Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Gość Tomasz

Czy w Gminie Zagórz powstanie największe składowisko śmieci w południowej części Podkarpacia? (FILM)

16 postów w tym temacie

Rozbudowa składowiska odpadów komunalnych i budowa dwóch kompostowników w Średniem Wielkiem. Zadania te zostały ujęte w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. Jeżeli inwestycja zostanie zrealizowana – według planu do roku 2031 – na składowisko mogłyby trafiać odpady nawet z 42 okolicznych gmin.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym rozmawiamy z Andrzejem Kuligiem, dyrektorem Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

Do sprawy powrócimy!

http://esanok.pl/2017/czy-w-gminie-zagorz-powstanie-najwieksze-skladowisko-smieci-w-poludniowej-czesci-podkarpacia-film-00e13dm-00e2mp.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kompostownia za i przeciw

Temat kompostowni, która ma powstać w okolicach w Ustrzykach, na salę sesyjną ściągnął zwolenników i przeciwników jej powstania. Radni mieli zdecydować o tym, czy gmina będzie mogła zaciągać zobowiązania finansowe na dokumentację i badania terenu pod tę inwestycję.

- Nie chcemy tracić miejsc pracy, a tak może być jak nie powstanie kompostownia. Utrzymujemy całe rodziny. Teraz kompostownie to najwyższa technologia i ekologia, nie szkodzą środowisku i nie śmierdzą – mówili pracownicy MPGK.

Przeciwnicy budowy przekonywali jednak, że ta inwestycja zniszczy turystykę w regionie, będzie przyczyną wielu chorób. - Wjeżdżając do stolicy Bieszczad, będzie czuć potężny smród, a po ulicach będą biegać szczury – snuli czarne wizje zarzucając radnym, że nie stoją po ich stronie chociaż wcześniej obiecywali co innego.
Burmistrz Bartosz Romowicz tłumaczył, że teraz radni wyrażają zgodę na to, by ruszyć z dokumentacją kosztorysową inwestycji. Są to między innymi mapy, badania geologiczne, badania techniczne czy inwentaryzacja. - Środki musimy teraz uruchomić, chociaż jeszcze nie mamy Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami od marszałka, który ma zdecydować czy kompostownia powstanie tu czy w Zagórzu – informował radnych burmistrz. - Dokumentację musimy mieć przygotowaną już teraz. Jeśli marszałek zdecyduje, że u nas powstanie tylko stacja przeładunkowa, to te dokumenty w dużej mierze dadzą się wykorzystać.

Z przeciwnikami budowy kompostowni od początku identyfikował się tylko jeden radny, Bogusław Pleskacz z PiS. Na ostatniej sesji dołączył do niego radny Tadeusz Kocur z BSS, czym zaskoczył zgromadzonych na sali. Jego wystąpienie przeciwko kompostowni wyraźnie poddenerowało kolegów klubowych. - Załóżmy hipotetycznie, że to my tam żyjemy. Nie pozwólmy by zwyciężył biznes, kiedyś będziemy żałować tego kroku – mówił radny.

Radni zagłosowali. Za było 13, a przeciw 2 osoby – właśnie radni Bogusław Pleskacz i Tadeusz Kocur.
- W ostatnich wyborach Stowarzyszenie Aktywni dla Bieszczad oraz BSS reklamował trasy turystyczne w okolicach, opowiadali o planach inwestycyjnych i rozwoju turystyki. Nie wierzę, że po powstaniu kompostowni, ktoś zechce do nas przyjechać – przekonywał radnych Dariusz Wojciechowski, prezes Stowarzyszenie Czyste Ustrzyki Dolne. - Teraz będziemy uchodzić za bieszczadzką stolicę smrodu. Przeprowadźmy konsultacje społeczne w tej sprawie, zapytajmy o zdanie naukowców i lekarzy. Dowiedzmy się jakie zagrożenie niesie za sobą taka budowa.

- My tej sprawy nie kończymy, myślę, że będzie omawiana jeszcze wiele razy. Żyjemy obok siebie i wszyscy chcemy życia bez smrodu, ale nie podzielam obaw, które wy teraz macie – odpowiedział przewodniczący rady Bogdan Ferenc.

http://www.bieszczadzka24.pl/wydarzenia/kompostownia-i-bezpieczenstwo-sesja-w-ustrzykach/402

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zniszczą Gminę Zagórz Ci radni i ten burmistrz - syf jaki zostawią budując wysypisko zniszczy wszystko doszczętnie to co ekologiczne i czyste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 5.03.2017 o 5:21 PM, Gość Tomasz napisał:

To w Ustrzykach Dolnych miała powstać kompostownia a nie w Gminie Zagórz. Mieszkańcy Ustrzyk Dolnych i okolicznych wiosek już w 2015 roku protestowali i nie pozwolili na budowę kompostowni u siebie. Wtedy władze Gminy Zagórz „zaprosiły” kompostownie do siebie? Więcej na stronie:

http://www.bieszczadzka24.pl/aktualnosci/zmiana-lokalizacji-kompostowni/558

(...) Romowicz napisał, że wraz z burmistrzem Zagórza przesłał do marszałka województwa pismo, w którym proszą o ujęcie planowanej budowy kompostowni w miejscowości Średnie Wielkie, w aktualizacji Wojewódzkiego Programu Gospodarki Odpadami. (...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda że burmistrz Zagórza jest mieszkańcem Łukowego i mieszka na granicy Łukowego i Średniego Wielkiego ?

