REKLAMA
REKLAMA

NIEDZIELA: JARMARK IKON W SANOKU

SANOK. W Bieszczadach działa ponad 50 pracowni ikon. W samym Sanoku, co najmniej 10 osób zajmuje się ich wykonywaniem. Jeszcze więcej jest artystów ludowych, rzeźbiarzy, malarzy, tkaczy, producentów oryginalnych biżuterii i ozdób, koronkarzy, hafciarzy, garncarzy, kowali itd.

Liczy się ich na setki. Francuzi zaczęli nazywać dolinę Sanu w okolicach Sanoka „Doliną Ikon”.

Nikogo zatem nie powinno dziwić, że Urząd Miasta Sanoka postanowił organizować w każdą trzecią niedzielę lipca „Jarmark Ikon”. Według kierownika Referatu Promocji i Kultury Wojciecha Pajestki impreza w swym zamierzeniu ma promować w ogólnopolskiej skali twórców i rękodzielników z Podkarpacia, Bieszczadów i Sanoka. Ma stanowić dopełnienie istniejącego od dziesięciu już lat „Szlaku Ikon”. Dzięki imprezie powinno również wzrosnąć zainteresowanie zbiorami ikon w obu sanockich muzeach.
– Pragniemy, aby przedsięwzięcie, którego uzupełnieniem będą koncerty uliczne, wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń wakacyjnych dla turystów i samych mieszkańców naszego grodu – twierdzi wiceburmistrz Sanoka Marian Kurasz.

Również w tym roku nie zabraknie prezentacji sanockich, bieszczadzkich i podkarpackich pracowni ikon, artystów ludowych i rzemieślników z Sanoka, gminy i powiatu sanockiego, Bieszczadów i całego Podkarpacia, w tym garncarzy, kowali, koronkarzy, wytwórcy przedmiotów z drewna i wikliny. Na jarmarku staną także stragany pszczelarzy i sprzedawców wyrobów z wosku, rzeźbiarzy, malarzy, producentów oryginalnej biżuterii i ozdób oraz osób serwujących domowe wypieki. Będą również prezentacje kół gospodyń wiejskich oraz liczne atrakcje dla dzieci.

Na sanockim rynku zaśpiewają:
14:30 – KAPELA STAŚKA DERENIA
15:30 – HAPPY QUARTET
17:00 – JOKE FERAJNA
18:30 – THE CALOG
20:00 – GWIAZDA JARMARKU – SIWY DYM

BURMISTRZ MIASTA SANOKA ZAPRASZA NA
JARMARK IKON – 17 LIPCA 2011r.
Początek – godzina 10:00 – na ulicy 3 Maja i ulicach przyległych

PATRONAT HONOROWY: Marszałek Województwa Podkarpackiego

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, SPGK, SPGM.

15-07-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)