Supermatematycy! Znamy mistrzów matematycznych zmagań (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Św. Kingi w Sanoku już po raz szesnasty spotkali się uczniowie 15 szkół z bliższej i dalszej okolicy Sanoka, by wziąć udział w zawodach matematycznych. W zmaganiach wzięło udział 87 osób z klas IV- VIII.

Tegoroczna rywalizacja odbywała się pod patronatem Burmistrza Miasta Sanoka. Zawody zorganizowała grupa nauczycieli matematyki, w następującym składzie: Anna Dmitrzak (SP2 Sanok), Joanna Giermańska (SP2 Sanok), Anna Grochowianka (SP Łukowe), Marzena Śliwińska (SP2 Sanok), Anna Buczkowicz (SP2 Sanok), Patryk Nisiewicz (SP2 Sanok), Alicja Staruchowicz-Pastuszczak (SP2 Sanok). Współorganizatorką zawodów była Agata Lubieniecka-Płaziak (doradca metodyczny – CDN).

Zawody składały się z dwóch części: najpierw odbył się konkurs indywidualny, a następnie zmagania drużynowe.
W konkursie indywidualnym uczniowie mieli w ciągu 60 minut do rozwiązania 5 zadań, oczywiście dostosowanych do wymagań zawartych w regulaminie. W każdej kategorii wiekowej można było uzyskać maksymalnie 25 punktów.

W kategorii klas IV, gdzie startowało 18 uczniów I miejsce zajął Jakub Biłas (SP2 Sanok), II miejsce – Maria Lechowicz (ZSP2 Ustrzyki Dolne), a miejsce III – Mateusz Mikłasz (SP1 Pruchnik).

W kategorii klas V – 17 zawodników – nie przyznano pierwszego miejsca. II miejsce zdobył Seweryn Jarosz (SP4 Sanok), a na miejscu III uplasowali się – Wiktor Tokarz (SP Łukowe), Julian Semenowicz (SP Zarszyn) i Dawid Michałek (SP1 Sanok)

W kategorii klas VI najlepszymi spośród 17 zawodników okazali się: I miejsce – Błażej Skrzeszewski (SP1 Sanok), II miejsce – Dagmara Zawada (SP Zarszyn), a miejsce III – Milena Bonk (SP2 Sanok).

Wśród siódmoklasistów największą liczbę punktów zdobył – Marek Porada (SP Tarnawa Dolna), tuż za nim był Karol Kubicki (SP1 Pruchnik), a trzeci był – Robert Olejarz (SP1 Pruchnik).

II miejsce wśród ósmoklasistów zajął Michał Tokarz (SP Łukowe), a III miejsce – Piotr Solarz (SP Zagórz). W tej kategorii również nie przyznano pierwszego miejsca.

W konkursie drużynowym wystartowało 12 „KWINTETÓW”, które zmagały się z dziesięcioma zadaniami. Tutaj ważne były: umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i sprawne liczenie, umiejętność rozwiązywania zadań – zagadek, szacowania, zapamiętywania, a w dużej mierze współpracy w grupie.
Na wynik KWARTETU pracowały TERCETY – 456 i  DUETY – 78. Tercety i duety rozwiązywały zadania przy oddzielnych stolikach, natomiast ostatnie, dziesiąte, zadanie cały „kwintet” wykonywał razem.

W kategorii TERCETÓW – 456 zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej, a w kategorii DUETÓW 78 – drużyna SP2 Sanok.

Ostatecznie najlepsi w kategorii KWINTETÓW  okazali się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku, II miejsce zajęła drużyna z SP4 w Sanoku, a na miejscu III uplasowała się drużyna z SP w Tarnawie Dolnej.

Zwycięskie zespoły odebrały puchary, dyplomy, a każdy uczestnik – dyplom pamiątkowy i upominek.

Najlepszym zawodnikom konkursu indywidualnego nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego podsumowania, które odbędzie się na 6 czerwca 2019 r. w SP2 w Sanoku.

„Supermatematyk” jest jednym z nielicznych konkursów matematycznych, w którym chętnie biorą udział uczniowie szkół podstawowych z naszego regionu. W tym roku uczestniczyli w nim młodzi matematycy ze szkół w: Czaszynie, Falejówce, Jaćmierzu, Łukowem, Sanoku (SP1, SP2, SP4, SP8), Tarnawie Dolnej, Ustrzykach Dolnych (ZSP1, ZSP2), Zagórzu (SP1, SP2), Zarszynie, Pruchniku (SP1).

Zawody dają możliwość rozwoju uczniom uzdolnionym matematycznie, pokazują, że zabawa z matematyką to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, a także powiększają grono miłośników Królowej Nauk.

Serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy przygotowują uczniów do zawodów oraz poświęcają swój sobotni czas, by wspólnie bawić się matematyką i odkrywać jej piękno.

Wszystkim zawodnikom, laureatom i ich nauczycielom gorąco gratulujemy.

Organizatorzy serdecznie dziękują: Burmistrzowi Miasta Sanoka i Dyrekcji SP2 w Sanoku za pomoc w ufundowaniu nagród dla wszystkich uczestników.