REKLAMA
REKLAMA

OBWODNICA SANOKA: Wiemy kiedy oficjalne otwarcie! (VIDEO, FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Czytelnicy zwrócili się do nas z pytaniami o termin otwarcia obwodnicy Sanoka. Spieszymy z odpowiedzią.

Jak dowiadujemy się w rzeszowskim oddziale GDDKiA wszystkie główne prace przy budowie obwodnicy zostały już zakończone.

Aktualnie Wykonawca prowadzi roboty wykończeniowe i porządkowe na trasie głównej obwodnicy. W ciągu najbliższych dni złoży wniosek do WINB o wydanie decyzji zezwalającej na użytkowanie inwestycji. Po kontroli i uzyskaniu decyzji, obwodnica zostanie udostępniona kierowcom, o czym będziemy na bieżąco informować – mówi nam Joanna Rarus, rzecznik prasowy GDDKiA, oddział w Rzeszowie.

Szacowany termin otwarcia inwestycji to początek stycznia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pierwszy przejazd obwodnicą Sanoka! Droga jak marzenie na finiszu! (VIDEO, FOTO)




Przypomnijmy, że umowę o dofinansowanie inwestycji podpisano 1 października 2018 roku. Wartość zadania wynosi ponad 207 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych to blisko 144 mln zł.

Inwestycja obejmuje budowę obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator – Medyka wraz z infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi. Projektowana droga krajowa nr 28 w zakresie opracowania stanowi obwodnicę miasta Sanok.

Całkowita długość projektowanej obwodnicy wynosi 6699,14 m. Inwestycja zlokalizowana jest w granicach województwa podkarpackiego, na terenie powiatu sanockiego i obejmuje tereny miasta Sanok oraz gminy Sanok.

Zakres projektowanej inwestycji obejmuje realizację następujących elementów:

– budowę jednojezdniowej drogi krajowej klasy GP o przekroju 2+1;
– budowę 4 skrzyżowań jednopoziomowych w ciągu obwodnicy;
– budowę przejść dla zwierząt i innych urządzeń ochrony środowiska;
– budowę obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, przepusty);
– budowę jednej pary Miejsc Kontroli Pojazdów;
– budowę elementów odwodnienia;
– budowę oznakowania drogowego oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu;
– budowę oświetlenia drogowego;
– przebudowę kolidujących z trasą obwodnicy istniejących urządzeń infrastruktury technicznej.

Podstawowe parametry techniczne projektowanej obwodnicy:

– klasa drogi – GP;
– prędkość projektowa – 60, 70 km/h;
– kategoria ruchu – KR5;
– połączenia z innymi drogami – skrzyżowania;
– przekrój poprzeczny – 2+1;
– szerokość pasa ruchu – 3,50 m;
– szerokość pasa separującego – min. 2,60 m;
– szerokość poboczy utwardzonych – 0,75 m;
-szerokość poboczy gruntowych ulepszonych – min. 1,50 m;

Obwodnica przebiega po południowej części miasta na kierunku zachód-wschód. Początek trasy zlokalizowany jest w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 28 i drogi wojewódzkiej nr 886. Trasa biegnie w kierunku południowo-wschodnim, przecinając linie kolejową nr 108 Stróże-Krościenko, a następnie rzekę Sanoczek. Dalej przez tereny przemysłowe gdzie krzyżuje się z drogą powiatową 2212R (ul. Okulickiego) i przez tereny rolnicze oraz nieużytki. Przecina prawy dopływ Potoku Płowieckiego, a następnie kieruje się bardziej na wschód i przecina teren ogródków działkowych. Po drodze krzyżuje się z drogą powiatową nr 2233R (ul. Konopnicka) z ul. Działkową i nr 2234R (ul. Stróżowska), przecina następnie tereny ogródków działkowych, dopływ Potoku Stróżowskiego i Potok Stróżowski i kończy swój bieg na włączeniu do drogi krajowej nr 84. Inwestycja poprawi układ drogowy i warunki transportowe Sanoka oraz okolic. Korzyści bezpośrednie wynikające z funkcjonowania obwodnicy to między innymi, wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszar zabudowy miejskiej oraz zapewnienie komfortu jazdy. Zadanie poprawi również dostępność ekonomiczną i komunikacyjność regionu, zostanie skrócony czas podróży, zwiększy się bezpieczeństwo ruchu przy jednoczesnym zachowaniu wymogów ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.


foto: GDDKiA / archiwum

źródło: Red., GDDKiA Oddział w Rzeszowie / ObwodnicaSanoka

11-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)