Czas podsumować 2016 rok

Udostępnij na Facebooku

Szanowni Państwo. Zbliża się dużymi krokami Nowy Rok 2017. Ale zanim go powitamy, może warto powrócić choć na chwilę do tego, co udało się zrealizować w kończącym się 2016 roku w dziedzinie inwestycji, głównie na drogach. Nie będę wyręczał innych komisji Rady Miasta, a skoncentruję się na tym, za co odpowiada nasza Komisja Infrastruktury Miejskiej. Drogi, drogi i jeszcze raz drogi, apelowali do nas mieszkańcy w trakcie wyjazdowych posiedzeń. Ciągle są potrzeby, których nie udawało się zaspokoić w minionych kadencjach. Staramy się, wraz z panem Burmistrzem i Jego służbami, znaleźć właściwy czas i środki na zrealizowanie najpilniejszych zadań w tym zakresie. Przepraszamy, że niekiedy musicie Państwo jeszcze poczekać na to, co z Waszej perspektywy uchodzi za niecierpiące zwłoki. Ale budżetu nie dajemy rady podzielić tak, aby zająć się tylko i wyłącznie drogami, chodnikami oraz kanalizacją i oświetleniem. Jest jeszcze oświata, sport, pomoc społeczna, ochrona środowiska i wiele innych dziedzin, za które z mocy Ustawy odpowiada samorząd miejski. Powie ktoś, truizm, ale tak jest!

Teraz do rzeczy, czyli do nakładów w 2016 roku. Otóż staraliśmy się, jak umiemy, podzielić środki sprawiedliwie, co nie oznacza po równo!. Decydowały też zaszłości, możliwość pozyskania środków z zewnątrz, posiadana dokumentacja, bądź brak jej potrzeby. Czy się nam to udało? Sami Państwo oceńcie.

Dąbrówka: nakłady miasta w wysokości 915 tys. zł przeznaczono głównie na ciąg ulic od Dąbrowieckiej, Norwida, Zamenhoffa, Kasprowicza po Staffa. Dodatkowo ulica Ustronie, Leszczynowa, Gołębia, Baczyńskiego. Środki zewnętrzne uzupełniły te nakłady o 498 tys. zł od wojewody i 63 tys. zł na ul. Ustronie.

Wójtostwo: zostało „wywianowane” kwotą 849 tys. zł z przeznaczeniem na remont ulicy Sadowej, Armii Krajowej, Biała Góra, Rybickiego, Jodłową i parking przy Jana Pawła II. Nie możemy dalej realizować Sadowej, gdyż jej kawałek znajduje się w strefie zalewowej i wymaga pozwolenia oraz oceny przez RZGW w Krakowie.

Śródmieście: 590 tys. zł to ulice Wiejska, Grunwaldzka, Podgórze, plac i podjazd przy Przedszkolu nr 1, szkole podstawowej nr 2, sięgacz do garaży od Daszyńskiego, Wesoła oraz chodnik przy Lenartowicza.

Posada: otrzymała trochę więcej, aniżeli pierwotnie planowano, bo 585 tys. zł. Za te środki wyremontowano ulicę Leśną, Kołłątaja, łącznik Rzemieślnicza – Robotnicza, plac przy sklepie As. Warto też pamiętać o dużym zaangażowaniu nakładów w remont na cmentarzu.

Olchowce: tylko w zakresie modernizacji dróg otrzymały kwotę 565 ts. zł, za którą zrealizowano remont Narożnej, Zagłoby, Wyspiańskiego, Gajowej. Był też nowy plac zabaw w dawnych osiedlu wojskowym, ale to już poza środkami na drogi.

Błonie: otrzymało tylko 493 tys. zł, ale warto dodać, że ulica Podgórze oraz parking pod wzgórzem zamkowym też służy tym mieszkańcom. Nakłady drogowe poszły głównie na Al. Wojska Polskiego, dokumentację na remont Kochanowskiego – Prugara Ketlinga w 2018 r, Opłotki. Nie udało się zrealizować innych nakładów z uwagi na brak dokumentacji z Krakowa od RZGW / chodzi o ograniczenia związane ze strefą zalewową /.

