie z napędem na jedną oś jest Konrad Biela w swoim Renault Clio RS. Dwa miejsca niżej, na piętnastym w „generalce” finiszował Seat Leon Super Copa TDI Jaroslava Duboczi i BMW M3 Martina JUHASa. Kolejny w klasyfikacji Wojciech Kostecki w swoim Legacy RS wygrał GSMP Historyczne. Na podium w tej grupie stanęło jeszcze dwóch Wojciechów – Subocz w Porsche Carrera 2 i Wojciech Myszkier w VW Golfie GTI.

Najliczniejszą w tegorocznym Załużu klasę A/PL wygrał Michał Żywarki za kierownicą Subaru Imprezy przed Marcinem Dopierałą i Jackiem Handle.

Czołowa trójka grupy E0 to dziś Gabriel Kubit w Hondzie Integra oraz dwóch kolejnych zawodników w samochodach BMW – Marcin Staniak (318 IS) i Mariusz Biały (E30 320 IS).

Mimo, że warunki były bardzo zmienne i wymagające to szczęśliwie obyło się bez poważnych przygód. Niestety lista pechowców, których pokonały problemy techniczne liczy kilkanaście nazwisk. Po dzisiejszych podjazdach na mecie zameldowało się 73 kierowców.

Za nami naprawdę mocna inauguracja sezonu. Gratulujemy zwycięzcom i pierwszym nagrodzonym, a na kolejną dawkę emocji zapraszamy w niedzielę od 9!

Oficjalnym sponsorem Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski jest operator telekomunikacyjny Red Bull MOBILE – Twój wstęp do świata Red Bulla!

Tekst: Mateusz Buchtyar