Bezpłatne badania profilaktyczne u kobiet

Udostępnij na Facebooku

Bezpłatne badania profilaktyczne u kobiet

Zaledwie 20-40 proc. kobiet zgłasza się na bezpłatne badania profilaktyczne
42 proc. uprawnionych Polek skorzystało dotychczas z programu profilaktyki raka piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zaledwie 21 proc. – z programu profilaktyki raka szyjki macicy – wynika z danych NFZ.
„Nie mam czasu, nie mam ochoty, nie znam się, boję się” – te odpowiedzi padają najczęściej, kiedy pytane są pacjentki, dlaczego nie skorzystały z tych programów.

Profilaktyka jest podstawą medycyny, nie terapia. Terapia bardzo często oznacza już zmianę stanu zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, także naszej pozycji, jaką mamy w społeczeństwie, to często już nie wraca do 100-procentowej wartości wyjściowej.
Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy jest adresowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat. Bezpłatne badania cytologiczne można wykonać w każdej poradni ginekologicznej, która ma umowę z NFZ. Skierowanie nie jest potrzebne.

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi jest adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Również w tym przypadku skierowanie nie jest potrzebne.

Program profilaktyki raka szyjki macicy objął 21 proc. uprawnionych kobiet w całej Polsce. Średnio w całym kraju programem profilaktyki raka piersi zostało objętych 42 proc. uprawnionych pań. Część kobiet chodzi prywatnie, ale te badania są stosunkowo drogie, w związku z tym podstawą jest profilaktyka refundowana przez państwo.

Niezgłaszanie się na badania profilaktyczne wynika często ze strachu przed zmianami nowotworowymi. Pytając kobiety, czy bada pani sama piersi – co powinna każda z pań czynić w okolicach miesiączki, kiedy gruczoł jest najdelikatniejszy – słyszymy: nie badam, bo się boję, że coś znajdę.

Wszyscy boimy się nowotworów, natomiast to na pewno nie zwalnia ze zdroworozsądkowego postępowania.

Doc. Lubomir Bodnar z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przypomina, że wciąż połowa chorych, u których wykryto raka szyjki macicy, umiera.

Przyczyny są dwojakie: rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów na wczesnych etapach rozwoju, zaś kobiety nie wykonują badań cytologicznych lub robią to zbyt rzadko. Połowa kobiet, u których wykryto raka szyjki macicy nigdy nie miała wykonanej cytologii. Dlatego potrzebne są wciąż takie inicjatywy edukacyjne, jak Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych.

Z pewnością, aby zwiększyć liczbę kobiet zgłaszających się na badania, należy stale dążyć do podnoszenia świadomości i wiedzy w społeczeństwie o możliwościach wyleczenia kobiet, u których zdiagnozuje się chorobę we wczesnym stadium.
Dobrze byłoby, aby lekarze POZ włączyli się w działania edukacyjne, aby zachęcali i pilnowali kalendarza badań profilaktycznych u kobiet.

Udostępnij na Facebooku

Napisz komentarz:

*