Zatorze: ta dzielnica otrzymała jedynie 350 tys. zł z przeznaczeniem na dokończenie remontu Jezierskiego, początek Głowackiego oraz chodnik przy Stawiska.

A teraz o planach na 2017 rok. Po dość burzliwych dyskusjach na klubie radnych PiS, w komisjach, po niewielkich poprawkach propozycji pana Burmistrza, Komisja Finansowo Gospodarcza zgodziła się 12 głosami radnych na podział kwoty 2,2 mln zł zaproponowany przez panią radną Teresę Lisowską z rozdziałem na 5 dzielnic.

A wygląda to tak:

Dąbrówka: – Jarzębinowa 80 tys. zł; Lisowskiego chodnik 50 tys. zł; Zaleskiego 110 tys. zł; Al. Najśw. Marii Panny – Kujawska 200 tys. zł

Posada: przystanek przy Beksińskiego 120 tys. zł; Kołłątaja zakończenie 140 tys. zł; Robotnicza – Rzemieślnicza 160 tys. zł; przebudowa Sowiej 20 tys. zł.

Zatorze: Głowackiego kontynuacja 210 tys. zł; Płowiecka 180 tys. zł; Niedzielskiego 50 tys. zł.

Olchowce: Witkiewicza 150 tys. zł; Wyspiańskiego 200 tys. zł; Malownicza 90 tys. zł.

Śródmieście: Polna 190 tys. zł; Grunwaldzka chodnik 65 tys. zł; Feliksa Gieli dolny odcinek 60 tys. zł; Boczna 65 tys. zł; Modrzewskiego nakładka 30 tys. zł; Sanowa chodnik 30 tys. zł.

Musicie Państwo wiedzieć, że w ramach Budżetów Obywatelskich wybrano jeszcze następujące ulice: Modrzewiowa 50 tys. zł; Kenara 50 tys. zł; Stefana Batorego 50 tys. zł, dopłata miasta do zadania powiatu z 50% udziałem środków wojewody do ulicy Traugutta ma wynieść 717 tys. zł, a na realizację modernizacji Kochanowskiego – Prugara Ketlinga, także z 50% udziałem środków od wojewody, przeznaczyliśmy 1,1 mln zł. W uzupełnieniu są jeszcze zadysponowane środki na budowę łącznika od Ronda Beksińskiego do obwodnicy oraz dokumentację łącznika do ulicy Łany. O innych szczegółach poinformuję już w 2017 roku. Zapowiada się, że Sanok w 2017 roku będzie wielkim placem budowy, biorąc pod uwagę rozpoczęcie budowy obwodnicy, dworca multimodalnego, Centrum Rehabilitacji i Sportu, modernizacji stadionu Wierchy, ocieplania obiektów miejskich, remontu pomieszczeń Biura Wystaw Artystycznych i wielu innych.

Kończąc, życzę Państwu dobrych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie Rodziny i najbliższych oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2017. Oby nie był gorszy od mijającego!

Udostępnij na Facebooku

Komentarzy: 2 do “Czas podsumować 2016 rok”

 1. avatar Anonim pisze:

  A CO Z REMONTEM UL LANY – NIE WYSTARCZY ZAREZERWOWAC PIENIADZE NA PROJEKT LACZNIKA TA DROGE TRZEBA GRUNTOWNIE WYREMONTOWAC!!!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • avatar Jan Wydrzyński pisze:

   Ul. Łany jest zaakceptowana do Programu budowy i modernizacji dróg / ma obowiązywać do 2019 r / w roku 2018. Tak zdecydowali radni, gdyż mamy szansę na 50% dopłatę z Budżetu Wojewody do kosztów realizacji. Chyba bardzo rozsądnie?! Czyż nie?

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."

*