REKLAMA
REKLAMA

Pomnik Ofiarom gór zostanie odsłonięty w Bieszczadach

BIESZCZADY. W piątek 26 sierpnia na Przełęczy Wyżnej w Bieszczadach zostanie odsłonięty pomnik Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc. To pierwszy tego typu obelisk upamiętniający ludzi, którzy jako turyści stracili życie w Bieszczadach.

Choć góry te uważane są za łagodne, to kroniki Grupy Bieszczadzkiej GOPR w ciągu półwiecza jej istnienia zanotowały 99 ofiar śmiertelnych. Były wśród nich osoby zmarłe z wychłodzenia, w wyniku uderzeń piorunów i na skutek zawałów serca.

Pomysłodawcą pomnika, autorem projektu i wykonawcą jednocześnie jest Roman Dawidziak, rzeszowski konserwator zabytków i jednocześnie ratownik ochotnik GOPR.
– Bryła obelisku wykonana z łomów piaskowca ma nawiązywać do grzędy skalnej zwieńczonej krzyżem – mówi projektant i wykonawca pomnika. – Wszystkie elementy mają tu swoją symbolikę: krzyż ma wielorakie i bardzo czytelne w naszej kulturze znaczenie, z kolei głęboka rysa w konstrukcji przypominać ma o przewadze sił natury na słabością i nicością człowieka w obliczu gór.

Artystycznie wkomponowane w obelisk będą: emblemat GOPR, lina ratownicza związana w tzw.„buchtę” oraz imitacje szadzi i lodu na kamieniu. Całość jest już niemal gotowa, pozostało zamocować elementy wykończenia i uporządkować teren.
– Pomnik w zamyśle autorów ma przypominać o tragicznych zdarzeniach w naszych górach, ale też uświadamiać, że wielu z takich tragedii udało się zapobiec, dzięki akcjom ratunkowym. Dlatego jest on dedykowany „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc” – wyjaśnia Grzegorz Chudzik, naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR. – W realizację pomnika bardzo zaangażowali się bieszczadzcy samorządowcy. Odsłonięcie obelisku jest dla nas miłym akcentem obchodów 50-lecia ratownictwa w Bieszczadach.

Fundatorami obelisku są samorządy powiatu bieszczadzkiego: Miasto i Gmina Ustrzyki Dolne, Gmina Lutowiska, Gmina Czarna i Starostwo Bieszczadzkie. Uroczystość odsłonięcia będzie miała charakter spotkania goprowców i ludzi gór bez nadawania większego rozgłosu.

Pomnik będzie drugim, po „głazach Harasymowicza” tego typu obiektem na Przełęczy Wyżnej. Obok niego wiedzie uczęszczany szlak na Połoninę Wetlińską.

Program uroczystości w piątek 26 sierpnia 2011 r.:
godz. 14.00 – odsłonięcie i poświęcenie Pomnika,
godz. 14.30 – przejazd na camping do Górnej Wetlinki,
– spotkanie przy ognisku zorganizowane przez „Kuchnię Polową” Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

W imieniu Fundatorów zapraszamy wszystkich ratowników i przyjaciół  Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Komitet Organizacyjny Jubileuszu 50-lecia


12-08-2011

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)