Teraz to tych mieszkańców gminy Zagórz nie rozumiem ,a w szczególności Średniego Łukowego Czaszyna.Co to za ludzie nie mają pojęcia co ten człowiek im w beszczelny sposób pcha ludziska gdyby u nas coś takiego robili radni,dawno by ich nie było. 

 

O zmianę lokalizacji kompostowni walczyli nie tylko mieszkańcy Ustrzyk Dolnych, ale i okolicznych wiosek, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Czyste Ustrzyki Dolne. Przekonywali, że ta inwestycja spowoduje załamanie turystyki na naszym terenie i jest zagrożeniem ekologicznym dla gminy.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zmieniły się przepisy i marszałek uwzględnił wniosek burmistrza i wydał pozytywną dla mieszkańców Ustrzyk Dolnych opinię – mówi Dariusz Wojciechowski, prezes Stowarzyszenia Czyste Ustrzyki Dolne. – Mamy nadzieje, że starania burmistrzów o to, by kompostownie zlokalizować w okolicach Zagórza zakończą się sukcesem. Jednocześnie chcę dodać, że nie zawieszamy działalności naszego stowarzyszenia. W okolicach Ustrzyk jest wiele do zrobienia. Chcemy walczyć o kanalizację w Równi i Ustajanowej oraz o czysty Strwiąż. Będziemy prowadzić też akcję uświadamiającą mieszkańców, że nasze czyste powietrze zależy od tego czym palimy w piecach – dodaje.

Wojciechowski przekonuje również, że mieszkańcy Ustrzyk nie stracą na tym iż kompostownia zostanie przeniesiona. – Miejsc pracy nie stracą pracownicy sortowni, bo najprawdopodobniej zostanie ona zmodernizowana i przekształcona w nowoczesny punkt selektywnego zbierania odpadów. Dodatkowo czyste środowisko jest czymś bezcennym. Przez kompostownie zbankrutowałyby okoliczne pensjonaty i agroturystyki, a teraz ta dziedzina gospodarki będzie się mogła bez przeszkód rozwijać – dodaje prezes.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieszkańcy Gminy Zagórz nic nie wiedzą jaki los gotują radni i burmistrz mieszkańca - wielka cisza na ten temat. Nikt mieszkańców nie pytał o zdanie. Taką władze trzeba odesłać na śmietnik historii. Wybory już za 1,5 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie będziemy czekać do wyborów, rozliczymy ich w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w Gminie Zagórz powstanie największe składowisko śmieci w południowej części Podkarpacia? Oficjalna odpowiedź UMIG Zagórz na to pytanie brzmi:

W nawiązaniu do obszernego materiału filmowego pt. „Czy w Gminie Zagórz powstanie największe składowisko śmieci w południowej części Podkarpacia”, który ukazał się w dn. 21 lutego br. na łamach portalu internetowego Esanok.pl należy podkreślić, iż Gmina Zagórz nie prowadzi żadnych prac w kierunku rozbudowy składowiska w miejscowości Średnie Wielkie o kolejne kwatery. Perspektywy dalszego funkcjonowania tego obiektu zapisano w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami (WPGO) przyjętym przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w styczniu 2017 r. Ujęta w tym dokumencie ewentualność rozbudowy wspomnianego tu składowiska może nastąpić nie wcześniej niż w roku 2024.

Decyzję w tej kwestii podejmować będą władze samorządowe przyszłych kadencji. Akces Gminy Zagórz do WPGO bynajmniej nie był podyktowany altruizmem wobec innych samorządów, ale troską o domowe budżety naszych mieszkańców. Nie uczestnicząc aktywnie w tworzeniu wojewódzkiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi Gmina Zagórz skazywałaby się na rolę biernego petenta zdanego na łaskę lub niełaskę innych podmiotów.

Do tej pory z czterech zaprojektowanych kwater składowiska w Średnim Wielkim wybudowano dwie. Ich łączna pojemność została wykorzystana na poziomie ok. 60%, co daje ok. 80 000 metrów sześciennych do dalszego zagospodarowania. Postulowane przez niektórych natychmiastowe zamknięcie tego obiektu wiązałoby się z koniecznością zasypania tego ogromnego wykopu, co uwzględniwszy średnie ceny za wykopanie i transport jednego metra sześciennego ziemi tylko na odległość 1 km kosztowałoby ok 1,6 – 2 mln zł.

W tym wariancie likwidacji składowiska, nieuwzględniającym kosztów zakupu ziemi oraz jej plantowania i zagęszczania, nie ma możliwości pozyskiwania żadnych środków zewnętrznych, gdyż takowe dostępne są na rekultywacje zapełnionych instalacji, a nie na zasypywanie ich niewykorzystanych objętości.

W zaistniałej sytuacji Gmina Zagórz kierując się naczelną zasadą zrównoważonego rozwoju podejmuje działania zmierzające do optymalnego wykorzystania istniejącego potencjału składowiska w Średnim Wielkim.

Jerzy Zuba
UMiG Zagórz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jerzy Zuba nie w Średnim Wielkim, tylko w Średniem Wielkiem, to tak na przyszłość, żebyś wiedział jak przyjedzie telewizja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panie Jerzy czy mógłby pan wstydu oszczędzić sobie i potencjalnym wyborcom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tego pana na zdjęciu coś cały czas razi.......Zdjąłby w końcu te okulary i popatrzyłby ludziom w oczy......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo przed II wojną światową na tych terenach Bieszczadów zamieszkiwał naród Rusiński w wiekszości dokładnie Łemkowie nie Ukraińcy więc co się dziwić, że nazwy miejscowości są Rusińskie. Inna sprawa, że sporo Rusynów tu zostało i unikło wysiedlenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0