REKLAMA
REKLAMA

Kolejny zagraniczny staż, kolejne doświadczenia i nowe zawodowe umiejętności

Uczennice Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku kolejny raz miały możliwość odbycia zagranicznego stażu zrealizowanego w ramach programu UE Uczenie się przez całe życie Leonardo da Vinci i podnoszącego ich kwalifikacje zawodowe.

PROGRAM LEONARDO DA VINCI „UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE”
Staż z kosmetologii i fryzjerstwa szansą  na sukces na europejskim rynku pracy

W projekcie uczestniczyła  grupa 16 uczennic z kl. III i IV technikum w zawodzie technik usług fryzjerskich. Realizowany był on w ramach współpracy ze Stredna Odborna Skola w Preszowie, a głównym jego celem był doskonalenie systemu kształcenia zawodowego. Projekt obejmował wykształcenie umiejętności wykonywania fryzur karnawałowych i awangardowych oraz nabycie podstawowych umiejętności  kosmetycznych w zakresie pielęgnacji twarzy i paznokci. Zakładał również  kształcenie kompetencji kulturowych i społecznych w ramach zajęć z przygotowania pedagogiczno – kulturowego realizowanego w Polsce i na Słowacji. Uczestniczenie w stażu pozwoliło uczennicom poszerzyć umiejętności z zakresu wykonania i stylizacji fryzur karnawałowych i awangardowych, nowoczesnej stylizacji włosów, projektowania i wykonywania zdobienia typu body painting, nabyć umiejętności doboru i wykonania makijażu, regulacji brwi, farbowania brwi i rzęs, artystycznego stylizowania i malowania paznokci. Dodatkowo wszystkie uczestniczki zdobyły kompetencje z zakresu samozatrudnienia oraz posługiwania się językiem słowackim z uwzględnieniem słownictwa zawodowego.

Projekt składa się z dwóch modułów: przygotowania pedagogiczno – kulturowo-językowego realizowanego częściowo w instytucji wysyłającej, a częściowo w instytucji przyjmującej oraz stażu odbywanego na Słowacji.

Głównym celem przygotowywania pedagogicznego był trening umiejętności społecznych i interpersonalnych kształcony w ramach ćwiczeń warsztatowych z zakresu psychologii oraz szkolenia nt. procedury samozatrudnienia.

Szkolenie językowe i kulturowe obejmowało wiadomości o kulturze słowackiej i naukę języka w profilu początkowym i profesjonalnym. Uczestniczki stażu odbyły szkolenie z języka słowackiego (w wymiarze 25 godzin) uwzględniające: słownictwo zawodowe oraz komunikowanie się w codziennych sytuacjach przeprowadzone przez wykwalifikowanego lektora. Natomiast w ramach przygotowania kulturowego uczestniczyły w wykładach przedstawiających historię i kulturę Słowacji.

W ramach przygotowania kulturowego organizowanego w trakcie stażu uczestniczki poznawały tradycję i kulturę słowacką. W tym celu zorganizowane zostały wycieczki kulturoznawcze do Koszyc i  Strebskiego Pleso oraz zwiedzanie zabytków Preszowa. Dodatkowym dopełnieniem powyższych treści były warsztaty kulturoznawcze przeprowadzone przez nauczycieli słowackich, dotyczące historii i kultury Preszowa. Ich celem było przybliżenie  specyfiki kulturowej kraju, w którym odbywał się staż.

Zajęcia praktyczne realizowane w ramach stażu w Stredna Odborna Skola w Preszowie  w dniach 8-19 listopada 2010 r. obejmowały dwa pięciodniowe moduły: fryzjerski i kosmetyczny.
Pierwszy  z nich zawierał następujące treści oraz ćwiczone umiejętności: diagnoza włosów oraz skóry głowy, wykonywanie fryzury klasycznej, karnawałowej i awangardowej, stylizacja fryzur, dobór akcesoriów i dodatków fryzjerskich, nowoczesna stylizacja włosów.

Zajęcia w module II dotyczyły następujących zagadnień: pielęgnacja twarzy, pielęgnacja oczu i ich oprawy, wykonywanie makijażu i body paintingu, pielęgnacja dłoni i paznokci, techniki przedłużania i zdobienia paznokci.

