REKLAMA
REKLAMA

NIEDZIELA: JARMARK IKON W SANOKU

SANOK. W Bieszczadach działa ponad 50 pracowni ikon. W samym Sanoku, co najmniej 10 osób zajmuje się ich wykonywaniem. Jeszcze więcej jest artystów ludowych, rzeźbiarzy, malarzy, tkaczy, producentów oryginalnych biżuterii i ozdób, koronkarzy, hafciarzy, garncarzy, kowali itd.

Liczy się ich na setki. Francuzi zaczęli nazywać dolinę Sanu w okolicach Sanoka „Doliną Ikon”.

Nikogo zatem nie powinno dziwić, że Urząd Miasta Sanoka postanowił organizować w każdą trzecią niedzielę lipca „Jarmark Ikon”. Według kierownika Referatu Promocji i Kultury Wojciecha Pajestki impreza w swym zamierzeniu ma promować w ogólnopolskiej skali twórców i rękodzielników z Podkarpacia, Bieszczadów i Sanoka. Ma stanowić dopełnienie istniejącego od dziesięciu już lat „Szlaku Ikon”. Dzięki imprezie powinno również wzrosnąć zainteresowanie zbiorami ikon w obu sanockich muzeach.
– Pragniemy, aby przedsięwzięcie, którego uzupełnieniem będą koncerty uliczne, wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń wakacyjnych dla turystów i samych mieszkańców naszego grodu – twierdzi wiceburmistrz Sanoka Marian Kurasz.

Również w tym roku nie zabraknie prezentacji sanockich, bieszczadzkich i podkarpackich pracowni ikon, artystów ludowych i rzemieślników z Sanoka, gminy i powiatu sanockiego, Bieszczadów i całego Podkarpacia, w tym garncarzy, kowali, koronkarzy, wytwórcy przedmiotów z drewna i wikliny. Na jarmarku staną także stragany pszczelarzy i sprzedawców wyrobów z wosku, rzeźbiarzy, malarzy, producentów oryginalnej biżuterii i ozdób oraz osób serwujących domowe wypieki. Będą również prezentacje kół gospodyń wiejskich oraz liczne atrakcje dla dzieci.

Na sanockim rynku zaśpiewają:
14:30 – KAPELA STAŚKA DERENIA
15:30 – HAPPY QUARTET
17:00 – JOKE FERAJNA
18:30 – THE CALOG
20:00 – GWIAZDA JARMARKU – SIWY DYM

BURMISTRZ MIASTA SANOKA ZAPRASZA NA
JARMARK IKON – 17 LIPCA 2011r.
Początek – godzina 10:00 – na ulicy 3 Maja i ulicach przyległych

PATRONAT HONOROWY: Marszałek Województwa Podkarpackiego

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, SPGK, SPGM.

15-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)