REKLAMA
REKLAMA

Szlakiem dawnych osad

GMINA BUKOWSKO. 24 września br. w ramach projektu „Szlakiem dawnych osad” została otwarta ścieżka dydaktyczna, wiodąca przez Zboiska, Ratnawicę, Bełchówkę do Bukowska, ukazująca walory kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe gminy Bukowsko.

Elżbieta Jurkiewicz dyrektor ZS w Pobiednie powitała zebranych gości. Z kolei wicedziekan ks. Bogdan Nitka, ks. Leszek Wałczyk oraz dyrektor ks. Marek Duda poświęcili ścieżkę, a wójt gminy Piotr Błażejowski, przewodniczący Rady Powiatu Sanockiego Robert Pieszczoch, z-ca nadleśniczego Janusz Bobik, dyr. HPI Markus Törnberg i Elżbieta Jurkiewicz dokonali symbolicznego jej otwarcia.

Następnie goście przebyli wyznaczony odcinek ścieżki, a w Ośrodku Rekolekcyjnym „Caritas” w Zboiskach, obejrzeli przygotowaną prezentację, dokumentującą realizację projektu, który trwał od lipca 2007 r. do lipca 2010 r., a realizowany był przez grupę nauczycieli i wolontariuszy: lidera projektu Marię Ambicką, Krystynę Rachwał, Dorotę Kobylarską, Roberta Koczerę, Andrzeja Zagórskiego, Mieczysława Rakoczego, Mariana Piotrowskiego oraz uczniów, a finansowany przez HEIFER PROJECT INTERNATIONAL w POLSCE.

Dzięki projektowi uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie wyjeżdżali na wycieczki m.in. do Lwowa, Krakowa, Oświęcimia, Łańcuta, Bolestraszyc. Wzięli udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych w Bieszczadzkim Parku Narodowym w Ustrzykach Dolnych.

Wracając do ścieżki, warto dodać, że na trasie wędrówki można podziwiać piękne krajobrazy oraz niepowtarzalny świat roślin i zwierząt. Dodatkowo spotkać tu można miejsca pełne tajemnic, nostalgicznych wspomnień, niecodziennych sytuacji i historycznych zdarzeń.

Szlak tworzy 15-kilometrowa trasa, którą oznakowano kolorem żółtym (żółte kółko). Zaczyna się przy Ośrodku Rekolekcyjnym Caritas w Zboiskach, a kończy się przy cmentarzu żydowskim w Bukowsku.

Trasę ścieżki można rozpocząć również od Bukowska oraz podzielić ją na etapy. Wyznaczono na niej 12 przystanków. Przy przystanku nr 7 urządzono miejsce odpoczynku, gdzie znajduje się wiata spoczynkowa, pod którą można zjeść zabrany ze sobą posiłek. Ścieżka przeznaczona jest dla osób w każdym wieku chcących obcować z przyrodą. Aby łatwiej było z niej korzystać, opracowany został folder oraz przewodnik z mapką, opisujący szczegółowo przebieg ścieżki i poszczególne przystanki. Jest on do nabycia w budynkach szkół gminy oraz ośrodku Caritas.

Wykonano również 9 tablic informacyjnych, które zostały sfinansowane przez Nadleśnictwo w Lesku. Podsumowując, przypomnę, że ścieżka adresowana jest przede wszystkim do uczniów i nauczycieli wszystkich etapów edukacji, a także mieszkańców i turystów zainteresowanych walorami przyrodniczymi gminy Bukowsko.

Maria Ambicka


ZDJĘCIA: Jan Muszański

30-09-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)