REKLAMA
REKLAMA

Laser dla urologów (ZDJĘCIA)

SANOK. Sanoccy urolodzy otrzymali nowoczesne urządzenie medyczne do leczenia kamicy nerkowej – litotryptor laserowy „Litho 30W” z osprzętem zabiegowym firmy „Storz”. Aparat pozwala na usuwanie kamieni z układu moczowego drogą endoskopową.

Podczas zabiegu przez cewkę moczową wprowadza się cienki, światłowodowy wziernik – endoskop (ureterorenoskop), którym dociera się do kamieni (najczęściej w moczowodzie). Następnie przy pomocy lasera kruszy się kamienie, a ich resztki odsysa poprzez sondę. W urządzeniu wykorzystuje się laser holmowy. Pracuje on w widmie podczerwieni, a jego promieniowanie o długości fali 2100 nm jest w całości absorbowane przez wodę. Działanie aparatu oparte jest na efekcie fototermicznym. Energia lasera – wyzwalana pulsacyjnie – penetruje otaczające tkanki na głębokość do 0.5 mm, co zapewnia bezpieczeństwo pracy i zmniejsza niebezpieczeństwo uszkodzenia dróg moczowych.

Zabieg laserowego usuwania kamieni nerkowych trwa kilkadziesiąt minut. Jest to procedura alternatywna dla klasycznej operacji urologicznej, która wiąże się ze znieczuleniem ogólnym, urazem operacyjnym i tygodniowym pobytem w szpitalu. W przypadku zabiegu litotrypsji laserowej pacjent wychodzi do domu na drugi dzień. Leczenie cechuje się dużym bezpieczeństwem i wygodą. Ma zdecydowaną przewagę nad klasyczną operacją urologiczną.

Co roku do sanockiego Pododdziału Urologii trafia 200-250 chorych z silną kolką nerkową, która najczęściej jest rezultatem zaostrzenia kamicy nerkowej. Część z nich będzie mogła skorzystać z nowej metody leczenia.

Koszt zestawu do litotrypsji laserowej: 199 tys. zł.

Zakup sfinansowało Starostwo Powiatowe w Sanoku.

SPZOZ w Sanoku

05-03-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)