Leki 75+ bezpłatne insuliny dla diabetyków

Udostępnij na Facebooku

Od 1 stycznia 2017 r. seniorzy po 75 r.ż. mogą odbierać w aptekach bezpłatne leki ze zmodyfikowanej listy dla Seniorów „S”. Na zmianach najbardziej zyskali chorzy na cukrzycę, którzy mają dostęp do wszystkich insulin.

Lista leków 75+ po zmianach liczy 1167 produktów, jest więc „bogatsza” o 38 nowych pozycji. Eksperci zaznaczają jednak, że wykaz nadal musi być modyfikowany.

Od 1 stycznia 2017 roku Ministerstwo Zdrowia uzupełniło wykaz o kolejne rodzaje insulin, na których brak narzekali pacjenci i lekarze. Wcześniej chorzy po 75 r.ż. mogli otrzymać bezpłatnie jedynie długodziałające produkty; obecnie nie płacą również za te o krótkim działaniu – insuliny ludzkie i analogi insulin ludzkich. Również na liście leków refundowanych 1 stycznia pojawił się bardzo nowoczesny, wolnodziałający analog insuliny ludzkiej. To preparat o nazwie Toujeo, który daje pacjentom nadzieję na lepsze wyrównanie cukrzycy, bez groźby hipoglikemii.

Oprócz insulin, na senioralny wykaz po raz pierwszy trafił także proszek do inhalacji stosowany u pacjentów cierpiących na przewlekłą, obturacyjną chorobę płuc (POChP); preparat nosi nazwę Incruse.

Ponadto do wykazu dodano leki zawierające substancję czynną pramipexolum do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona.

Bezpłatne przestały być też niesterydowe leki przeciwzapalne, mające w składzie naproksen, które stosuje się m.in. w leczeniu bólu reumatycznego.

Środowisko diabetologów jest zadowolone, ale…
Zmiany w wykazie „S” dotyczące insulin zdecydowanie chwali prof. Grzegorz Dzida. Podkreśla, że cukrzyca w swoim naturalnym przebiegu prowadzi do momentu, w którym jedynym skutecznym środkiem mogącym obniżyć poziom cukru jest insulina.

Częstość cukrzycy wzrasta wraz z wiekiem. Po 65 r.ż. chorobowość z jej powodu wynosi aż 20 proc. Dlatego pojawienie się na liście senioralnej wszystkich insulin środowisko diabetologiczne przyjęło z dużym zadowoleniem.

Do tej pory analogowe insuliny krótkodziałające i ich mieszanki były na liście ryczałtowej, ale dopłata do nich wynosiła 40-50 zł za opakowanie. Dla starszych ludzi była to często kwota zaporowa. Dlatego seniorzy nie chcieli kupować tego typu insulin, mimo że są one wygodniejsze w stosowaniu i wiążą się z mniejszym ryzykiem niedocukrzeń.

Udostępnij na Facebooku

Napisz komentarz:

*