REKLAMA
REKLAMA

,,Bez tej miłości nie można żyć”. Wieczornica patriotyczna w Szkole Podstawowej nr 6 (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE.  Wczoraj (21 bm) w Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Sanoku odbyła się uroczysta Wieczornica patriotyczna „Bez tej miłości nie można żyć” przygotowana przez uczniów i nauczycieli.

 

W spotkaniu wzięli udział: Irena Penar, naczelnik wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Promocji,  Krystyna Chowaniec, Komendantka Hufca ZHP, Lidia Mackiewicz – Adamska, dyr. SP nr1, Tadeusz Panek, przew. zarządu Rady Dzielnicy Olchowce oraz licznie zgromadzeni nauczyciele, rodzice, dziadkowie, dzieci i młodzież.

Ojczyzna to wielkie słowo, pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowy ogarniał dziejące się wydarzenia. Jedni sławili piękno jej krajobrazów…, inni zachwycali się bohaterstwem ludu, czy wreszcie niepowtarzalnością języka i kulturą. Ale wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i lepsza. My również tym pragnieniem połączeni, o ojczyźnie naszej dziś mówić będziemy.

Tymi słowami rozpoczął się montaż słowno- muzyczny. Pieśni przeplatały się ze słowem mówionym oraz prezentacjami multimedialnymi.

Ludziom, którzy żyją w dzisiejszych czasach, w wolnym i demokratycznym kraju, trudno sobie wyobrazić, co czuli ci, którzy po raz pierwszy głośno i bez strachu mogli mówić – „jestem Polakiem, mieszkam w Polsce – mojej ojczyźnie”. Zapewne towarzyszyły im duma, poczucie wspólnoty, wielkie nadzieje i wiara w lepszą przyszłość. Ale też najzwyklejsza, ludzka radość.

 

„Bez tej miłości można żyć,
mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić, „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.”
/Wisława Szymborska/


Wszystkich uczestników uroczystości połączyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z różnych okresów historycznych. W wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia, a myśli przeniosły gdzieś w odległe lata. Szkoła przygotowała wspaniałą lekcję historii, z której skorzystało wielu i udowodniła, że pielęgnuje tradycje narodowe na co dzień i od święta. To wspaniały przykład patriotyzmu, godny naśladowania.

22-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)