Produktami ww. projektu są: prezentacje multimedialne Fryzury karnawałowe i awangardowe oraz Awangardowe i karnawałowe zdobienie ciała i paznokci.

Potwierdzeniem nabytych umiejętności zawodowych było wystawienie dokumentu Europass Mobilność.

Podsumowaniem całości realizowanego projektu było zorganizowane dnia 31 stycznia 2011 roku w Zespole Szkół nr 5 w Sanoku seminarium poświęcone wymiernym i niewymiernym korzyściom z uczestniczenia w stażu zagranicznym – Staż z kosmetologii
i fryzjerstwa szansą na sukces na europejskim rynku pracy.

Jego program zawierał m.in. przedstawienie celów i założeń projektu oraz jego produktów w postaci prezentacji multimedialnych: Fryzury awangardowe i karnawałowe oraz Karnawałowe i awangardowe zdobienie ciała i paznokci, a także pokaz fryzur awangardowych i body paintingu przygotowany przez uczestniczki stażu. Na zakończenie wręczone zostały im certyfikaty uzyskane w ramach stażu. Rozpowszechniono również materiały promocyjne dotyczące zrealizowanego projektu.

Znów nas doceniono i wyróżniono! Darmowa wycieczka do Warszawy i udział w Ogólnopolskich Targach Edukacyjnych – Salon Edukacyjny „Perspektywy”

Wcześniej zaproszeni zostaliśmy na spotkanie koordynatorów, promotorów i realizatorów projektów unijnych w Brukseli, teraz na Ogólnopolskie Targi Edukacyjne – Salon Edukacyjny „Perspektyw” do Warszawy. Nasze projekty realizowane w ramach programu Leonardo da Vinci kolejny raz zostały docenione przez przedstawicieli Komisji Europejskiej.

KE po konsultacjach z zespołem merytorycznym programu Leonardo da Vinci wysoko oceniła nasze dotychczasowe zaangażowanie i osiągnięcia, w nagrodę dostaliśmy zaproszenie na ww. targi, by dokonać prezentacji swoich doświadczeń w ramach realizacji powyższych projektów. Nasz projekt i działania realizowane w jego ramach zostały docenione przez przedstawicieli Komisji Europejskiej. Udział w targach edukacyjnych to także doskonała okazja dla nas do promocji wizerunku szkoły oraz spotkania i dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej, którzy na co dzień decydują o finansowaniu i dalszych kierunkach rozwoju europejskich programów edukacyjnych, m.in. Leonardo da Vinci.

Nasza prezentacja odbędzie się w dniu 04.03.2011 r. o godz. 12, natomiast o godz. 14 weźmiemy udział w dużej konferencji z udziałem 500 młodych ludzi z całej Polski w Pałacu Kultury i Nauki. Jej głównym tematem będzie mobilność młodych ludzi – wykorzystywanie doświadczeń nabytych za granicą w karierze zawodowej oraz przyszłych reform edukacji. W dyskusji głos zabiorą m.in. Jan Truszczyński, Dyrektor Generalny ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej,

Ambasadorowie inicjatywy „Mobilna młodzież:” Jasiek Mela oraz Marta Sziłajtis – Obiegło, a także inne osobistości z życia publicznego w Polsce i Europie (przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Nauki, Ministerstwa Pracy).

Doceniając naszą dotychczasową współpracę Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, umożliwi młodzieży szkoły uczestnictwo w tej prestiżowej konferencji. Komisja Europejska zdecydowała się pokryć koszty transportu do Warszawy (w obie strony) dla max. 50 przedstawicieli (uczniów, nauczycieli) z naszej szkoły.
„Żeby możliwość bezpłatnego wyjazdu do Warszawy stała się formą gratyfikacji, jaką z przyjemnością Państwu oferujemy” – napisała pani Anna Samel z Zespołu Promocji i Informacji”. Komisja Europejska zapewnia również uczestnikom konferencji poczęstunek ok. godz. 16.00 oraz napoje dla prezentujących wystąpienie.

Katarzyna Michalak
foto: ZS nr 5 w Sanoku

28-02-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)